Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF varuje USA před obchodními riziky a finanční zranitelností

MMF varuje USA před obchodními riziky a finanční zranitelností

07.06.2019 8:20
Autor: ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval Spojené státy, že eskalace obchodních sporů nebo prudký pokles na finančních trzích by pro americkou ekonomiku mohly představovat značné riziko. S ohledem na příznivé podmínky na finančních trzích MMF ale zvýšil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,6 procenta z 2,3 procenta, která předpovídal v dubnu.

MMF však současně poukázal na řadu faktorů, které tento pozitivní výhled ohrožují, a vyzval americkou centrální banku (Fed), aby odložila zvýšení úrokových sazeb, které by růst zbrzdilo.

Měnový fond kritizoval snahu administrativy prezidenta Donalda Trumpa o přeměnu globálních obchodních vztahů prostřednictvím vyšších cel. Zdůraznil, že je obzvláště důležité vyřešit obchodní spor s Čínou, který představuje hrozbu pro globální ekonomiku. "Zvyšování dovozních cel a další kroky administrativy podkopávají globální obchodní systém," uvedla zpráva MMF.

"Prohloubení stávajících obchodních sporů nebo náhlý obrat příznivé situace na finančních trzích představují pro americkou ekonomiku významná rizika," píše MMF.

Index amerických akcií Standard & Poor's 500 v dubnu vystoupil na rekord, v květnu ale ztratil čtyři procenta právě proto, že investoři se obávají, že obchodní spory a ochabující globální ekonomika mohou negativně poznamenat vyhlídky americké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

MMF také vyjádřil znepokojení, že finanční systém v USA je zranitelnější vůči změnám situace na finančních trzích. Využívání pákového efektu ve firemním sektoru je na historicky vysoké úrovni a náhlá změna podmínek může srazit aktivitu, investice i tvorbu pracovních míst. "Zdá se, že finanční systém je zdravý, ale střednědobá rizika pro finanční stabilitu rostou," uvedl MMF ve zprávě.


Čtěte více:

Mise MMF: Česká ekonomika letos stoupne o 2,5 %
14.05.2019 11:12
Česká ekonomika v letošním roce stoupne o 2,5 procenta. Vyplývá to z p...
MMF: Vypořádejte se s korupcí
06.06.2019 11:02
Náklady korupce jsou podle Mezinárodního měnového fondu značné. Kvůli ...
MMF: Celní válka může napřesrok snížit globální HDP o půl procenta
06.06.2019 9:07
Celní válka mezi USA a Čínou by v příštím roce mohla snížit globální ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2025
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index