Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spor mezi EU a Švýcarskem zřejmě ovlivní obchodování s akciemi

Spor mezi EU a Švýcarskem zřejmě ovlivní obchodování s akciemi

27.06.2019 8:36, aktualizováno: 27.6. 17:04
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Politický spor mezi Evropskou unií a Švýcarskem ohledně dohody o vzájemných vztazích zřejmě již za několik dnů povede k omezením v obchodování s akciemi. Pokud na poslední chvíli nenastane průlom, přestane Evropská unie na konci týdne považovat švýcarská burzovní pravidla za ekvivalentní vlastním pravidlům. Německá Deutsche Boerse již uvedla, že je v případě neprodloužení unijního režimu ekvivalence a zavedení švýcarského protiopatření připravena obchodování se všemi švýcarskými tituly na svých burzách v pondělí 1. července zastavit.

Tento krok bude pro banky a makléřské společnosti sídlící v EU znamenat ztrátu možnosti obchodování na švýcarských akciových trzích, na kterých obvykle vytvářejí více než polovinu obratu. Švýcarsko zároveň zavede novým systém, který zakáže obchodování se švýcarskými akciemi na burzách v EU, napsala agentura Reuters. To by v podstatě znamenalo, že veškeré obchodování se švýcarskými akciemi se bude omezovat na švýcarské burzy.

Obchodní objemy by se v takovém případě přesměrovaly z obchodních platforem se sídlem v Londýně a jiných místech do Švýcarska. To by pravděpodobně znamenalo nižší obchodní objemy u švýcarských titulů obchodovaných na jiných platformách a vyšší objemy na švýcarské burze SIX. Na opatření ale podle Bloombergu měla přijít řada pouze tehdy, kdyby Brusel neprodloužil platnost režimu ekvivalence. Podle komentáře nachystaného Evropskou komisí a citovaného Bloombergem by takový krok mohl způsobit “určité narušení, tržní fragmentaci a časem zvýšení nákladů”.

Švýcarský ministr zahraničí Ingnazio Cassis dnes sdělil švýcarské rozhlasové stanici SRF, že země tento plán B zavede. 

„Tato opatření považujeme za plán B. Plán A by býval byl lepší. Pokud to však není možné, platí plán B,“ citoval jej rozhlas na svém webu. Nařízení přijaté švýcarskou Federální radou na konci loňského roku vstoupí v platnost 1. července, potvrdil také šéf švýcarské diplomacie pro SRF. Federální rada však prý doufá, že se jedná pouze o dočasné řešení

EU spojila prodloužení režimu ekvivalence burzovních pravidel s pokrokem u smlouvy upravující vzájemné vztahy se Švýcarskem. Dlouho vyjednávaná dohoda má poskytnout rámec pro jednotlivé dvoustranné dohody o volném pohybu osob, letecké dopravě či obchodu se zemědělskými produkty. Švýcarsko ale poukazuje na podle něj nepřijatelné nové povinnosti vyplývající ze zapojení do unijního vnitřního trhu.

Podle pravidel EU měla Evropská komise do 21. června rozhodnout, zda navrhne prodloužení režimu ekvivalence burzovních pravidel. Komise nicméně prodloužení nenavrhla, takže režim by měl 30. června automatiky skončit, píše agentura Reuters.

Evropská komise dnes uvedla, že v posledních dnech se Švýcarskem o možném řešení této situace nejednala. Ani švýcarský kabinet se podle vládního mluvčího touto záležitostí na dnešním zasedání nezabýval.

Proč je to důležité?

Švýcarská burza cenných papírů SIX je čtvrtá největší v Evropě. Roční obrat činí cca 1 bilion CHF. Lví podíl přitom obstarávají investoři z EU. Panevropský index Euro Stoxx 600 čítá 55 švýcarských společností (třeba Nestlé, Novartis nebo Roche), které tvoří zhruba 15 % váhy indexu. Země helvétského kříže je tudíž jeho třetí největší kontributor po Británii a Francii.

Zdroje: ČTK, RSF, Bloomberg 
 

Čtěte více:

Petr Koblic: Regulace je zločin. Vraťme trhům jejich logiku
18.12.2018 11:18
Z kapitálových trhů se vytrácí původní logika. Stále větší prim hrají ...
Švýcarský regulátor varuje před přehřátím na trhu nemovitostí
04.04.2019 16:21
Varování ohledně rizik na švýcarském trhu s nemovitostmi dosáhla vrcho...
Cash is king: Proč Švýcaři hotovost stále milují
24.04.2019 10:32
Švýcaři v březnu představili novou, chytrou bankovku, kterou si mohou ...

Váš názor
  •  
    27.06.2019 16:44

    Z tohoto důvodu bude od 1.7. na BCPP pozastaveno obchodování s akciemi Nestlé. Pokud jste je tedy na BCPP nakoupili, máte zítra zřejmě poslední možnost je na BCPP zase prodat. Jinak už to bude přes SIX a s větším poplatkem :)
    netix
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/19 Q1, Aft-mkt)
eBay Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/19 Q4, Aft-mkt)
Nucor Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/19 Q1, Aft-mkt)
United Technologies Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Xilinx Inc (12/19 Q3, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/19 Q4)
7:00Swedbank AB (12/19 Q4)
12:00Atlas Copco AB (12/19 Q4)
12:30Xerox Holdings Corp (12/19 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board