Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebook se snaží ujistit poslance o bezpečnosti své kryptoměny

Facebook se snaží ujistit poslance o bezpečnosti své kryptoměny

16.07.2019 8:11
Autor: ČTK

Společnost Facebook nespustí svou vlastní digitální měnu libra dřív, než budou vyřešeny všechny obavy regulačních úřadů a libra nebude schválená. Vyplývá to ze záznamu projevu, který se chystá před bankovním výborem amerického Senátu přednést v úterý David Marcus. Ten má ve Facebooku na starosti dohled nad spuštěním nové kryptoměny.

Přepis připraveného projevu dnes zveřejnil výbor Senátu. Podle tohoto záznamu Marcus také slibuje, že libra nebude vytvořena tak, aby konkurovala státním měnám nebo narušovala měnovou politiku.

"Asociace Libra, která bude spravovat rezervy (libry), nemá v úmyslu konkurovat žádným státním měnám ani vstupovat do oblasti měnové politiky," uvádí se v projevu. "Měnová politika je patřičně polem působnosti centrálních bank."

Asociace Libra je skupinou firem, které stojí za kryptoměnou, v čele s Facebookem. Marcus uvádí, že asociace se chce registrovat jako podnik s peněžními službami u Sítě pro vymáhání finančních zločinů (FinCEN) při ministerstvu financí a plně dodržovat zákony proti praní špinavých peněz a o bankovním tajemství.

Od oznámení projektu vlastní kryptoměny minulý měsíc čelí Facebook stabilnímu přílivu kritiky a skepticismu od politiků po celém světě. Ti se obávají o bezpečnost dat, praní špinavých peněz a o ochranu spotřebitelů. Několik členů Kongresu již navrhlo, aby byl nový produkt zakázán.

Marcus se v projevu snaží zahnat některé z těchto obav. Mimo jiné uvádí, že partneři, kteří budou poskytovat finanční služby, budou muset splňovat pravidla proti praní špinavých peněz. Asociace Libra také nebude uchovávat osobní údaje uživatelů nad rámec informací o základních transakcích a osobní informace poskytnuté službě Calibra, digitální peněžence, kterou Facebook vyvíjí kvůli libře, nebudou sdílené se sociální sítí a nebude je možné využívat pro cílenou reklamu.

Asociace Libra má sídlit v Ženevě a bude tak podléhat švýcarskému úřadu pro ochranu dat a informací. Asociace podle Marcuse předběžně jedná se švýcarským úřadem pro dohled nad finančním trhem o vhodném regulačním rámci.

Marcus také v projevu apeluje na zákonodárce, že Spojené státy by neměly takové inovace potlačovat. "Jsem pyšný, že Facebook tuto snahu zahájil tady, ve Spojených státech. Věřím, že pokud inovace v oblasti digitální měny a plateb nepovede Amerika, udělají to jiní. Pokud nebudeme jednat, pak brzy uvidíme, že digitální měny má pod kontrolou někdo jiný, jehož hodnoty jsou výrazně odlišné," uvádí se v textu.


Čtěte více:

Fatás: Libra, Facebook a nepravdivé mýty o současných penězích
02.07.2019 13:50
Společnost Facebook představila svou kryptoměnu pojmenovanou Libra. Po...
Nadcházející panika kolem digitální libry
04.07.2019 18:11
Když Facebook představil libru, novou digitální měnu, zvedla se vlna s...
Digitální daň v Česku, cílící na Facebook či Google, zamířila do připomínkového řízení
04.07.2019 12:59
Návrh na sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy, jak...
Trump: Ke kryptoměnám bude asi nutné vyžadovat bankovní licenci
12.07.2019 9:43
Americký prezident Donald Trump na twitteru kritizoval kryptoměny, vče...
WSJ: Facebook dostal v USA rekordní pokutu pět miliard dolarů
15.07.2019 7:37
Internetová společnost Facebook dostala ve Spojených státech pokutu př...

Váš názor
 •  
  16.07.2019 12:33

  Ako to, ze nebude konkurovat lokalnym menam. Ak cely svoj majetok prevediet namieto forintov do tejto ich meny tak predsa lokalnej mene konkuruju. Vedia vobec co xcu?
  singerko
 •  
  16.07.2019 11:32

  Stejně jako se Uber snaží provozovat taxi služby bez toho, že by podléhal příslušné regulaci, stejně jako se Airbnb snaží provozovat hotelové služby, bez toho, že by podléhal příslušné regulaci, se Facebook snaží emitovat peníze, bez toho, že by podléhal příslušné bankovní a monetární regulaci. Zatímco v případě taxi a hotelových služeb nejde o moc závažná odvětví, v případě Libry jde o zcela zásadní záležitost. O nejdůležitější ekonomickou infrastrukturu, která by neměla být k dispozici dětem na hraní. Facebook tedy může založit fond a prodávat jeho podílové listy. Nebo může založit banku a v takovém případě bude moci emitovat jakékoliv již existující národní měny (nikoliv jakousi pofidérní libru). Tak jak ten projekt prezentuje, jde o zcela nelegální záležitost. Pokud chce změnit zákony, které mu brání v realizaci jeho projektu, ať si založí politickou stranu, vyhraje ve volbách a příslušné změny zákonů prosadí.
  Richard Fuld
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data