Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny průmyslových výrobců v květnu zpomalily růst na 2,5 procenta

Ceny průmyslových výrobců v květnu zpomalily růst na 2,5 procenta

17.07.2019 11:23
Autor: ČTK

Ceny průmyslových výrobců v ČR v červnu zpomalily meziroční růst na 2,5 procenta z květnových 3,8 procenta. Zpomalil i růst ve stavebnictví na 4,8 procenta a v tržních službách pro podniky na 2,5 procenta. Naopak ceny v zemědělství zrychlily růst na 12,9 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Do vývoje cen v průmyslu se promítla zejména o 7,9 procenta dražší elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch. Stouply i ceny potravin, nápojů, tabáku, plastových výrobků a nábytku. Zlevnil koks a rafinované ropné produkty. Za zpomalením meziročního růstu cen v průmyslu byla podle analytiků situace na trhu s ropou, která v červnu v korunovém vyjádření meziročně zlevnila v průměru o 14,9 procenta. 

V zemědělství, kde červnový meziroční růst cen zrychlil z květnových 10,5 procenta, zdražily zejména brambory. Jejich cena byla proti loňsku vyšší o 107,8 procenta. Dražší byly i olejniny, obiloviny, zelenina, jatečná prasata, mléko a drůbež. Naopak u ovoce, vajec a skotu ceny klesly. 

Ceny stavebních prací podle odhadů zpomalily v červnu meziroční růst z květnových 5,5 procenta. Proti loňskému červnu byly ceny stavebních materiálů a výrobků vyšší o 3,9 procenta, v květnu to bylo o 4,1 procenta. 

Mezi službami pro podniky, kde růst cen zpomalil z květnových 2,7 procenta, zdražilo o 8,1 procenta poradenství, o osm procent služby v zaměstnání, o 5,2 procenta pojištění a penzijní financování a zhruba o čtyři procenta bezpečnostní a poštovní služby. Zlevnilo skladování a podpůrné služby v dopravě.

V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu poprvé od prosince 2018 snížily, a to o 0,7 procenta. "Nejvýrazněji klesly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, což způsobil zejména pokles cen ropy na světových trzích," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V zemědělství byly ceny proti květnu vyšší o 2,5 procenta a stavební práce zdražily o 0,2 procenta a tržní služby pro podniky o 0,3 procenta.


Čtěte více:

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červnu klesla patý měsíc v řadě
17.07.2019 8:16
Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,76 procenta z kvě...
Rozbřesk: Deficit pozitivních zpráv narůstá
17.07.2019 9:12
Jestli je v posledních měsících nadbytek něčeho, tak především nepřízn...
Ekonom Petr Dufek: Propad evropského automobilového trhu
17.07.2019 9:56
Aby špatných zpráv nebylo málo, můžeme dnes přidat hned další, a sice ...
Trhy dnes nemají jasný směr. Trump i Fed znamenají nejistotu, na programu další výsledky
17.07.2019 10:33
Po menším poklesu asijských akcií sledujeme v Evropě smíšený a nevýraz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2025
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste
17:10Schillerová nečeká dosažení vyrovnaného rozpočtu během příštích čtyř let
17:06Ruská ekonomika je podle ministra hospodářství Rešetnikova na pokraji recese
14:36Z farmáře opět traderem. Obnovitelné zdroje přitahují na trh s energiemi staronové hráče  
13:38Britská centrální banka podle očekávání nechala základní sazbu na 4,25 procenta
12:45Rally na rozvíjejících se trzích bude pokračovat navzdory geopolitickému napětí i celním hrozbám, věří stratégové
11:37Norská centrální banka po pěti letech nečekaně snížila základní úrok
10:26Evropa obchoduje v červeném. Fed nepotěšil a napětí kolem Íránu graduje  
9:15Rozbřesk: Jestřábí Fed a hrozba amerického útoku na Írán pomáhají dolaru
8:55Trhy napjatě vyhlížejí možný americký útok na Írán a z Fedu zaznělo varování před inflaci  
6:09První kvartál přinesl silné výsledky. Trhy našly oporu v technologiích a zdravotnictví  
18.06.2025
22:03Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku
22:02Jestřábí Fed akciové investory příliš nepotěšil, Wall Street zavřela beze změny  
20:18Fed ponechal klíčovou sazbu beze změny, do konce roku nadále očekává dvě snížení
17:14Nippon Steel završila převzetí rivala U.S. Steel, Trump si vymínil zlatou akcii
17:02Britsko/americká „nemoc“ a trojúhelník „výroba – finance – technologie“
16:06Traders Talk: Pokoření tržních maxim je reálné, Fed nezaskočí a lepší zítřky pro AMD
15:30Bloomberg: Trump sráží hodnotu dolaru a odrazuje zahraniční investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu