Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB při slábnoucím růstu preferuje balíček opatření

ECB při slábnoucím růstu preferuje balíček opatření

22.08.2019 14:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Tvůrci politik Evropské centrální banky se obávají, že by růst mohl být ještě slabší, než se dříve myslelo. Nejlepším způsobem, jak proti zpomalení bojovat, by mohl být balíček opatření, ukázal záznam z jednání banky z 25. července.

Vzhledem k tomu, že růst i inflace už několik měsíců zpomalují, slíbil prezident ECB Mario Draghi více stimulu již na září. Neustálý příval špatných čísel od této schůzky důvod k další podpoře pouze posiluje.
Záznamy ze zasedání představily možnosti, které má ECB k dispozici. Ty zahrnují kombinaci snížení sazeb, nákupů aktiv a změn ve výhledu úrokových sazeb. Mezi nejkontroverznější zvažovaná opatření může patřit víceúrovňová depozitní sazba.

Někteří politici tvrdí, že záporné sazby zvyšují tlak na bankovní sektor, zatímco jiní varují před nezamýšlenými důsledky takového posunu politiky. Banka by také mohla nabídnout větší podporu bankovnímu sektoru, který přesouvá politiku do reálné ekonomiky, prostřednictvím úlev od záporné úrokové sazby ECB.

„Byl vyjádřen názor, že různé možnosti by se měly vnímat jako balíček, tj. kombinace nástrojů se značnou komplementaritou a synergiemi,“ uvedla ECB. "Zkušenost ukázala, že balíček - jako kombinace snížení sazeb a nákupů aktiv - byl účinnější než sled selektivních akcí," dodala.

Tvůrci politik na červencovém zasedání rovněž vyjádřili obavy z dalšího snížení výhledu ECB. Ekonomiku bloku by totiž mohly nakazit potíže mimo eurozónu.

„Dostupné „měkké “ukazatele v současnosti poukazují na pomalejší růst ve třetím čtvrtletí roku 2019, což vyvolává obecnější pochybnosti o očekávaném oživení ve druhé polovině roku,“ uvedla ECB. "Rizika zpomalení se stala všudypřítomnější a jejich přetrvávání by v konečném důsledku mohlo vyžadovat také revizi základního scénáře růstu," dodala ECB.

Při dlouhodobějším zpomalení hrozí také riziko, že slabost v průmyslu by se mohla rozšířit i do služeb, protože hlavním ukazatelem bývá výroba. Přestože se ekonomika eurozóny drží relativně dobře, již existují náznaky, že dovážené problémy začínají ovlivňovat růst. Zpomaluje růst pracovních míst a také se uvolňuje důvěra v odvětví služeb.

Eurozóna ve druhém čtvrtletí sotva rostla a v Německu může být největší ekonomika bloku již v recesi. Světová obchodní válka, zpomalení Číny a nejistota Brexitu brzdí vývozní poptávku a oslabují důvěru v její obrovský výrobní sektor.

Do té doby, než Draghi na konci října předá otěže Christine Lagarde - tentýž den, kdy má Velká Británie opustit Evropskou unii, zbývají ECB jen dvě politická setkání.

Zdroj: Reuters


Čtěte více:

FT: Začne ECB nakupovat akcie? Nebo Němci utrácet své přebytky?
31.07.2019 16:08
Evropská ekonomika je opět v problémech, podle FTAlphaville to už plat...
Petr Dufek: Ekonomika eurozóny zpomaluje, čísla dávají ECB argumenty k brzké akci
31.07.2019 12:20
Nejnovější, byť předběžná, čísla z eurozóny dávají ECB do ruky argumen...
Yardeni: Velký inflační omyl
08.08.2019 16:55
Americký Fed, ECB a Bank of Japan během posledních deseti let provedly...
Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
16.08.2019 12:41
Evropská centrální banka (ECB) chystá na září soubor opatření na podpo...
Pictet: Německo budí obavy v ECB, ta bude reagovat
20.08.2019 10:56
Investiční společnost Pictet si všímá poklesu německého produktu, ke k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q