Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomáš Holub (ČNB): Bude pokračovat diskuze, zda sazby držet či zvýšit

Tomáš Holub (ČNB): Bude pokračovat diskuze, zda sazby držet či zvýšit

17.09.2019 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka bude i po osmi zvýšení úrokových sazeb během posledních dvou let debatovat, zda není potřeba další utažení měnové politiky, aby mohla krotit inflaci. V pondělním rozhovoru s agenturou Bloomberg to uvedl Tomáš Holub, člen bankovní rady ČNB.

Ačkoli snížení úrokových sazeb nelze někdy v budoucnosti vyloučit, pravděpodobnost takového kroku je menší, než naznačují sázky na peněžním trhu, uvedl centrální bankéř podle Bloombergu. Agentura výňatky z rozhovoru zveřejnila v angličtině.

“Nedokážu si představit, že bychom teď diskutovali o tom, zda sazby ponechat nebo snížit – diskuze bude pořád o tom, zda ponechat nebo zvýšit,” řekl Holub. “Osobně se domnívám, že stabilita sazeb je přiměřenou reakcí na celkovou situaci, ale debata bude nadále mírně stočena směrem ke zvýšení,” podotkl také.

ČNB nechala na posledních dvou jednáních bankovní rady úrokové sazby beze změn. Ke snížení sazeb přitom na konci července sáhl v historickém kroku americký Fed a ECB představila komplexní soubor opatření na podporu ekonomiky eurozóny – včetně snížení depozitní sazby hlouběji do záporu - minulý týden. Bank of America Corp v srpnu předpověděla, že Česko sníží hlavní sazbu počátkem roku 2020 na 1,75 % z 2 %.

Rychlý růst mezd, slabá koruna a rekordně nízká nezaměstnanost, to vše je ale oporou pro domácí cenové tlaky v situaci, kdy by na tuzemskou ekonomiku mohlo začít doléhat zpomalování v zahraničí.

“Jednoduše jsme nad cílem a musíme hovořit o tom, jak a kdy dostaneme inflaci zpět ke 2 %,” uvedl Holub. “Otázkou je, zda potřebujeme další utahování měnové politiky, nebo zda je vnější prostředí dostatečně omezující na to, aby nás vrátilo zpět na cíl,” uvedl také.

Podle Holuba je zpomalování na globální úrovni už dost protiinflační na to, aby zkrotilo cenový růst i bez změny měnové politiky. Za předpokladu, že se kondice světové ekonomiky nebude dál zhoršovat, koruna zůstane relativně stabilní a že budou přicházet stimuly z fiskální politiky, by ČNB nemusela snižovat úrokové sazby po dobu, co bude tento útlum trvat, sdělil Holub ve stejný den, kdy vláda v Praze jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Hlavními prioritami rozpočtu jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje.

Ke zvyšování sazeb by se ČNB mohla vrátit, až se evropská ekonomika zotaví, sdělil také centrální bankéř, který byl až do loňského roku hlavním ekonomem ČNB.

“Zdá se mi, že české výnosové křivky poměrně mechanicky odrážejí vyhlídky pro měnovou politiku v zahraničí, což je pro nás samozřejmě důležité, nyní se ale zdá, že máme o trochu více nezávislosti, než jsme mívali,” uvedl také.

Zdroje: Bloomberg

 

Čtěte více:

Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard Kč
16.09.2019 16:43
Vláda dnes jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok...
Rozbřesk: Nová pracovní místa v Evropě nepřibývají
17.09.2019 9:28
I když ekonomický růst EU rozhodně neatakuje žádné rekordy, situace na...
Blog ČNB: Dilema současné měnové politiky ČNB
17.09.2019 10:33
Česká národní banka by mohla v blízké době ještě jednou zvýšit úrokové...
Koruně nepomohly zmínky o vyšších sazbách, hlavní trhy se konsolidují. Ze SA přijdou nové zprávy
17.09.2019 10:50
Ropa po včerejší korekci opět začala stoupat a Brent se už dostává na...

Váš názor
 • US repo
  18.09.2019 12:11

  se stále řeší 0,25 sem a tam a co posledních pár dní v US, kde se jim repo vyletěla na 9% páč byl na trhu nedostatek likvidity sice krátkodobý ale skoro jak v roce 08, ono to pod povrchem bublá více než jsou kucí ochotní přiznat, uvidíme zda Jeremy dnes podlehne tlaku trhů a Trumpa, pokud je FED nezávislý tak žádný cut nebude, ale to se asi nestane shortu zdar :o)
  Mike
 • Měnová politika ČNB vždy kulhá na obě nohy
  17.09.2019 11:19

  Jestli se slavné a velevážené ČNB dlouhodobě něco nedaří, tak je to měnová politika. Jsem na straně těch, kteří tvrdili, že umělé oslabení kurzu koruny bylo špatně, že ukončení intervencí přišlo pozdě, že dostupnost a nízké úroky hypoték vyhnaly cenu nemovitostí vzhůru a omezení hypoték přišlo opět, jak jinak pozdě. Na to zda úrokové sazby držet či zvýšit je zbytečné v ČNB diskutovat. Stačilo by se zeptat jedné chytré české ekonomky, která na rozdíl od slavné a velevážené ČNB vždy správně předpověděla, co v blízkém i vzdálenejším časovém horizontu rozhodnutí ČNB způsobí.
  Harpagon První
  • Re: Měnová politika ČNB vždy kulhá na obě nohy
   18.09.2019 10:03

   Jsem na straně těch, kteří tvrdí, že měnové intervence byly užitečné a jejich ukončení přišlo tak akorát. Nebo se snad někdo domnívá, že by byl ekonomický růst ČR (potažmo nezaměstnanost, mzdy apod.) stejný při kursu 22 Kč/€? Ano, zpřísnění hypoték mohlo přijít dříve, ovšem ceny nemovitostí podle mě více ovlivňuje katastrofální stav české stavební legislativy.
   JJa
   • Správnost oslabení koruny??
    18.09.2019 10:33

    Zastáváte názor o správnosti oslabení koruny. Kde tedy udělali soudruzi z ČNB chybu, že oproti jejich hlubokomyslným prognózám po jejich skončení stále nedochází ke zpevnění na cca 24,50Kč/1€ . Třeba je to i proto, že naše ekonomika v té světové neznamená nic a ČNB kromě křišt´álové koule ani jiné nástroje nemá.
    Harpagon První
    • Re: Správnost oslabení koruny??
     18.09.2019 12:06

     S poslední větou plný souhlas. Je zároveň odpovědí na větu druhou. Co se týká "správného" či "spravedlivého" kursu: podle mě nic takového neexistuje a ČNB je s tím současným zcela spokojena. Nejspíš více než s prognózovaným 24,50. (Jsem exportér, takže jsem pochopitelně spokojen i já :-)
     JJa
   • CNB nepracuje správně
    18.09.2019 10:16

    ani nezávisle, pokud jde o inflaci zvláště v nemovitostech jsou velmi významným faktorem, proč jsou nemovitosti o 30% dražší, protože 1.nechávají nizké sazby přestože inflace již delší dobu přestřeluje cíl, 2.s tím souvisí to že spolu s Andrejem se zasloužili o slabší korunu, byrokracie v čr je ale hlavním důvodem růstu nemovitostí, je to, že tuzemci co mají peníze navíc je berou jako ochranu proti znehodnocování měny (ve svém okolí mám dost lidí co koupili několik bytů, domů protože v bance jsou prý peníze "k ničemu") a pro cizince je nákup nemovitostí díky kurzu czk podstřelenému min. o 10% stále dost levný a jsme zpět u toho, že sazby mají být min. o 100 bp výše :o)
    Mike
  • Re: Měnová politika ČNB vždy kulhá na obě nohy
   17.09.2019 17:53

   Snad ne Šichtařové?
   tomas_p
   • tomas_p
    18.09.2019 8:19

    Rozdíl mezi centrálními bankéři a Šichtařovou je v tom, že ona nese peněžní odpovědnost za firmu Next Finance a bankéři jsou bez odpovědnosti. To se to potom rozhoduje, že?
    logaro
    • Re: tomas_p
     18.09.2019 8:58

     Asi stokrát sem ti vysvětloval, že závislá centrální banka nemá smysl, ale jdyž to neoochopí ani Trump, proč by si to mel pochopit ty
     Velkamedvědice
     • VM
      18.09.2019 9:02

      A já ti stokrát vysvětloval, že nezávislost a odpovědnost se nevylučují.
      logaro
      • Re: VM
       18.09.2019 9:19

       Ano, tobe se jevi zodpovedne, aby krizi odskakali ti nejchudsi obycejni lide, kteri za nic nemohou
       Velkamedvědice
       • VM
        18.09.2019 9:40

        Centrální bankéři musí nést odpovědnost např. za špatné cílení inflace apod. a to i přesto, že je udělali nezávisle. To nemá nic společné s tím co "odskáčou nejchudší obyčejní lidé".
        logaro
        • Re: VM
         18.09.2019 10:10

         Takže když např. ropa (z jakéhokoliv důvodu) vylétne na 100 USD/barel a/nebo v důsledku neúrody ceny zemědělských komodit vylétnou nahoru, měli by za takto generovanou inflaci (v řádu desetin %) centrální bankéři rovněž nést odpovědnost?
         JJa
         • JJa
          18.09.2019 11:05

          A kdo nese odpovědnost za management privátní firmy, když ta se dostane do potíží v důsledku vnějších okolností na které management neměl vliv? A jsme u toho, co jsem v 8:19. "Rozdíl mezi centrálními bankéři a Šichtařovou je v tom, že ona nese peněžní odpovědnost za firmu Next Finance a bankéři jsou bez odpovědnosti. To se to potom rozhoduje, že?"
          logaro
          • Re: JJa
           18.09.2019 12:11

           Uznávám, že na tomto argumentu něco je. Přesto bych to v případě zásahu "vyšší moci" s odpovědností centrální banky za chybně odhadnutých několik desetin % nepřeháněl.
           JJa
           • JJa
            18.09.2019 12:27

            Tak já hio neuznávám. Cálem ČNB není vytvářet hodnoty..Srovnávají se hrušky z jabkama..Kdo to bude posuzovat.. Německo pude do recese a zastřeléme bankéře. Centrální banka je buˇb nezávislá, nebo nemá smysl..
            Velkamedvědice
           • JJa
            18.09.2019 12:22

            Odpovědnost nenesou ani ti centrální bankéři, jejichž země byla před bankrotem či dokonce zbankrotovala.
            logaro
            • Re: JJa
             18.09.2019 18:26

             To jsme ale velice blízko "trestání nevinných". Mám velké pochybnosti, zda za bankroty zemí (alespoň co si je vybavuji) opravdu mohly centrální banky. Řekl bych, že mnohem větší vinu měly levicové vlády těchto zemí.
             JJa
             • JJa
              18.09.2019 20:21

              Píšu obecně, aniž bych na někoho konkrétně ukazoval prstem. Nicméně když dojde na lámání chleba, zpravidla není na kom co vymáhat. Ti nahoře přece nikdy za nic nemohou. Pravomoci berou, odpovědnost odmítají. Lidé mají jedinou možnost. Tlačit všechny ty lumpy hlava nehlava k osobní odpovědnosti přes programy politických stran ve volbách.
              logaro
          • Re: JJa
           18.09.2019 11:41

           Bože ta její firma je pouze poradenská!!!! V životě nic nevyrobila. Ovšem ty zřejmě umíš poručit větru dešti a si jediný bankéř na světe, který zná dopředu ceny aktiv a měnové pohyby.
           Velkamedvědice
           • VM
            18.09.2019 12:00

            Nepochopil jsi podstatu. Centrální bankéř nic neriskuje ať dělá co dělá. Nebo jsi zde viděl za posledních 30 let nějakého centrálního bankéře, jež by cokoli dělal špatně a nesl za to odpovědnost? Vždyť on neriskuje ani tu tužku na psacím stole!
            logaro
            • Re: VM
             18.09.2019 12:11

             To budeš posuzovat v referendu?? Já tvrdím, že intervenci ČNB yvládla, ty tvrdíš že..Ten cyklus se skládá z tolika ti prvků, ty dokážeš rozkodovat, který co přesně ovlvnil?? Nebo nějaká komise?? Chápu, že oblíbenkyně PL Šichtářová se trefuje ekonomicky do tvých politických názorů. převážně..Tušíš, že zatím, co ty brojíš, aby němci platili lidem více jako Babiš, Šichtářová už dnešní úroveń mezd považuje ya nepřiměřenou a jedním z hlavních důvodů nastupující recese..tren druhý je až legrační..Ona nezpochyb%nuje intervenci jako takovou, ale fakt, že intervence nakopla ekonomiku natolik, že ten pád bude z větší výšky..
             Velkamedvědice
             • VM
              18.09.2019 12:19

              Znovu opakuji, že centrální bankéř je největší job pod Sluncem s nejmenší odpovědností a prezidentským platem navíc schovaný za kolektivní bankovní radu.
              logaro
              • Re: VM
               18.09.2019 12:28

               Je vidět, že máš s tou prací osobní zkušenost. Pak mě mrzí, že nejsme bankéřem. pravděpodobně budeš i dobrý hokejový trenér či lékař, díky nettu..o))
               Velkamedvědice
               • VM
                18.09.2019 12:37

                Minimum odpovědnosti za vykonanou práci a prezidentský plat k tomu přeji v této zemi každému. Jen si představ, kdyby se všichni lidé v zemi nemuseli nikomu v zaměstnání zodpovídat za vykonanou práci a měli by současně prezidentský plat!
                logaro
Aktuální komentáře
21.10.2019
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)