Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Abdellatif: Jak v praxi funguje arabský ekonomický model

Abdellatif: Jak v praxi funguje arabský ekonomický model

08.10.2019 13:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Arabské země získaly svou nezávislost v padesátých až sedmdesátých letech minulého století a poté tam vznikl „sociální kontrakt“ stojící na silném nacionalistickém sentimentu. K tomu se přidával pocit, že stát by měl být hlavním motorem ekonomického a společenského rozvoje. Tvrdí to nová studie Leaving No One Behind Towards Inclusive Citizenship in Arab Countries, jejímiž autory jsou Adel Abdellatif, Paola Pagliania a Ellen Hsu. Ti v ní tvrdí, že mezi arabskými zeměmi sice existují velké rozdíly dané tím, zda mají či nemají nerostné bohatství, nicméně u většiny z nich se dá pozorovat podobný model fungování ekonomiky a společnosti.

Tento model spočívá na omezené participaci společnosti na politickém životě a omezené osobní a politické svobodě. Výměnou se lidem má dostávat materiálních výhod ve formě státních služeb, podpory a zaměstnanosti. Tento model tak stojí na silném státu, který dohlíží na celé hospodářství, určuje jeho priority, včetně těch sociálních, a provádí politiku intenzivní redistribuce. Jeho základem jsou čtyři hlavní pilíře. Prvním z nich je rozsáhlý systém byrokracie, který zajišťuje rozvětvený systém služeb obyvatelstvu. Druhý představuje rozsáhlá armáda a policejní služby. Třetím jsou velké státní společnosti a čtvrtým dotace základních potravin a energií.

Tento model dosáhl podle ekonomů určitých úspěchů. Například očekávaná délka života se zvýšila z 55 let v roce 1970 na současných 76 (světový průměr se nyní nachází na 73 letech). V oblasti celkového rozvoje ale arabské země zaostávají, a když v roce 2014 došlo k prudkému propadu cen ropy, výrazně to omezilo jejich celkové finanční zdroje. K tomu se přidává řada propastných rozdílů v celé společnosti. Příjmy žen leží globálně na 57 % příjmů mužů, v arabských zemích ale tento poměr dosahuje pouhých 21 %. Liší se rovněž kvalita práce a míra participace žen je u oficiálních pracovních míst nejnižší na světě. Velké rozdíly najdeme i v rozvoji měst a venkova a také v různých částech měst. Podle studie například žije více než polovina populace měst ve slumech.

Veřejné instituce jsou v arabských zemích neflexibilní a je těžké se u nich dovolat zodpovědnosti. K tomu se přidává široce rozšířená korupce a negativní postoje vůči částem společnosti. Lidé k nim mají malou důvěru, a to se odráží například v účasti ve volbách. Tato nedůvěra je posilována ekonomickou stagnací a vysokou nezaměstnaností. Mladí lidé mají jen omezené vyhlídky do budoucna a vysoká nezaměstnanost se dotýká zejména jich.

Studie zmiňuje, že 84 % populace arabských zemí čelí riziku nedostatku vody, vysoká je závislost na dovážených potravinách. Ekonom Tim Taylor k závěrům studie dodává, že popsaný model ekonomického rozvoje a s ním spojená společenská smlouva „nefungují moc dobře“. Zřejmé je ale i to, že rozvojový program OSN „váhá s tím, aby hovořil o nějakých alternativách“. Nejde přitom jen o malé změny – problém spočívá v samotném systému vysoké zaměstnanosti generované státním sektorem spojeným s řadou dotací.

Zdroj: Leaving No One Behind Towards Inclusive Citizenship in Arab Countries, The Wealth of Common Sence

 

Čtěte více:

Na japonské důchody bude třeba zavítat do rizikovějších vod
10.07.2019 10:12
Minulý měsíc japonský finanční regulátor FSA hodil granát do křehké de...
Co by měla Amerika pochopit o kapitalismu
17.07.2019 14:44
Uchazeči o americké prezidentské klání roku 2020 předkládají řadu hosp...
Stiglitz: Lidé nevěří ekonomům, ale svým vlastním očím
02.08.2019 9:56
„Pokud někdo propadá zoufalství kvůli neustále se zvyšujícímu počtu ne...
Americký sen 2.0
19.08.2019 14:52
Je načase si přiznat, že americký sen je mrtvý. Jeho základní podmínky...
Mladí Češi se mají za finančně gramotné, průzkum to nepotvrdil
27.09.2019 12:56
Mladí lidé ve věku 18 až 30 let jsou při hodnocení své finanční gramot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data