Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Lidé nevěří ekonomům, ale svým vlastním očím

Stiglitz: Lidé nevěří ekonomům, ale svým vlastním očím

02.08.2019 9:56
Autor: Redakce, Patria.cz

„Pokud někdo propadá zoufalství kvůli neustále se zvyšujícímu počtu nezaplacených účtů, nepomohou mu zprávy o lepšícím se hospodářství či rady o dlouhodobé perspektivě. Jestliže odborníci tvrdí něco, co nemá vztah k životu běžných lidí, ti jim nevyhnutelně přestanou důvěřovat a budou hledat odpovědi jinde.“ Na stránkách VoxEU to píše Joseph Stiglitz a jeho kolegové Martine Durand a Jean-Paul Fitoussi. Dodávají, že francouzský prezident Sarkozy toto dobře chápal a tudíž založil Komisi pro měření ekonomického a sociálního pokroku, takzvanou Stiglitz-Sen-Fitoussi Commission. Ekonomové pak vysvětlují, k čemu dospěla.

Za měřítko ekonomického blahobytu je tradičně pokládán hrubý domácí produkt, ale sám Simon Kuznets, který jej začal používat jako první, proti takové interpretaci varoval. Zdůrazňoval, že jde o indikátor ekonomické aktivity a ne blahobytu. A už vůbec není relevantní například v oblasti ničení životního prostředí. Významnou součástí blahobytu je také například pocit bezpečí, tedy oblast, která se HDP nijak netýká.

„Zavádějící statistické ukazatele vedou k implementaci chybné ekonomické politiky. Pokud se vláda domnívá, že hospodářství si vede dobře, protože na to ukazuje HDP, může se vyhýbat razantním krokům, které by byly třeba na resuscitaci ekonomiky. K tomu by nedošlo, pokud by vláda dostala informace, jak velká část populace se nachází v situaci, která je pro ně stejná jako recese,“ píší ekonomové. Absence takových ukazatelů pak vede k tomu, že vlády nevynakládají dostatek prostředků na sociální zabezpečení a ochranu a tyto programy mohou dokonce omezovat.

Jedním z důvodů, proč se poslední finanční krize přeměnila ve společenskou a politickou krizi, je právě přílišné spoléhání se na HDP, který ukazuje „falešný obrázek blahobytu ve společnosti“. Používání tohoto ukazatele přispělo k poklesu důvěry ve vládu a odborníky, kteří na základě oficiálních čísel neustále hovořili o pokračujícím oživení. „Pokud bychom měli lepší ukazatele včetně indikátorů ekonomického zabezpečení lidí, mohli jsme vnímat, že propad byl hlubší, než naznačovalo HDP. Pak by vláda možná reagovala razantněji,“ domnívá se Stiglitz a jeho kolegové.

Máme tedy před sebou velkou výzvu: Vytvořit skupinu indikátorů, které budou poskytovat relevantní obrázek o ekonomické situaci společnosti. Ale zároveň budou dostatečně jednoduché a tudíž pochopitelné pro veřejnost a politiky. „Pokud nám mají lidé důvěřovat, musíme jim poskytovat důkazy, které jsou minimálně stejně spolehlivé jako jejich vlastní oči. A na základě těchto důkazů také musíme jednat a zlepšovat životy lidí. Tak lze uzavřít mezeru, která se vytvořila mezi odborníky a běžnými lidmi a která se nachází v jádru současné politické krize,“ domnívají se ekonomové.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Ritholtz: Jak během další krize investovat a profitovat
18.06.2019 11:12
Od té doby, co v roce 2009 skončila krize, byli investoři varováni, že...
Turecký prezident odvolal šéfa centrální banky. Chystá se na americké sankce a tlak na měnu?
08.07.2019 8:25
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal šéfa turecké centrální ...
Medvědí trhy, recese a zodpovědnost centrálních bank
19.07.2019 12:26
Před časem jsem tu psal o tom, že fiskální politika je ve srovnání s p...
Pictet: Je načase stimulovat, růst se nezvedne
25.07.2019 16:19
Dopady negativního šoku, kterým si globální ekonomika prošla na počátk...

Váš názor
  • Uzavřít mezeru
    02.08.2019 10:54

    Uzavřít mezeru mezi odborníky a běžnými lidmi nelze, Stiglitz to moc dobře ví, ale běžným lidem se to dořbe čte. Viníkem jejich mizerie není jejich nuschopnost prodat na trhu nějaké kvalitní zboží/vzdělání/ výkon ale ti arogantní vědci, kteří jim lžou. Kolik bere Stiglitz za jeden takový článek? Kolik hodin na to musí pracovat farmář na Středozápadě?
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data