Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu

Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu

21.11.2019 9:36
Autor: ČTK

Itálie má výhrady k reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), na které se shodli ministři financí eurozóny v červnu a která má být podepsána na prosincovém summitu Evropské rady. Proti reformě se staví zejména protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) z vládní koalice, ale brojí proti ní také opozice. Tvrdí, že reforma vyvolá nedůvěru ve schopnost Říma splácet závazky, a proto by mohla hrozit restrukturalizace státního dluhu nebo i platební neschopnost.

Reforma počítá s posílením úlohy ESM. Záchranný fond eurozóny by mohl v mimořádných případech poskytovat půjčky i na pomoc bankám, jestliže by už nestačily peníze z fondu SRF, který je na pomoc bankám určen. V případě restrukturalizace dluhu by se fond mohl stát prostředníkem, požádá-li ho o to vláda, takže by jednal s investory. Pokud by některá z vlád eurozóny požádala o finanční pomoc, záchranný fond by po reformě posuzoval, zda je schopna splácet půjčky.

Součástí je i zavedení jednotné doložky o společném postupu (CAC) u všech dluhopisů eurozóny. Ta má umožnit pouze jediné rozhodnutí o restrukturalizaci, které by se týkalo všech dluhopisů. Současná klauzule CAC požaduje samostatnou restrukturalizaci pro každý typ dluhopisů vydaných vládou. Změna by zjednodušila restrukturalizaci v rámci různých kategorií dluhopisových nástrojů a pomohla by zabránit blokování dohod.

Italská média tvrdí, že premiér Giuseppe Conte se chystá reformu vetovat, a tím její konečné schválení oddálit. "Pracujeme na vylepšení dohody... Otázku veta bych vůbec nenastoloval," citovala dnes agentura Reuters zdroj z italské vlády. "Reforma ESM, která by Itálii zničila, je nepřijatelná," konstatoval ve středu v rozhovoru s deníkem Corriere della Sera šéf hnutí M5S Luigi Di Maio. Itálie podle něj už nebude přijímat "rány pod pás".

Kritiku ze strany opozice, jmenovitě z řad nacionalistické a populistické strany Liga Mattea Salviniho, Reuters přičítá politickému oportunismu. Reforma by "zničila život milionům Italů a znamenala by konec naší (italské) suverenity," tvrdí Salvini. Podle názoru Ligy hrozí, že Itálie by peníze z EMS dostala jen v případě, že bude souhlasit s restrukturalizací svého dluhu. Reforma ale s takovou automatickou podmínkou nepočítá, poznamenal Reuters.

Obavy z reformy EMS vyjádřil i guvernér italské centrální banky Ignazio Visco, bankovní lobby a další italští ekonomové. Visco varoval před psychologickým dopadem jakékoli restrukturalizace dluhu na trh. Restrukturalizace by podle něj mohla vyvolat očekávání, že vláda nebude schopna závazky dodržet, a tato negativní prognóza by se mohla nakonec sama naplnit.


Čtěte více:

Nezaměstnanost v eurozóně: Pořád nejnižší za 11 let
31.10.2019 11:15
Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem zůstala v září na 7,5 p...
Ekonomika EU ve čtvrtletí zrychlila, v eurozóně v říjnu zpomalila inflace
31.10.2019 11:53
Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie ve třetím čtvrtletí podl...
Jan Bureš: Růst zatím drží, euroklub odolává německé průmyslové nákaze
31.10.2019 12:09
První odhad růstu v eurozóně za třetí kvartál je o něco lepší, než jsm...
Aktivita továren v eurozóně v říjnu dále klesala, poptávka chřadne
04.11.2019 11:39
Aktivita továren v eurozóně minulý měsíc opět prudce klesala, když obc...
Borg: Evropu čekají roky utlumeného růstu
11.11.2019 15:46
Slabý růst HDP a nízká inflace v eurozóně v následujících dvou letec...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.02.2026
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data