Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
King: Maradonova teorie úrokových sazeb

King: Maradonova teorie úrokových sazeb

17.01.2020 6:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý guvernér Bank of England Mervyn King hovořil o takzvané Maradonově teorii úrokových sazeb. Poukazují na to na FTAlphaville v souvislosti s tím, jak se centrální bankéři snaží svými projevy usměrňovat trhy a chování ekonomických subjektů tak, aby se jejich očekávání posunula žádoucím směrem. King v jednom ze svých projevů uvedl následující:

Představme si, že centrální banka je schopná dokonale ovlivňovat inflaci tím, že okamžitě reaguje na všechny šoky, které ekonomiku ovlivňují. V takovém světě by inflace byla konstantní. Domácnosti a firmy by věděly, že inflace se v budoucnu neodchýlí od své současné hodnoty, protože centrální banka by takovému pohybu vždy zabránila okamžitým pohybem sazeb.

V popsané situaci by se pak sazby měnily bez toho, aby existovala viditelná vazba na inflaci. Pokud by se nějaký ekonom snažil analyzovat pohyb sazeb, nenašel by s inflací žádnou souvislost, protože sazby by se měnily, ale inflace by byla stále stejná. Chování centrální banky by se tak z tohoto pohledu zdálo jako nahodilé kroky, ale takový dojem by byl mylný. Pokud by ale domácnosti a firmy dospěly k závěru, že jde skutečně o nahodilý, ničím neřízený proces, inflační očekávání by se stala nestabilní. 

„Tohle nazývám Maradonovou teorií sazeb. Tento známý argentinský fotbalista není obvykle spojován s teorií monetární politiky. Ovšem jeho výkon v zápase s Anglií na šampionátu v Mexico City v roce 1986 je perfektní ukázkou toho, co chci říci. Maradona vstřelil dva góly. Svůj první gól vysvětloval „zásahem Boží ruky“. Gól byl proti pravidlům a obestíral jej závoj tajemna“, tvrdí bankéř s tím, že tento přístup charakterizuje centrální banku chovající se nekonzistentně a bez jasně daných pravidel.

Druhý Maradonův gól byl úplně opačného rázu. Útočník z vlastní poloviny dovedl obejít pět protihráčů a nejpozoruhodnější bylo, že celou dobu běžel téměř po přímce. Jak je to možné? Důvodem je podle Kinga fakt, že protihráči očekávali, že zahne na jednu či druhou stranu a právě tato očekávání Maradonovi umožnila běžet naopak přímo a bez kličkování. Bankéř tvrdí, že v prvním případě, kdy se Maradona choval proti pravidlům, měl „štěstí, že mu to vyšlo“. Druhý příklad pak ukazuje, „jaká je síla očekávání“ a co se s jejím využitím dá dokázat. 

FTAlphaville připomíná Kingův pohled v souvislosti s novou prací profesora Shillera, v níž klade důraz na různé příběhy a teze, které kolují mezi lidmi a které mají potenciál ovlivňovat dění v celé ekonomice. Tyto příběhy podle FTAlphaville tvoří i Fed a může být důležité sledovat právě je namísto projekcí dalšího vývoje z dílny americké centrální banky. 

Zdroj: FTAlphaville, Bank of England


 

Čtěte více:

Co s babičkou?
11.01.2020 14:09
Kapacita domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem je zcela ned...
Blíží se éra obnovitelných zdrojů energie bez dotací?
12.01.2020 13:40
Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů (OZE) se stala již ko...
The Economist: Podaří se Číně naklonovat Teslu?
13.01.2020 5:54
William Bin Li je tak blízko tomu, stát se klonem Elona Muska, jako je...
Víkendář: Připraveni na globální útlum?
11.01.2020 7:34
V červnu roku 2009 byla americká recese u konce, ale „nákaza se již ro...
Z důvodu bezpečnosti zakázáno...
10.01.2020 18:19
Dovolím si dnes jednu paralelu. Takzvaný přísavný efekt byl v F1 založ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data