Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomové: Světová ekonomika už je v recesi

Ekonomové: Světová ekonomika už je v recesi

20.03.2020 10:57
Autor: ČTK

Světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Myslí si to 31 z celkových 41 ekonomů, mezi nimiž si tento týden udělala v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 procenta. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 procenta.

V lednu, tedy ještě před současnými problémy s koronavirem, vyšla z obdobné ankety hodnota globálního růstu o 3,1 procenta. Při tom nynějším dotazování uváděli ekonomové pro hrubý domácí produkt (HDP) světa hodnoty od minus dvě procenta do plus 2,7 procenta.

Navzdory největším opatřením od světové finanční krize, která učinily centrální banky v Evropě, Severní i Jižní Americe, Asii i v Austrálii, pandemie rozvířila finanční trhy. Panika se projevuje na akciových trzích, u dluhopisů i na cenách komodit. Ekonomové v uplynulém měsíci opakovaně snižovali své prognózy a přikláněli se k názoru, že velké ekonomiky čeká recese.

"Minulý týden jsme došli k závěru, že COVID-19 způsobí světovou recesi," uvedl hlavní ekonom banky JPMorgan Bruce Kasman. "Už není pochyb o tom, že nejdelší zaznamenaný hospodářský rozmach ve světě skončí v tomto čtvrtletí. Klíčovým tématem je odhadnout hloubku a délku recese letošního roku," dodal.

"Ekonomové se vlivem zpráv o koronaviru 'předhánějí v prognózách' a opakovaně je snižují," konstatoval ekonom Ethan Harris z finančního ústavu Bank of America. Ze tří největších hospodářských bloků zaznamená pokles evropská i americká ekonomika, zatímco růst té čínské se sníží na pouhých 1,5 procenta, dodal.

"Naše první zpráva o dopadu viru se nazývala 'špatný či horší', nyní jsme ho upravili na 'opravdu špatný, nebo mnohem horší'. Teď očekáváme, že COVID-19 způsobí celosvětovou recesi podobného rozsahu jako ty v letech 1982 a 2009," uzavřel Harris.

"Jak nabírá koronavirus na síle, světová ekonomika je čím dál více narušena. Letos očekáváme růst globální ekonomiky o 1,25 procenta. Recese nebude tak vážná jako ty z let 1981-1982 a 2008-2009, ale horší než mírné recese v letech 1991 a 2001," uvedl výzkumný tým ekonomů banky Goldman Sachs. Ten nyní předpovídá recesi v Evropě, Japonsku, Kanadě a patrně i ve Spojených státech.


Čtěte více:

Rozbřesk: Česká vláda chce pomoci s udržením pracovních míst
20.03.2020 9:16
Česká vláda dál ladí balík ekonomické pomoci. Stát uhradí ze 100 % zam...
Důvěra v českou ekonomiku klesla nejvíce od listopadu 2011
20.03.2020 9:56
Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94...
Pátek začal velmi dobře jak pro akcie, tak pro dluhopisy či korunu
20.03.2020 10:29
Wall Street se včera udržela v plusu a růst akcií následně zesílil v A...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2025
5:52Kaplan: Na vrcholu celně inflační nejistoty
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  
16:50Japonské dluhopisy hýbou světem. Trh v USA ovlivňují nejvíce za posledních pět let
14:21Ustála Čína americká cla? Maloobchodní tržby v květnu rostly nejvíce od roku 2023
12:43M2C upsala akcie za 280 Kč, burzovní debut proběhne 20. června
12:38Týdenní výhled: Efekt konfliktu Izrael–Írán odeznívá, Fed sazby nezmění  
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m