Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Bureš: Stabilizace trhů by nyní měla smysl, pokud by se příští rok karanténní opatření nevrátila

Jan Bureš: Stabilizace trhů by nyní měla smysl, pokud by se příští rok karanténní opatření nevrátila

23.04.2020 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Co je nového v posledních týdnech jak z hlediska vývoje epidemie i dopadů do ekonomiky? Dobrou zprávou je, že na řadě míst zaznamenáváme dlouho očekávané zplošťování křivky, komentuje události posledních týdnů hlavní ekonom Patrie a člen ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu ČR Jan Bureš.

Denní přírůstky nově nakažených začaly klesat a náběh epidemie je tak pomalejší. To ale neznamená, že by automaticky v těchto místech začala opadávat karanténní opatření. Rozvolňování, pokud vůbec probíhá, je velice opatrné a pozvolné.

Poslední dva až čtyři týdny jsou ve znamení přepisování scénářů směrem k horšímu vývoji. My jsme náš scénář od posledního sezení příliš nezměnili. Změnili ho ale jiní, včetně Mezinárodního měnového fondu, který očekává nejhorší poválečný propad HDP, a to o 3 % globálně. Z hlediska USA a eurozóny se shodujeme a očekáváme propad zhruba o 10 %, v Česku ještě lehce vyšší. V příštím roce, pokud se epidemie a s ní spojená karanténní opatření nebudou vracet, počítáme s oživením, které by mohlo být ve velkých ekonomikách relativně výrazné (růst HDP Německa odhadujeme o 8 %). V případě Česka to bude pozvolnější kvůli pomalejší implementaci opatření na podporu ekonomiky a kvůli tomu, že je otevřenou ekonomikou, očekáváme růst zhruba o 6 % v příštím roce.

Nadále platí silná nejistota. Nemůžeme si být jisti tím, zda se v roce 2021 epidemie bude, či nebude vracet. A také nevíme, jaký bude dopad na trh práce a finanční sektor. Důležité jsou rychlé informace z trhu práce, z čehož vidíme šíření nákazy do ekonomiky. Tady jsou poměrně velké rozdíly mezi zeměmi. V USA kumulovaně v posledních 3 týdnech přišlo o práci více jak 15 milionů lidí, což je z historického pohledu nevídané. V Česku máme statistiky za březen, kdy nedošlo k nárůstu nezaměstnaných, protože fungují výpovědní lhůty a počty nezaměstnaných uvidíme až se zpožděním. Zatím nevidíme ani propad v neobsazených místech na úřadech práce.

Tempo nárůstu zvětšování bilance centrálních bank je bezprecedentní, jak u Fed, tak u ECB, a dalece přesahuje jejich nafukování likvidity po pádu banky Lehman Brothers. Během pár týdnů přibyl v likviditě 1 bilion dolarů, což nebylo historicky ještě nikdy dosaženo. Pumpování likvidity do ekonomiky je extrémně rychlé a klesají i nároky bank na aktiva, která kupují a která již zahrnují i ta s nižším ratingem.

Trhy se v posledních 14 dnech částečně zklidnily. Akcie i česká koruna zastavily své výprodeje, které jsme viděli po zahájení karantény. Česká koruna se neposunula k zásadně silnějším úrovním. Nahoru šly rizikové prémie na českém dluhopisovém trhu, což má širší dopad na cenu financování pro podnikovou sféru i domácnosti.

Na trhy působí dvojí nejistota – na jedné straně bezprecedentní propad ekonomiky a na druhé straně agresivní centrální banky, které dávají signál nevystupovat z rizikových aktiv. V posledních 14 dnech vidíme určitou stabilizaci. Nejistota spojená s makroekonomickými scénáři na rok 2021 je ale poměrně výrazná. Stabilizace na trzích by tak měla smysl, pokud bychom věděli, že v roce 2021 nehrozí žádná další karanténní opatření.

Co se týče vládních politik, máme tu poměrně velké rozdíly. Máme aktivní a štědré vlády jako je Německo, které nabízí zejména garantované úvěry i přímou pomoc. Na druhé straně jsme spíše my, kde se pomoc rozjíždí pomaleji a komplikovaněji, a i proto příští rok očekáváme pomalejší restart v české ekonomice.

Máme nové programy na dodávání likvidity. Připravuje se COVID III a COVID plus. Nové pravomoci má také Česká národní banka, která může v příštích 2 letech nakupovat široké spektrum aktiv od širokého spektra subjektů. To jí dává možnost neortodoxních kroků. Nepočítáme ale, že by to bylo v nejbližší době zapotřebí. Uvidíme, jak tomu bude, až poroste státní zadlužení. Máme také nový odhad deficitu rozpočtu 300 mld. , což je podle nás velice optimistické.


 

Čtěte více:

Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
27.03.2020 10:56
Za poslední týden zrychlilo globální tempo denních přírůstků nakaženýc...
Jan Bureš: Očekáváme sérii výrazně horších čísel a absenci zásadně nových stimulů
02.04.2020 13:43
Počty nově nakažených koronavirem za den celosvětově narůstají. Rychlo...
Jan Bureš v roli člena ekonomického poradního týmu ÚKŠ: Důležité je navýšit testování a předcházet škodám na trhu práce
20.04.2020 12:09
Hlavní ekonom Patrie Jan Bureš se stal členem ekonomického poradního t...

Váš názor
 • katastrofista
  23.04.2020 12:32

  ....katastrofické scénáře opět v provedení p. Bureše .... stále jen dedukce vycucané z prstů a stále strašení dopady na ekonomiku . umí vůbec něco jiného ? ........něco z reality ? vůbec nechápu jak takový ustrašenci mohou býti v poradním týmu vlády... ....hotová KATASTROFA výběru talentů
  kominík
  • Re: katastrofista
   23.04.2020 12:35

   ... třeba potřebuje ještě levně něco dokoupit. :o)
   Kočičák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m