Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích

Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích

28.04.2020 17:26

Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, či přesněji řečeno ceny. Business Insider (a další) píší o tom, že řada leteckých společností zbankrotuje, konzultanti z CAPA tvrdí, že většina z nich dokonce do konce května. Téma nám je blízké i kvůli naší ČSA a já bych se mu dnes chtěl trochu věnovat, zejména skrz optiku současné valuace německé Lufhtansy.

Business Insider připomíná, že letecké společnosti začaly omezovat provoz ještě před rozšířením viru po celém světě a oficiálních restrikcích. Z velké části proto, že lidé nechtěli riskovat a sami omezovali pohyb po zeměkouli. Což je možná dobré si připomenout i v rámci makroekonomické diskuse o tom, zda platí „otevřete to a oni přijdou“. Já bych se dnes chtěl podívat na to, co ohledně dalšího vývoje v odvětví „predikuje“ nacenění akcií Lufthansy. Ta je podle (dřívějšího) počtu zaměstnanců největší firmou v odvětví na světě a podle tržeb byla třetí, za dvěma společnostmi americkými. Nejde mi pak o to říkat, že cena akcií Lufthansy je nad, nebo pod jejich hodnotou. Jde mi o pohled opačný – co o dalším vývoji ukazuje smýšlení trhu odražené v současných valuacích.

Tržní kapitalizace Lufthansy se v době psaní této úvahy pohybuje kolem 3,72 miliard eur. S betou na hodnotě 1,31 a výnosy německých bundů v záporu se požadovaná návratnost může pohybovat kolem 6,7 %. Onu kapitalizaci pak může podle mých jednoduchých kalkulací ospravedlnit například následující tok volné hotovosti (toho, co zbude po investicích a je k dispozici pro akcionáře):
graf 1 cash flow

Na volném toku hotovosti firma od roku 2015 v průměru vydělávala více než 0,8 miliardy eur. Z uvedeného grafu vidíme, že na ospravedlnění současné kapitalizace by například stačilo, aby letos firma nevydělala na volném toku hotovosti nic a pak postupně během deseti let najela na (o 2 % dlouhodobě rostoucí) úroveň kolem 0,25 miliardy dolarů. Tedy dlouhodobě méně než třetinu toho, co v průměru vydělala za poslední tři roky.

Mohli bychom to tedy vnímat tak, že u Lufthansy se počítá s tím, že věci se zlepší, ale ani dlouhodobě se (minimálně) tato firma nevrátí ani zdaleka tam, kde byla zvyklá se pohybovat. Tato úvaha ale mimo jiné stojí na jednom podstatném předpokladu – rizikové prémie se na akciovém trhu vrátí hodně rychle tam, kdy byly před současnými tenzemi. Tedy v mých kalkulacích někam kolem 5,5 %. Pokud by byly dlouhodobě například o jeden procentní bod vyšší, musel by se onen tok hotovosti dlouhodobě přibližovat 0,35 miliardám eur – viz další graf. Jinak řečeno, pokud jsou nyní rizikové prémie vyšší, tak jsou investoři ohledně budoucího toku hotovosti podle současné kapitalizace optimističtější. Ale stále jde o částky dlouhodobě znatelně pod historickým standardem posledních třech až pěti let (ale jde o číslo podobající se tomu, co firma vydělala v roce 2019).
graf 2

Výše uvedené také ale neukazuje na nějaký bankrot, ale v podobných případech je dobré mít na paměti, že vedle hodnoty plynoucí z dalšího fungování společnosti je možné uvažovat i o takzvané hodnotě likvidační. A také o tom, že akcie se v podobných extrémních případech mohou stávat (reálnou) opcí a jejich hodnota se pak odvíjí jen od pozitivních scénářů. V neposlední řadě tu je pak samozřejmě téma státních zásahů a pomoci a také konsolidace.

Centrum.cz dnes píše, že „v největší německé letecké společnosti Lufthansa v důsledku koronavirové krize zanikne zhruba 10 tisíc pracovních míst. Předpověděl to šéf podniku Carsten Spohr. Očekává rovněž, že firma bude po skončení krize provozovat o stovku méně letadel“.


Čtěte více:

Bryant: Duopol Airbus - Boeing je extrémně vychýlený
29.01.2020 5:57
Vždy, když to vypadalo, že Airbus Boeing už už dožene, tak se něco pok...
Víkendář: Máme přestat s létáním?
01.02.2020 10:01
Nassim Nicholas Taleb je úspěšným autorem několika knih a známým odbor...
Evropské akcie se silně propadají, zásahům centrálních bank navzdory. Praha nejníž od finanční krize
16.03.2020 10:25
Evropské akcie zahájily týden masivním propadem, nejvíce ztrácejí bank...
Delta Air Lines končí hrůzné čtvrtletí s první ztrátou po pěti letech
22.04.2020 14:22
Americké aerolinky Delta Air Lines prodělaly v prvním čtvrtletí tohoto...

Váš názor
 •  
  28.04.2020 18:58

  To podstatné je, kolik hotovosti za hodinu "spálí" a jak dlouho s tou co mají (4 mld Eur) vydrží. Když máte zesplatněn hedge na ropu za 60 USD, jde to fakt rychle.
  Zvonička
  •  
   28.04.2020 19:16

   Jsem dneska na tu Lufthansu tak koukal, jestli nakupovat, nenakupovat. Moody´s to hodili do neinvestičního spekulativního pásma. Mama Merkel jim tam něco nasype nebo půjčí. Hotovost mají. Takové celkem zvláštní. A nejzvláštnější na tom je to, že ty akcie stojí stejně po tom propadu, jako stály tehdá, když společnost byla normálně zdravá. Bizár.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    28.04.2020 20:07

    Čoveče, do aerolinek bych nešel ani v dobách velmi příznivých. Je to velmi citlivé odvětví, ropa, klid ve světě, nynější situace, pořád někomu vyplácí nějaké odškodné atd... i když mamá Merkel nasype, kleknout Lufthansa nenechá, bych byl opatrný. Pozitivum, bude, že mnoho evropských aerolinek padne, tím pádem více prostoru pro Lufthansa.
    Čert
    •  
     28.04.2020 21:11

     Mě hlavně fascinuje to prohlášení šéfa Smartwings. "Proč nedostaneme peníze?!" A proč ano? Tady se po té dekádě růstu snad úplně zapomnělo, že bankroty prostě k tomu systému/podnikání patří. Stejně jako mnoho lidí zapomnělo na to, že jejich zaměstnání není doživotní jistota.
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      04.05.2020 18:31

      a to jsi neslyšel, jak prohlásil, že pokud stát nepomůže, tak si zákazníci výrazně zaplatí?....no, úkápla mě slza....úplný komunismus, snad se ho ještě dočkám na stará kolena
      abc1
   •  
    28.04.2020 19:28

    Šéf Lufthansy už dříve uvedl, že aerolinky nyní prodělávají milion eur za hodinu. S nákupem bych určitě počkal, až jak bude ta jejich záchrana vypadat.Mají to zveřejnit každou chvíli.S tím kurzem je to podle mne tak, že čím víc by ho někdo teď stlačil dolů, l tím nevýhodněji bude naředěn, pokud by šlo o úpis akcií státem (za aktuální kurz). Takže fondy možná mají motiv nakupovat, i když ví, že je to finančně velký průšvih.
    Zvonička
    •  
     28.04.2020 19:32

     To je dobré vysvětlení.
     Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
03.06.2020
5:28FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
02.06.2020
22:06Wall Street zakončila v plusu, dařilo se ropným titulům
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/20 Q4)
13:00Campbell Soup Co (04/20 Q3)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m