Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích

Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích

28.04.2020 17:26

Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, či přesněji řečeno ceny. Business Insider (a další) píší o tom, že řada leteckých společností zbankrotuje, konzultanti z CAPA tvrdí, že většina z nich dokonce do konce května. Téma nám je blízké i kvůli naší ČSA a já bych se mu dnes chtěl trochu věnovat, zejména skrz optiku současné valuace německé Lufhtansy.

Business Insider připomíná, že letecké společnosti začaly omezovat provoz ještě před rozšířením viru po celém světě a oficiálních restrikcích. Z velké části proto, že lidé nechtěli riskovat a sami omezovali pohyb po zeměkouli. Což je možná dobré si připomenout i v rámci makroekonomické diskuse o tom, zda platí „otevřete to a oni přijdou“. Já bych se dnes chtěl podívat na to, co ohledně dalšího vývoje v odvětví „predikuje“ nacenění akcií Lufthansy. Ta je podle (dřívějšího) počtu zaměstnanců největší firmou v odvětví na světě a podle tržeb byla třetí, za dvěma společnostmi americkými. Nejde mi pak o to říkat, že cena akcií Lufthansy je nad, nebo pod jejich hodnotou. Jde mi o pohled opačný – co o dalším vývoji ukazuje smýšlení trhu odražené v současných valuacích.

Tržní kapitalizace Lufthansy se v době psaní této úvahy pohybuje kolem 3,72 miliard eur. S betou na hodnotě 1,31 a výnosy německých bundů v záporu se požadovaná návratnost může pohybovat kolem 6,7 %. Onu kapitalizaci pak může podle mých jednoduchých kalkulací ospravedlnit například následující tok volné hotovosti (toho, co zbude po investicích a je k dispozici pro akcionáře):
graf 1 cash flow

Na volném toku hotovosti firma od roku 2015 v průměru vydělávala více než 0,8 miliardy eur. Z uvedeného grafu vidíme, že na ospravedlnění současné kapitalizace by například stačilo, aby letos firma nevydělala na volném toku hotovosti nic a pak postupně během deseti let najela na (o 2 % dlouhodobě rostoucí) úroveň kolem 0,25 miliardy dolarů. Tedy dlouhodobě méně než třetinu toho, co v průměru vydělala za poslední tři roky.

Mohli bychom to tedy vnímat tak, že u Lufthansy se počítá s tím, že věci se zlepší, ale ani dlouhodobě se (minimálně) tato firma nevrátí ani zdaleka tam, kde byla zvyklá se pohybovat. Tato úvaha ale mimo jiné stojí na jednom podstatném předpokladu – rizikové prémie se na akciovém trhu vrátí hodně rychle tam, kdy byly před současnými tenzemi. Tedy v mých kalkulacích někam kolem 5,5 %. Pokud by byly dlouhodobě například o jeden procentní bod vyšší, musel by se onen tok hotovosti dlouhodobě přibližovat 0,35 miliardám eur – viz další graf. Jinak řečeno, pokud jsou nyní rizikové prémie vyšší, tak jsou investoři ohledně budoucího toku hotovosti podle současné kapitalizace optimističtější. Ale stále jde o částky dlouhodobě znatelně pod historickým standardem posledních třech až pěti let (ale jde o číslo podobající se tomu, co firma vydělala v roce 2019).
graf 2

Výše uvedené také ale neukazuje na nějaký bankrot, ale v podobných případech je dobré mít na paměti, že vedle hodnoty plynoucí z dalšího fungování společnosti je možné uvažovat i o takzvané hodnotě likvidační. A také o tom, že akcie se v podobných extrémních případech mohou stávat (reálnou) opcí a jejich hodnota se pak odvíjí jen od pozitivních scénářů. V neposlední řadě tu je pak samozřejmě téma státních zásahů a pomoci a také konsolidace.

Centrum.cz dnes píše, že „v největší německé letecké společnosti Lufthansa v důsledku koronavirové krize zanikne zhruba 10 tisíc pracovních míst. Předpověděl to šéf podniku Carsten Spohr. Očekává rovněž, že firma bude po skončení krize provozovat o stovku méně letadel“.


Čtěte více:

Bryant: Duopol Airbus - Boeing je extrémně vychýlený
29.01.2020 5:57
Vždy, když to vypadalo, že Airbus Boeing už už dožene, tak se něco pok...
Víkendář: Máme přestat s létáním?
01.02.2020 10:01
Nassim Nicholas Taleb je úspěšným autorem několika knih a známým odbor...
Evropské akcie se silně propadají, zásahům centrálních bank navzdory. Praha nejníž od finanční krize
16.03.2020 10:25
Evropské akcie zahájily týden masivním propadem, nejvíce ztrácejí bank...
Delta Air Lines končí hrůzné čtvrtletí s první ztrátou po pěti letech
22.04.2020 14:22
Americké aerolinky Delta Air Lines prodělaly v prvním čtvrtletí tohoto...

Váš názor
  •  
    28.04.2020 18:58

    To podstatné je, kolik hotovosti za hodinu "spálí" a jak dlouho s tou co mají (4 mld Eur) vydrží. Když máte zesplatněn hedge na ropu za 60 USD, jde to fakt rychle.
    Zvonička
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y