Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Máme přestat s létáním?

Víkendář: Máme přestat s létáním?

01.02.2020 10:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Nassim Nicholas Taleb je úspěšným autorem několika knih a známým odborníkem na fungování finančního systému. Ekonom Joakim Book na stránkách AIER tvrdí, že na první pohled se nám může zdát podivný Talebův přístup k nevyužitým zdrojům. Ty jsou totiž obvykle považovány za známku malé efektivity. Jenže podle Talebovy logiky bychom měli dávat na první místo odolnost systému proti zdánlivě velmi nepravděpodobným událostem. A nevyužité zdroje tak lze vnímat jako jednu z možností, jak se proti takovým událostem pojistit. Book pak tuto myšlenku rozvíjí ve vztahu k jednomu ze žhavých témat současnosti – létání letadlem a znečišťování ovzduší.

Book vzpomíná na nedávnou konverzaci s jednou z jeho známých, která se pohoršovala nad jeho častým létáním. Nedržela se sice extrémního názoru, podle kterého by létat neměl nikdo nikam. Ovšem během diskuse tvrdila, že letecké společnosti by měly změnou organizace letů výrazně omezit počet nevyužitých míst. A měly by poskytovat více letů přímých, které spoří palivo. Book k tomu dodává, že na první pohled to dává smysl, protože více cestujících zvedne emise na jeden let jen marginálně, takže jejich množství na jednoho přepraveného klesá. A jelikož letadla produkují nejvíce emisí během vzletu a přistání, dává smysl i více přímých letů.

Ekonom následně píše, že před několika lety například letěl z Londýna do Edinburghu za velmi nízkou cenu letadlem, které bylo téměř úplně prázdné. A co víc, šlo o obrovský Boeing 747, takže velmi pravděpodobně šlo i o ztrátový let. „Nikdo z nás cestujících nenesl environmentální náklady tohoto letu. A ani náklady finanční. Když se tvrdí, že kapitalismus je tak výborný, proč dochází k podobným událostem?“ ptá se ekonom.

Odpověď může přinést Talebova logika a pohled, který vnímá možné nevyužité kapacity ne jako izolovaný jev, ale jako součást celého systému. I onen let byl totiž součástí celkových operací firmy a mohlo se například stát, že při cestě zpět do Londýna bude plně obsazen těmi, kteří se po víkendu vrací ze Skotska do Londýna. Na to, aby je firma přepravila, musela velké letadlo nějak dostat do Skotska a právě proto se pár cestujících vezlo v jinak úplně prázdném stroji.

Jelikož každý jeden let je součástí celého finančního a logistického systému, může se stát, že někteří cestující jsou pro firmu jen „bonusem“ při přepravě letadla z jednoho místa na druhé. Jen sníží náklady tohoto jednoho letu, ale důležité je brát do úvahy náklady celkové – tedy včetně velmi ziskového letu zpět. Ne všechno, co vypadá jako evidentní plýtvání, jím tak skutečně je, tvrdí ekonom. A zobecňuje, že „nejde jen tak uříznout jednu větev ze stromu, pokud jde zrovna o větev, na které závisí jeho celá existence“.

Brooks tvrdí, že „nikdo nechce létat téměř prázdným letadlem, a to z důvodu environmentálních i finančních“. Jenže pokud neznáme souvislosti, může se nám někdy zdát, že hledíme na plýtvání a zbytečně nevyužité zdroje. Ve skutečnosti ale nemusí jít o jev, který si často spojujeme s neefektivním centrálním plánováním, ale o něco, co má svou logiku. A co podporuje nějaký velmi složitý systém. Pokud se tedy snažíme o izolovanou eliminaci toho, co se zdá být nejméně efektivní, může jít o chybu. Koneckonců například call centrum nějaké firmy také samo o sobě negeneruje žádné příjmy, pouze náklady. Pro její existenci ale může být nenahraditelné.

Jasná řeč „evropských“ čísel

Podobnému tématu se před časem na stránkách ENSIA věnoval i Navin Ramankutty z University of British Columbia. Ten tvrdil, že podle dat IPCC jsou průměrné emise na jednoho cestujícího u letadel vyšší než u jiných způsobů dopravy, ale „nejvyšší odhady emisí u vlakové dopravy jsou porovnatelné s nejnižším u té letecké“. A zatímco u kratších cest je často lepší vlak, u těch delších už to tak zřejmé není.

Jenže je tu jeden „detail“. Toto srovnání se týká vlaků v USA, a ne elektrifikovaných železnic v Evropě, kde se řada zení snaží o vyšší využívání obnovitelných zdrojů při výrobě elektrické energie. Následující graf porovnává některé trasy, co se týče emisí při dopravě vlakem a letadlem. Vědec ovšem dodává, že „i kdyby všichni přestali létat, dopad na celkové globální emise by nebyl vysoký“.

1

Zdroj: AIER, ENSIA


Čtěte více:

Boeing stahuje americkou ekonomiku
22.10.2019 15:27
Vlekoucí se problémy s letounem 737 MAX od spoleečnosti Boeing mají do...
Letadla se dvěma uličkami netáhnou. Ovlivní to hospodaření Boeingu a Airbusu?
05.11.2019 8:37
Objednávky na širokotrupá letadla určená pro lety na dlouhé vzdálenost...
Stoller: Úpadek Boeingu, korupce a tlak finančníků z Wall Street
30.12.2019 15:19
O historii a budoucnosti amerického giganta jménem Boeing uvažuje na s...
Boeing: Výrobu MAXů obnovíme před návratem do služby, zkušební let 777X odložen
23.01.2020 8:29
Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 7...
Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
25.01.2020 16:12
Jedna věc, ze které kupující letenek přes internet šílí, je sledovat, ...

Váš názor
  • Amerika entdeckt?
    03.02.2020 9:19

    Doporučuji všem vládním ekonomům a makroodborníkům z renomopvaných univerzit a mezinárodních institucí, aby se zkusili alespoň jedne rok živit jako podnikatel. Pak můžou radit. Tady projevuje jakýsi Taleb elementární neznalosti fungování firmy q trhu.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
01.04.2020
18:55SAZKA Group a.s. - Oznámení
18:00MONETA Money Bank, a.s. dokončila koupi 100% podílu ve společnostech Wüstenrot – stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot hypoteční banka a.s.
17:39O pandemii a udržitelnosti vládních dluhů
17:34Moneta Money Bank oznámila dokončení akvizice Wüstenrot za 175 milionů eur
16:56Americká data byla lepší, než se čekalo, akcie ale zahajují 2Q poklesem  
16:51Miliardáři z Lega: Dlouhodobý investor v klidu sedí a přečká bouři
16:42Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
16:25ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
15:32ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:03České státní dluhopisy šly v dnešní aukci opět na dračku
14:34Petr Dufek: Státní rozpočet za první tři měsíce končí schodkem téměř 45 mld. Kč
14:30EUC a.s. - zahájení výplaty pátého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
13:56Hughes: Až dvojciferný pokles produktu, historie ukazuje, co nyní dělat
12:52ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
12:15CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:11Bloomberg: Znudění, izolovaní lidé jsou pro Facebook výhrou
12:08Pomoc firmám a mají trhy to nejhorší za sebou? Sledujte další ranní kávu Jana Bureše
11:59Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
11:20Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12Slušná data, ale i varování. Akcie obrátily dolů, dolar posiluje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m