Evropské akcie zahájily týden masivním propadem, nejvíce ztrácejí banky a letecké společnosti, z nichž některé odepisují až 30 procent. Trh reaguje na obavy z hlubokých dopadů pandemie způsobené novým koronavirem, která se šíří Evropou. Situaci nezlepšila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank světa v čele s bezpříkladnýám krokem amerického Fedu.
Panevropský akciový index STOXX 600 po okamžitém, více než čtyřprocentním propadu asi půl hodiny po zahájení odepisoval zhruba 8,2 procenta a nacházel se blízko 275 bodů. Index se nachází nejníže minimálně za sedm let.
Výkonnost indexu STOXX 600 Europe za posledních 5 let...
...a historicky:

Trh vyhodnocuje také překvapivý krok americké centrální banky (Fed), která v neděli večer srazila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu a obnovila masivní program kvantitativního uvolňování. V jeho rámci začne za zhruba 700 miliard dolarů (16,6 bilionu Kč) nakupovat vybrané dluhopisy, aby maximálně podpořila finanční systém a dodala mu likviditu.
Ošklivé ráno zažívají akcie firem v odvětví zábavy a cestovního ruchu. Subindex STOXX Europe 600 Travel & Leisure se v 10:18 propadá o 13,5 %. Do tohoto indexu je zařazeno 17 firem jako Lufthansa, Sodexo nebo Ryanair či easyJet. Výkonnost subindexu STOXX® Europe 600 Travel & Leisure za posledních 5 let:

A právě akcie letecké společnosti easyJet odepisují asi 23 procent, zatímco společnost IAG, což je mateřský podnik British Airways, ztrácí 23 procent. IAG dnes britskou vládu na rozdíl od easyJet o pomoc pro celé letecké odvětví nepožádala, oznámila ale masivní škrty svých leteckých kapacit na duben a květen. Aerolinky odepisují kolem 17 procent, pořadatel zájezdů více než 29 procent.
Bankovní sektor v Evropě odepisuje v 10:10 SEČ zhruba 11 %. Jeho výkonnost, vyjádřenou indexem STOXX Europe 600 Banks, za posledních 5 let ukazuje následující graf:

Největší ztráty mají burzy v Madridu a Paříži. Španělsko a Francie totiž následují Itálii a prakticky se izolovaly od zbytku světa. Index madridské burzy IBEX ztrácí 7,8 procenta na 6112 bodů, index pařížské burzy CAC 40 odepisuje 7,6 procenta na 3806 bodů. Ve střední a východní Evropě je situace obdobná.
Pražská burza nejníž od krize
Pražská burza se dnes dopoledne propadla nejníže od doby celosvětové hospodářské krize v roce 2009. Index PX k 10:45 oslabil o 7,35 procenta na 764,48 bodu. Na nižší úrovni byl naposledy v dubnu roku 2009. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Ztrácí také česká měna, která se dopoledne dostala k euru i dolaru na nejslabší úroveň od konce devizových intervencí na jaře roku 2017, vůči euru se v průběhu dopoledne podívala i nad hranici 27 EURCZK.

Zdroje: ČTK, stoxx.com