Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Karlson: Co stojí za švédskou cestou

Karlson: Co stojí za švédskou cestou

18.05.2020 14:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Švédsko šlo ohledně povinného sociálního distancování a karanténních opatření proti trendu a nechalo vše zejména na lidech. Nils Karlson, Charlotta Stern a Daniel Klein na stránkách VoxEU tvrdí, že chování Švédů se kvůli epidemii značně změnilo, ale změny přece jen nebyly tak extrémní jako v jiných zemích. Například roušky jsou spíše výjimkou, restaurace zůstávají stále otevřené, přestože do nich chodí jen málo lidí. Co vlastně stojí za tímto unikátním přístupem?

Podle vědců není švédský přístup tak překvapivý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stojí za ním jednak instituce, ale i kultura této země. Ve Švédsku si totiž lidé „navzájem důvěřují, že se budou chovat zodpovědně a respektovat ostatní“. Stejně tak věří vládě a institucím a jejich doporučení berou vážně. Úřady tak doporučení dávají jen zřídka, ale když tak učiní, lidé na to reagují. 

Od sedmnáctého století má Švédsko také řadu institucí, které fungují nezávisle na vládě. Včetně Národního úřadu pro zdraví. Jde tedy o systém, který tvoří jednoduché a krátké zákony a další instituce mají na starosti jejich konkrétní implementaci. Cení si přitom vysoké důvěry, a to jak ze strany veřejnosti, tak ze strany politiků. Takže v současné situaci nedošlo k mnoha nařízeným zákazům, ale bylo doporučeno omezení kontaktů spolu s několika formálními omezeními. 

Tradice vysoké důvěry také souvisí s tím, že Švédové si nepotrpí na nějaké krizové týmy. Důvěřují totiž tomu, že vláda si poradí v běžných i mimořádných situacích. Vláda ani nemůže vytvořit tým, který by obcházel běžné procesy. Švédové pak podle vědců přikládají velkou hodnotu práci a cení si svého úspěchu v oblasti exportů. To přispělo k tomu, že nebyly zavedeny přísné ekonomické restrikce. 

O kolektivní imunitě se ve Švédsku oficiálně nehovoří, ale „pravděpodobně jde o součást celkové strategie“. Vláda se snažila zaměřit zejména na nejzranitelnější skupiny obyvatel, ale výsledky jsou podle vědců smíšené. Zemřelo například hodně lidí v domovech důchodců a postiženy byly i čtvrti s vysokým podílem imigrantů. Vědci také v souvislosti s reakcí na epidemii zmiňují, že ve Švédsku je politická scéna a celá společnost mnohem méně polarizovaná než například ve Spojených státech a i to přispělo k nastavení kurzu popsaným směrem. 

„Švédsko zůstává často nepochopeno. Jeho kulturní dědictví je spíše liberální... a jeho rychlý rozvoj nastal během vysoce liberálního období mezi lety 1850–1970. V době, kdy rostla popularita socialismu, přišli velcí ekonomové jako Knut Wicksell, Gustav Cassel či Eli Heckscher. Ti se proslavili na celosvětové úrovni a doma pomohli nastolit smysluplnou spolupráci mezi vědci, veřejností a politiky,“ píše Karlson a jeho kolegové. Na konci dvacátého století pak přišlo omezení státních intervencí v ekonomice. V té době totiž fungoval rozsáhlý stát blahobytu a trh práce byl značně neflexibilní. Nový směr přinesl úspěchy a „tudíž není překvapivé, že liberální přístup je charakteristický i pro reakci na COVID-19“. 

Zdroj: VoxEU


 

Čtěte více:

Westsidespirit: Otevře ekonomiku ultrafialové světlo?
15.05.2020 16:58
Vědci z laboratoře na Columbia University tvrdí, že našli způsob, jak ...
Víkendář: Práce z domova? Až každý čtvrtý
17.05.2020 9:17
Práce z domova může pomoci vypořádat se s pandemií a snížit zdravotní ...
Dluhová finance fiction a čínský uhelný signál
15.05.2020 18:09
Americké domácnosti prošly po roce 2008 určitým oddlužením, ty čínské ...
Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína
18.05.2020 8:46
K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bud...
Rozbřesk: Kdo si v Evropě vede nejlépe a kdo nejhůře? Česko uprostřed pelotonu
18.05.2020 9:12
České HDP kleslo už za první kvartál poměrně výrazně (o 3,6% mezikvart...
Macis: Italům se do návratu k nakupování moc nechce
18.05.2020 11:05
Efekt uvolňování vládních restrikcí na různé společenské a ekonomické ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m