Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Práce z domova? Až každý čtvrtý

Víkendář: Práce z domova? Až každý čtvrtý

17.05.2020 9:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Práce z domova může pomoci vypořádat se s pandemií a snížit zdravotní rizika, kterým nyní lidé čelí. Janine Bergová, Florence Bonnet a Sergei Soares na stránkách VoxEU prezentují výsledky své studie, která zkoumá, jaký podíl lidí by takto skutečně mohl v budoucnu pracovat. Mimo jiné tvrdí, že na globální úrovni je to jeden ze šesti zaměstnanců a ve vyspělých zemích asi jeden ze čtyř.

Karanténa a sociální distancování jsou nástroje, které fungují z hlediska veřejného zdraví, ale jejich ekonomické dopady jsou bolestivé. Podle ekonomů se tím moderní ekonomika liší od té z doby španělské chřipky. Dnes totiž většina lidí pracuje mimo domov, zatímco tehdy se ekonomická aktivita do značné míry odehrávala v rámci jednotlivých rodin, které si samy vyráběly to, co potřebovaly k životu. Nyní ale máme k dispozici také moderní technologie, které by mohly v této oblasti pomoci.

V současné situaci není překvapivé, že vlády i firmy podporují práci z domova, ale „její potenciál se v různých částech světa liší, a to jednak kvůli rozdílné infrastruktuře a také struktuře pracovních míst“. Mezinárodní organizace práce odhaduje, že před současnou pandemií pracovalo z domova asi 8 % celkové globální pracovní síly, a to včetně OSVČ, vlastníků malých podniků a podobně. U zaměstnanců činil tento podíl na globální úrovni necelá 3 %. Mapa ukazuje celkovou situaci ve světě:
práce z domova
Bergová a její kolegové tvrdí, že například v Argentině po propuknutí epidemie „93 % firem přešlo na teleworking“. Nicméně takový posun není vždy jednoduchý, což ukazuje třeba Japonsko. Tam podle průzkumu považuje teleworking za přínosný 96 % firem, ale 31 % z nich není schopno na něj přejít. Překážkou jsou podle ekonomů zejména vnitřní procesy a pravidla. K tomu se přidávají obavy z úniku citlivých informací a snížení bezpečnosti.

Bergová poukazuje na to, že ve vyspělých zemích je obecně větší možnost pracovat z domova. V rozvíjejících se zemích je například šestkrát více lidí, kteří prodávají zboží na ulici a sedmnáctkrát více lidí pracujících v zemědělství. K tomu mají rozvíjející se země menší přístup k moderním technologiím. Podle odhadů tak v Evropě a v Severní Americe může z domova pracovat přibližně 30 % lidí, ale v zemích subsaharské Afriky a jižní Asie jen asi 6 až 8 %. Latinská Amerika a země východní Evropy se podle ekonomů nacházejí někde mezi 23% a 18% podílem.

Ekonomové zmiňují i řadu problémů, které se mohou při práci z domova objevovat. Pramení například z potřeby zároveň se starat o děti či o domácnost. Problémům tak mohou v této oblasti čelit zejména ženy. K tomu může mít posun k práci z domova negativní dopad na produktivitu, a proto je důležitý „dialog mezi firmami a zaměstnanci“.

Bergová a její kolegové ukazují celkové výsledky svého průzkumu a analýzy v následujícím grafu. Za sebou jdou země s nízkými příjmy, středními příjmy, vysokými příjmy a situace v globální ekonomice. Světlé sloupce v sobě odrážejí odhady prováděné i s ohledem na stav infrastruktury, barevné sloupce pracují s předpokladem jednotných podmínek:
práce z domova

Zdroj: VoxEU


Čtěte více:

Kondo: Minimální mzda jako nástroj zvyšování produktivity
20.01.2020 14:58
Japonsko čelí poklesu populace a ekonomové se proto v této zemi snaží ...
Trh práce v USA: Velmi dobrá data, která trhům nepomohou
06.03.2020 15:09
Americký trh práce se v únoru blýskl 273 tisíci nových pracovních míst...
The Atlantic: Budeme nakonec všichni pracovat z domova?
22.03.2020 14:41
„Už předtím, než udeřila pandemie, nabývala práce z domova v USA na dů...
Boeing zruší až 16 000 pracovních míst, za čtvrtletí je ve ztrátě
29.04.2020 15:16
Americký výrobce letecké techniky Boeing hodlá zrušit asi deset procen...
Americké firmy za duben propustily přes 20 milionů lidí (komentář šéfanalytika Patrie)
06.05.2020 14:47
...a to ještě není všechno. Report ADP ukázal, že ve firemním sektoru ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data