Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Kdo si v Evropě vede nejlépe a kdo nejhůře? Česko uprostřed pelotonu

Rozbřesk: Kdo si v Evropě vede nejlépe a kdo nejhůře? Česko uprostřed pelotonu

18.05.2020 9:12
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

České HDP kleslo už za první kvartál poměrně výrazně (o 3,6% mezikvartálně). To je sice méně než v nejvíce postižených lokalitách na jihu Evropy - HDP v Itálii pokleslo o 4,7%, ve Španělsku o 5,2% a ve Francii dokonce o 5,8%. Na druhou stranu v Česku je situace viditelně horší než v sousedním Německu, kde HDP pokleslo “pouze” o 2,2%. Čím to je?

V tuto chvíli to do značné míry může být pouze pozdějším startem karanténních opatření v Německu, kde se COVID do výkonu ekonomiky více “zakousne” až ve druhém kvartále. Opatření ovšem byla i tak ve srovnání s Českem celkově mírnější a jejich rozvolňování v druhém kvartále přicházelo přibližně stejně rychle jako v Česku. Je tedy možné, že celkové kumulativní dopady (alespoň první vlny epidemie) budou v Německu o něco nižší než v Česku.

Ve prospěch toho hraje i rychlejší a masivnější pomoc německého státu. Německá vláda podle dostupných informací připravuje skutečně masivní záchranný balík, který včetně garantovaných úvěrů může dosáhnout až 60% HDP. Nevadilo by ani tolik, že celkové odhady relativní pomoci v Česku jsou zatím výrazně nižší, jako spíše skutečnost, že v prvních týdnech a měsících je zatím pomoc viditelně pomalejší. 

Oproti Španělsku, Itálii a Francii má Česko i Německo zatím dvojí výhodu. Za prvé, celkový průběh pandemie je mírnější a uvolnění v druhém kvartále přichází o něco dříve. Za druhé, ekonomicky je Německo-český tandem více průmyslově orientovaný, což minimálně v první fázi covidové krize může být paradoxně výhoda. Karanténní opatření totiž některé služby (jako je obchod, doprava, cestovní ruch) doslova vypínají, zatímco na průmysl dopadají negativní dopady více nepřímo (skrze opatrnější útraty spotřebitelů nebo výpadky v subdodávkách). Paříž a Milán žijí daleko více službami než Berlín nebo Mnichov, a proto má v první fázi pandemie zejména francouzská ekonomika výraznější potíže.

Je však otázka, jak to bude dál? Zatímco uvolnění opatření může některé služby skoro automaticky restartovat, dopady do průmyslu mohou být dlouhodobějšího rázu. Opatrnější spotřebitel, osekávání investic a trvalý rozpad některých nadnárodních výrobních řetězců může zanechat trvalé šrámy. Zvlášť když vezmeme v potaz i pokračující negativní dopad čínsko amerických obchodních válek a brexitu, stejně jako výraznou regulatorní nejistotu v evropském auto průmyslu….i proto nakonec post-covidové oživení průmyslu nemusí přijít zdaleka tak rychle. 


TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna nedokázala ocenit uklidňující slova guvernéra Rusnoka, který se snažil pro nejbližší měsíce postavit “intervence proti koruně” mimo hru. Zdá se, že minimálně u části investorů stále převládá strach z alternativního scénáře ČNB (který implikoval korunu viditelně na 30 EUR/CZK) a z komentářů Tomáše Holuba, který ponechal “intervence proti koruně” teoreticky ve hře. Pokud by však ztráty koruny měly pokračovat, můžeme se nakonec dřív dočkat opačné reakce centrální banky (verbální a ultimátně i skutečné podpory pro českou měnu).

Zahraniční forex

Ačkoliv americká tvrdá makro data za duben (maloobchod a průmysl) v pátek potvrdila chmurný dojem z vývoje ekonomické aktivity, tak na kurzu eurodolaru se to nijak dramaticky neprojevilo. Pro trh jsou dubnová čísla stará a soustředí se vysokofrekveční data či jiné předstihové ukazatele. Například PMI, které budou shodou okolností zveřejněné v tomto týdnu.

Ropa

Ropa Brent startuje nový týden zostra a dostává se nad 33 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa prolomila hranici 30 dolarů za barel. Právě červnový futures kontrakt na ropu WTI expiruje již zítra, nicméně se zdá jen málo pravděpodobné, že by se opakovala epizoda se zápornými cenami, který před měsícem obrátila ropný trh vzhůru nohama. Ve Spojených státech a vlastně i ve zbytku světa totiž v posledních týdnech opadly bezprostřední obavy z přehlcení skladovacích kapacit s tím, jak postupně ožívá ropná poptávka a také začaly platit rekordní produkčních škrty aliance OPEC+. 

Tento týden bude ropný trh ve střehu zejména v souvislosti s tradičními daty k zásobám. Ty přijdou na řadu v úterý v podání API a ve středu oficiálně od americké EIA. V pátek pak bude pozornost upřena na data k aktivitě amerických producentů, která v posledních týdnech dále dramaticky padá. 


 

Čtěte více:

Rusnok: Vývoj odpovídá očekáváním, zavedení kurzového závazku v dohledné době mohu vyloučit
15.05.2020 10:58
Dnešní údaje o poklesu české ekonomiky v prvním čtvrtletí odpovídají o...
Ekonomika eurozóny i celé EU v 1. čtvrtletí rekordně klesly
15.05.2020 11:51
Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v prvním čtvrtletí klesl proti pře...
Německý ústavní soud musí brát ECB vážně
16.05.2020 15:05
Rozsudek německého ústavního soudu (BVerfG) v neprospěch předpandemick...
Maloobchod v USA zažil drtivý duben, průmysl se v květnu dostává z nejhoršího
15.05.2020 15:20
Duben byl měsícem, kdy už naplno běžela opatření proti koronaviru, eko...
ČNB v alternativním odhadu počítá s poklesem HDP až o 13,5 pct.
15.05.2020 16:17
Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s po...
Trhy se závěrem týdne snaží odolávat novým zprávám, koruna zisky neudržela
15.05.2020 17:06
Konec týdne je docela divoký pro českou měnu. Začínala oslabením, když...
Americké akcie dnes hledaly směr
15.05.2020 22:05
Dnešní obchodní den v USA se nesl v značně nervózním duchu. Celý den p...
Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína
18.05.2020 8:46
K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bud...
Futures předpovídají pozitivní vstup trhů do nového týdne
18.05.2020 8:49
Výrazně pozitivně se zisky nad 1 procentem jsou na prahu nového týdne ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m