Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pandemie očima bývalé šéfky WHO

Víkendář: Pandemie očima bývalé šéfky WHO

14.06.2020 8:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalá norská premiérka a šéfka Světové zdravotnické organizace Gro Harlem Brundtlandová uvedla v rozhovoru pro německý Der Spiegel, že pokud by Spojené státy skutečně ukončily spolupráci s WHO, bylo by to proti jejich vlastním zájmům. Podle jejího názoru ale odchod není jistý, do prezidentských voleb mohou USA pozastavit platby, ale pak se může situace změnit. A ve Spojených státech také nevládne jen prezident, ale „je tu i Kongres“.

Kdyby nakonec Spojené státy z WHO skutečně odešly, pak jejich místo „vyplní jiné země“. Například evropské země včetně Německa „jsou si velmi dobře vědomy, že svět potřebuje globální zdravotnickou organizaci a musí na její chod přispívat“. Nekritizuje ale Donald Trump WHO právem kvůli tomu, jak se stavěla k Číně, která „na počátku pandemie zadržovala důležité informace“? Na tuto otázku Brundtlandová odpověděla, že existují důvody pro kritiku Číny, jejíž vláda reagovala pomalu a informace skutečně přicházely příliš pozdě. Nejhorší je, že dlouho váhala s uznáním toho, že nákaza se přenáší z člověka na člověka. Otázkou ale je, zda to byl záměr, protože „jde o velkou zemi, kde se střetává mnoho zájmů“.

WHO se podle své bývalé šéfky „snažila získat maximum informací maximální rychlostí“, ale v tom je závislá na ochotě členských zemí a sama o sobě žádné pravomoci nemá. Od počátku tak od Číny žádala více informací a „je těžké říci, zda by bylo moudré, kdyby na Peking tlačila více“. Der Spiegel nicméně namítl, že když stála v čele WHO ona, tak v roce 2003 tlak na Čínu zvyšovala, a to úspěšně. Brundtlandová na to reagovala s tím, že během epidemie SARS Čína informace jednoznačně zatajovala, a tudíž bylo třeba hovořit velmi jasně, aby byla nucena ke spolupráci.

Současné vedení organizace podle Brundtlandové možná nejednalo optimálně, ale i jeho cílem mohlo být dosažení co nejlepší spolupráce. Svět se také od roku 2003 hodně změnil, moc Číny vzrostla a pokud by byla kritizována tak jako v roce 2003, rostlo by riziko, že se Čína otočí ke spolupráci zády. Brundtlandová pak podle svých slov na samém počátku epidemie COVID-19 doufala, že nemoc přenáší pouze zvířata. Již v polovině ledna se ale hovořilo o tom, že nakažení lidé šíří nemoc dál, a to byly „extrémně špatné zprávy“.

Brundtlandová byla podle svých slov „trochu překvapena“ tím, jak pomalá je reakce evropských zemí a politici v Evropě podle ní tuto hrozbu zpočátku podcenili. „Někteří lidé byli velmi optimističtí ohledně efektivity jejich zdravotního systému a evidentně podcenili nakažlivost koronaviru. V mé zemi se vláda nejdříve domnívala, že bude schopná sledovat každého nakaženého, ale pak se ukázalo, že existuje neznámý řetěz infekcí a byly zavedeny restrikce,“ uvedla Brundtlandová. Ve Švédsku podle ní vláda doufala v dosažení kolektivní imunity, což se ale nestalo a „nyní tam litují, že nezavedli tvrdší opatření“.

Asijské země jako Jižní Korea, Vietnam či Mongolsko „jednaly rychle a rozhodně“. Ukázaly, že „osobní svoboda má menší váhu než zdraví všech“. Podle Brundtlandové pak „není pochyb, že letecká doprava hraje v šíření podobných nemocí významnou roli“. Svět by pak podle ní měl být připraven na jiné možné nákazy mnohem lépe než nyní.

Zdroj: Der SpiegelČtěte více:

Dolton: Pandemie potápí univerzity, odolný je jen Oxford a Cambridge
08.06.2020 5:56
COVID-19 způsobuje ve světě řadu nečekaných komplikací a problémů. Pro...
Deb: Ekonomika a vysoký počet zachráněných životů
11.06.2020 14:38
COVID-19 se již rozšířil do více než 200 zemí světa. Jelikož není k di...
Bluhm: COVID-19 a vakcinace proti tuberkulóze
11.06.2020 12:45
O „aplikaci ekonomických nástrojů na medicínu“ hovoří na stránkách Vox...
Virus rozštípal světovou ekonomiku na třísky a prohloubil nerovnost
10.06.2020 12:03
Pandemie koronaviru rozštípala světovou ekonomiku na třísky. Její dopa...

Váš názor
 •  
  14.06.2020 15:24

  ...kdyby byl vyvíjen tlak na Čínu, mohla by se obrátit zády... Jistě, Čína si zvykla, že svět poklonkuje, náš president a pár zrádců taky, což táhne do čínské zadele celé Česko. USA platí WHO ročně $450mil., co za to mají ? Pouze kritiku! Čína platí méně než $40mil., sklízí chválu a umožnění korupce napříč WHO. Loni WHO funkcionáři procestovali, pro-hotelovali a prohýřili na banketech přes $300mil. Pro Afriku či postižené asijské země z hlediska zdraví neudělali nic. Nikomu se nemusí zodpovídat. Tohle by mělo rozlobit každou zemi, co jim přispívá na luxusní život bez mantinelů. Né jen WH a amíka co platí daně jak mourovatý!
  Čert
 •  
  14.06.2020 15:19

  Připomíná mně to jednoho mého učitele: "Jo asi? Doufáš, jo? Za 5!"
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   14.06.2020 15:31

   Až zarážející, jak se politici a funkcionáři velmi zlehka vyjadřují k Číně. Jsem neslyšel žádného politika, že by odsoudil Čínu za devastaci Africké a asijské fauny a flóry. Pytláctví a pašeráctví za bílého dne, tolika utrpení a hrůzy ale oficiální svět mlčí. Přitom, WHO, WTO, OSN by klidně mohli Číně kleknout na krk a zabránit drancování přírody. Dělají to pouze neziskovky, jejíž efekt je velmi malý. Nehledě jak sama Čína drtí své vlastní národnostní menšiny, Ujgury, křesťany a v neposlední řadě Hong Kong ale svět se zaměří za policejní brutalitu v USA!
   Čert
   • Proto je správně držet se politiky jedné Číny
    15.06.2020 8:17

    Jsem zastánce politoky jedné Číny, a to Taiwanu. Totalitní komunisty a okupanty Tibetu, tedy ČLR, neuznávám. Plně podporuji cestu na Taiwan a reakce Číny mě nezajímá. Chápu, že soudruzi kšeftaři kolem lžiZemáka to vidí jinak, jde jim (ne)jen o peníze. Ale takhle to bohužel vidí i Evropa a částečně USA - peníze, peníze, peníze... A hlavně člověk musí stát za svým názorem i v osobních diskusích a ne se bát. Dokud bude v Číně totalitní režim, nejde vůbec srovnávat demonstrace Čína versus USA. Obojí je úplně o něčem jiném. Takže pokud někdo nadává na USA, dobrá. Pak ale Čína je mnohem (násobné) horší, než USA. A to kvůli režimu totality a hlavně LŽI. V USA lze pravdu objevit a zveřejnit. U lžiČíňanů platí jen to, co řeknou lžikomunisti a vůdce. Bohužel v Rusku je situace jen o něco lepší, než v Číně. Vládne tam mafie s komunistickým důstojníkem KGB v čele. A podle toho to vypadá.
    Josef Anděl
Aktuální komentáře
02.12.2020
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne
8:48Pochybnosti o nových maximech trhů, razie na Slovensku i roční čísla Stock. Trhy zřejmě otevřou mírně níže  
8:39Zeman ohlásil veto daňového balíčku, Vystrčil vliv na Senát nečeká
8:29Bilance třetího kvartálu: Zisk amerických bank se zvedá, meziročně ale stále chybí desetina a zvedl se počet neúspěšných
8:23Zásah ve slovenské Pentě: Policie zadržela pro podezření s korupce a praní špinavých peněz spolumajitele Haščáka
8:18První návrh postkovidové pomoci americké ekonomice: přes 900 miliard dolarů do mezd, zaměstnanosti i vakcín
5:52Faktograf: Akciové déja vu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Snowflake Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)