Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čekání na tržní dno aneb příprava na lov akcií

Čekání na tržní dno aneb příprava na lov akcií

22.07.2020 6:15
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

V průběhu výprodejů se na mě obracela spousta jedinců s dotazem, jestli už akcie dosáhly svého dna. Tyto dotazy začaly chodit už v únoru a trvaly někdy do poloviny dubna. Nyní při pohledu do zpětného zrcátka vidíme, že trhy byly na svých minimech 23. března a následně se začaly divoce zvedat v reakci na směr nového kormidla Fedu.

Ten práskl pěstí do stolu s tím, že už se na to nemůže dívat a bude sypat likviditu na všechny směry. Na konci června teď víme, že Fed jen tak nepřestane se svojí zdánlivě nekonečnou expanzí. Nejnověji se Fed posunul do role nákupčího firemních dluhopisů, čímž stáhl výnosy dluhopisů všech kategorií dramaticky níže.

Portfolio investora v masivním propadu může nabrat tří podob: 

Investor šťastlivec má veškerý volný majetek pouze v hotovosti, potom s radostí uvítá příležitosti nižších cen ke kýženému a masivnímu nákupu (pokud na to ovšem najde odvahu a pevné nervy). Mediální vykreslení situace bylo na přelomu března a dubna dosti děsivé a spíše pochybuji, že někdo, kdo neinvestoval v lepších časech, v sobě našel odvahu začít zrovna v čase hroucení světa.

Investor realista již má slušný majetek zainvestován a najednou vidí své portfolio v hlubokém mínusu. Do tohoto stavu se dostala většina dlouhodobějších investorů. Jako již mnohokrát se ukázalo být nejlepší variantou sednout si na prsty a nedělat nic s tím, že se situace nějak vyvrbí. Ti šťastnější akcie přikupovali a využili příhodnějších cen. Ze zpětného pohledu to byla vítězná varianta.

Investor smolař se pohybuje na konci svého investičního horizontu, anebo blízko jeho konci, a své prostředky potřebuje výhledově zlikvidnit. Tady je naopak dobré nenechávat tyto transakce na poslední chvíli. Nejen že jsme letos zažili nejrychlejší propad trhů v historii, ale ostrý sešup přišel i v prosinci 2018. Tedy je vhodné situaci nepodceňovat a uprodávat akciové investice raději postupně a s letitým odstupem.

Osobně si beru z uplynulých měsíců jasné poznání. Čekat několik let na tržní dno s velkou hromadou hotovosti je naprosto mylná investiční strategie. Ono je totiž naprosto nejasné, kdy tržní dno přijde, a hlavně představa, že po několika letech čekání nasypu veškeré své prostředky do trhu a hned vydělám ranec, je naprosto iluzorní. S takovou nezačnete investovat nikdy. Už o tom minulém býčím trhu, běžícím mezi březnem 2009 až do začátku letošního roku, se psalo jako o nejvíce nenáviděném akciovém růstu. Ti investoři, kteří v minulé dekádě zůstali stát stranou a čekali na „pořádný propad“, letos opět dostali šanci.

 

Autorem textu je hlavní investiční stratég ČSOB Jaroslav Vybíral. Text byl již dříve publikován na iHned.cz

 

Čtěte více:

Lze vydělat na klimatickém šílenství?
15.10.2019 5:49
Každý máme jiný názor na šestnáctiletou Gretu. Jeden fakt však není k ...
Investiční okénko roku 2020
10.01.2020 6:42
Hodnocení právě uplynulého roku bylo silně ovlivněno děním v samém záv...
Fed by měl změnit svou politiku
20.07.2020 6:32
Známý odborník na americkou monetární politiku Tim Duy na svém blogu T...
Analytici: Evropská akciová rally konec roku neuvidí
17.07.2020 16:25
Evropské akciové trhy budou za celý rok v záporu. Takto chladně vidí a...
čnBlog: Jak moc se zlatem zkrášlovala naše stoletá republika?
17.07.2020 15:26
Československé zlaté zásoby vznikly v roce 1919 v době, kterou ekonom...

Váš názor
  •  
    22.07.2020 6:58

    Spousta akcií spadla na 10-20 letá minima, takže kdo si počkal na tom je stejně nebo lépe než kdo investuje každý měsíc bez ohledu na cenu. Dále doplňme, že inteligentní investor hromadí na konci ekonomického cyklu zlato a stříbro a pak ho po velkém zhodnocení během krize vymění za akcie. Vždyť zlato je již 40+% up jen za poslední rok. Přidejte k tomu pád mnoha akcií o 50% a více a máte z toho pořádný profit. Kdo nakoupil státní dluhopisy je na tom také dobře, protože jejich cena šla nahoru po snížení fed rate.
    czinvestor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.