Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak pravda o QE vypadá, kdo z vás to ví?

Jak pravda o QE vypadá, kdo z vás to ví?

02.10.2020 20:29

Pozornost řady ekonomů si v posledních dnech vysloužila nová studie. Zabývá se tím, zda výzkumníci v centrálních bankách náhodou neprodukují analýzy, které by měly přehnanou tendenci potvrzovat postoje a kroky dané centrální banky. Je zřejmé, proč asi ona vysloužená pozornost.

Autoři poukazují na to, že centrální banky nejednou samy zkoumají a analyzují, jaký dopad má jejich politika. Možný konflikt zájmů je tedy zřejmý – mohlo by to být trochu podobné, jako kdyby třeba krasobruslař sám hodnotil svůj výkon. Na druhou stranu bychom ale mohli předpokládat, že data hovoří jasnou řečí, modely také, existuje nějaká vědecká čest, a tudíž žádný prostor pro odchylky od objektivity není. Zmínění ekonomové skutečně tvrdí, že data hovoří jasně: Říkají, že analýza dat ze strany centrálních bank vykazuje jednosměrnou odchylku.

Studie z dílen centrálních bank podle ekonomů konkrétně nachází větší efekt kvantitativního uvolňování jak u produktu, tak u inflace. Centrální bankéři prý také mají tendenci používat v této souvislosti pozitivnější jazyk. A dokonce prý platí, že ti, kteří tak činí, mají lepší kariérní postup. Ekonomové dodávají, že tato zjištění sama o sobě neznamenají, že výzkum v centrálních bankách je neobjektivní. Může totiž teoreticky docházet k tomu, že neobjektivní je výzkum v jiných institucích, který se z nějakého důvody systematicky kloní k závěrům, že QE má menší efekt, než ve skutečnosti má. Ona spojitost mezi kariérním postupem a výstupy analýz ale naznačují, že tato možnost je spíše nepravděpodobná.

Ekonomové k tomu poukazují na německou Bundesbanku. Je známo, že Němci obecně mají ke QE a uvolněné monetární politice skeptický postoj a asi ne náhodou podobný postoj zastává i německá centrální banka (což je vlastně samo o sobě trochu vypovídající). Pokud by její výzkum měl být ovlivněn například snahou o lepší kariérní výhled, měly by jeho závěry sytematicky ukazovat na nižší efektivitu QE. A to podle ekonomů také pozorujeme. Jinak řečeno, Bundesbanka „náhodou“ generuje výzkum, který je ohledně přínosů QE skeptičtější.

Jak velký ale vlastně tento efekt studií od centrálních bank je? Zmínění ekonomové tvrdí, že posun podílu autorů z centrální banky z nuly na sto procent zvyšuje pozorovanou efektivitu QE o 0,512 procentního bodu u produktu (kumulativní dlouhodobější efekt, průměrný efekt QE je na 0,73 %, takže tu hovoříme o velkém „autorském“ dopadu). Jinak řečeno, pokud jsou všichni autoři z centrální banky, v průměru je podle nich QE efektivnější o zmíněné procentní body.

Fabo se svými kolegy a kolegyněmi dodávají, že jejich cílem není snížovat váhu výzkumu přicházejícího z centrálních bank. Podle nich je to s ním podobné, jako u farmaceutických firem, které provádí výzkum léků, mají k tomu výborné zdroje, zkušenosti a podobně. Nicméně tato nová studie podle jejích autorů poukazuje na doposud nezkoumané konflikty zájmů a jejich možné důsledky.

Vyberte si, co vám sedí


Jedním ze známých ekonomů, kteří si studie všimli, je John Cochrane, který dřívě působil v Chicagu, nyní na Hoover Institution. Má pár poznámek, které se mimo jiné týkají konkurence ve výzkumu. Poukazuje na to, že u některých subjektů a institucí nevadí, pokud se jejich filozofie a výzkum vychylují určitým směrem. Proti nim totiž stojí instituce jiné, které mají názory a přístup k analýzám jiný, a tudíž tu vládne jistá konkurence a možnost volby.

U institucí jako jsou centrální banky ale tento efekt konkurence nefunguje a pan Cochrane tak navrhuje, aby každá taková studie procházela procesem, kdy někdo bude systematicky zpochybňobvat vše, co je v ní napsáno. Pan Cochrane k tomu dodává, že Fed má podle jeho informací procedury, které by měly popsaným problémům zabraňovat. Nicméně určitá forma selekce funguje například na té úrovni, že někteří ekonomové z Fedu se některým potenciálně problematickým tématům radši ani nevěnují. A do nich spadá i QE. Slovy básníka, „jak pravda (o QE) vypadá, kdo z vás to ví?“


 

Čtěte více:

Hodnota akcií, jejich cena a QE
03.06.2020 17:21
Americký index SPX je nyní zhruba na úrovních z podzimu roku 2019. Teh...
ECB se zatím nebojí německého ústavního soudu, koruna sílí
04.06.2020 14:31
Evropská centrální banka navýšila mimořádný program nákupů aktiv (PSPP...
Strategie pro současné trhy: Napjaté akcie a stále příliš hotovosti stranou. Co s tím?
09.06.2020 12:15
Žádná z hlavních tříd aktiv nevykazuje momentálně tolik optimismu jako...
Ignorovaná rizika pro globální trhy možná přijdou najednou
23.06.2020 12:12
Trhy by mohly dostat studenou sprchu. Hypotetická rizika, která invest...

Váš názor
 • Qui bono, aneb objev Ameriky
  03.10.2020 8:41

  Blahopřeji špičkovým vědcům k jejich bohatě zaplaceným studiím. To je přece úplně jasné: - ekonomové centrálních bank obhajují QE, pro věštinu voličů je to výhodné, - ekonomové placení ze státního rozpočtu obhajují deficit a veřejný dluh a jinou fiskální expanzi - pro většinu voličů je to výhodné, - pro start upy, lokální vůdce apod. je také výhodné, když je přebytek peněz - a ti, pro které je to nevýhodné - investoři, držitelé úspor, nezávislá střední třída, živnostníci, nemají žádnou početní, volební sílu. Kdo tu chce hovořit o vědecké cti, nezávislosti a konzistenci názorů?????????
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Qui bono, aneb objev Ameriky
   03.10.2020 9:13

   Spíš to vnímám jako ukázku toho, jak velký dopad mají na naše uvažování příběhy, které zrovna dominují v našem okolí. Na Vaší úplně nesedí třeba zmíněná Bundesbanka, ale sedí na to, že v jejím prostředí dominuje příběh "QE špatně". A tak také vychází výsledky jejích studií. Podobně před lety dominoval příběh "fiskální utahovaná i během recese dobře" a byly nacházeny studie, které to potvrzovaly. Otázka je i to, nakolik se i při psaní komentářů dokážeme vymanit z příběhů, které dominují našemu osobnímu vesmíru :), hezký den, JS
   jirka002
   •  
    03.10.2020 11:15

    ano papír snese hodně, statistika je velmi ohebná a upravit model, vstupní proměnné aby mi vyšlo co se zrovna hodí do obchodu není problém....zdůvodnit se dá vše
    abc1
Aktuální komentáře
23.10.2020
22:11Wall Street zakončila týden nerozhodně, Intel po výsledcích -11 %  
18:33Naučte se vydělávat na finančních trzích: Juniorská škola tradingu od FXstreet.cz
18:19Přichází boomdeflace?
17:42Zahájí Pilulka v pondělí na STARTu divokým úvodem? Podrobnosti o obchodování
17:04Akcie v USA zaostávají za Evropou, eurodolar přestal růst  
16:57Hinnosaar: Stěhování a spotřeba alkoholu
15:29Michl: ČNB může setrvat ve vyčkávacím módu
14:44Komentář: Výsledky a výhled Intelu vrací investory do reality  
14:20Vydavateli kreditních karet American Express prudce klesl zisk
13:05Perly týdne: Býk na komoditách, čínský impuls pro Německo a my dál trháme hypotéční rekordy
11:31Babiš předal Zemanovi návrh na odvolání ministra Prymuly. Dodal také jméno nástupce
11:06EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
11:04Daimler publikuje kompletní kvartální čísla (komentář analytika)  
10:31Debata s volbami nezamíchá, německý průmysl překvapil. Euro a akcie ráno stoupají  
10:02Společnost RSRE INVEST a.s. - Oznámení VI. výplata kuponu RSREINV 1 5,0/22
9:54Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 procent na 2,1 miliardy eur
9:45Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat v rámci vytěsnění 719,50 Kč za akcii, souhlasí ČNB
9:16Rozbřesk: Pandemie tlačí na zvyšování dluhu ČR, jak moc 2. vlna spláchne evropské PMI a euro?
8:53Trhy vstoupí do konce týdne nejasně. ČEZ prodal rumunská aktiva MIRA  
8:32Biden v předvolební debatě obvinil Trumpa z nezvládnutí pandemie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data