Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hodnota akcií, jejich cena a QE

Hodnota akcií, jejich cena a QE

03.06.2020 17:21

Americký index SPX je nyní zhruba na úrovních z podzimu roku 2019. Tehdy se obchodoval s poměrně vysokým poměrem cen a zisků – PE se pohybovalo kolem hodnoty 17. A dnes se na stejných cenových úrovních obchoduje s PE ještě znatelně vyšším (nad 20).

Ve včerejším příspěvku jsme trochu hloubali, nakolik to v současné situaci (ne)dává smysl. Nemohli bychom ale nad nějakým dlouhým vysvětlováním mávnout rukou s tím, že vysvětlení je jednouché a zřejmé - politika centrálních bank, a zejména jejich nákupy investičních aktiv? Klidně mohli. Následující řádky jsou ale spíše pro ty, které by zajímal pestřejší obrázek.

Cena, hodnota...

Dejme tomu, že na trhu se obchoduje jedna jediná akcie. Jde o výrobce populárních a vkusných trpaslíků na skalky, společnost Pumilio. Svým držitelům vynáší ročně 10 dolarů na dividendách a čeká se, že tomu tak bude i nadále. Protože, jak známo, poptávka po trpaslících je mimořádně stabilní, neovlivní jí endogenní ekonomický cyklus, ani vnější šoky. Jakou má tato akcie hodnotu? Na odhad hodnoty musíme znát ještě požadovanou návratnost, protože s ní převedeme onen očekávaný tok hotovosti na současnou hodnotu.

Dejme tomu, že bezrizikové sazby jsou na 5 % a riziková prémie trhu, a tudíž i této akcie, je také na 5 % (to i přes onu mimořádnou stabilitu tohoto podnikání). Investor tak z investice do těchto akcií chce 10 % ročně. To znamená, že akcie má hodnotu 100 dolarů (10 dolarů děleno 10 %). Za tuto částku se také akcie obchoduje na trhu (cena = odhad hodnoty). Cena se drží stabilní a oněch 10 % je generováno dividendami (takový akciový dluhopis).

Nyní si představme, že ekonomika zamíří do recese. S odhadovanými dividendami to, jak jsme předpokládali, nic neudělá. Bezrizikové sazby – výnosy vládních obligací, ale klesnou z 5 % na 3 %. Zároveň ale vzroste averze k riziku a investoři nyní při investici do akcií již nechtějí jen 5 % nad bezrizikové sazby, ale 7 %. Požadovaná návratnost akcie se tak nakonec nezmění, její hodnota je stále 100 dolarů a cena také (mimochodem minule jsem tu psal o tom, že je poměrně exotickým jevem, aby klesly sazby i prémie, což tento příklad také ukazuje).

Nyní si ještě představme, že centrální banka chce pomoci ekonomice nákupem investičních aktiv. A rovnou hned akcií. Klíčová otázka: Co se kvůli tomuto QE stane s hodnotou akcií Pumilia? Očekávaný tok dividend se nezmění. Bezrizikové sazby se nezmění, pokud předtím klesly na 3 % i s tím, že se také již očekávalo QE. Rizikové prémie se nezmění, pokud vzrostly na 7 % i s tím, že se také očekávalo QE. Takže to, že centrální banka začala akcie nakupovat, v takovém případě hodnotu neovlivní. Na trhu se tak objevil další kupec a otázka je, co udělají ostatní hráči (vědomi si toho, že hodnota aktiva, se kterým se obchoduje) se nezměnila.

...QE

Možnosti jsou nyní v principu dvě: Centrální banka začne nakupovat a cena akcií Pumilia se dostane na 101 dolarů. V tu chvíli ale začnou ostatní prodávat akcii ze svých portfolií, protože jsou si vědomi toho, že cena je nad hodnotou. Cena tak opět klesne na 100 dolarů a nákupy centrální banky jsou transferem tohoto aktiva z rozvah soukromých subjektů do rozvahy subjektu vládního, a to za „férovou“ cenu. Z makroekonomického hlediska je pak otázkou, proč by něco takového banka dělala, ale to nechme nyní stranou.

Druhá možnost nastává v okamžiku, kdy cena akcie vzroste na 101 dolarů, ale privátní sektor své prodeje nenavýší. Je si sice vědom toho, že hodnota taková není, ale uvažuje v podstatě tak, že se na to nějakou dobu „nepřijde“. Tady se noříme do světa „on si myslí, že já si myslím“, či světa sázek na „ještě většího blázna“, který bude akcii ochoten v budoucnu koupit za ještě vyšší cenu (ne hodnotu). QE tak zvedá ceny, ne hodnotu, a diskusi o makroekonomických dopadech tu také radši nechme stranou.

Tyto dva scénáře, které z hlediska QE nevyznívají moc příznivě, stojí ale na jednom základním předpokladu: Bezrizikové sazby a prémie byly už před QE na rovnovážných úrovních (viz výše). Opět můžeme dlouze diskutovat o tom, co to znamená „rovnovážné“. Zkraťme to příkladem: Rizikové prémie mohly místo 7 % dosahovat 14 % kvůli obavám ze zamrznutí finančního systému apod. Hrozilo negativní sebenaplňující se proroctví, centrální banka tuto spirálu rozetnula pomocí QE a prémie proto jsou „jen“ na 7 % (odráží „jen“ recesi).

I bezrizikové sazby se mohly pohybovat nad sazbami v dané situaci neutrálními a platí podobná logika jako u prémií. A kdyby Pumilio bylo cyklickou firmou, hovoříme tu i o změnách očekávaných dividend. Čímž už dostáváme třetí scénář, kde se smývá doposud jasná, ale svou jasností někdy matoucí, hranice mezi cenou a hodnotou. A celkově máme skutečně pestrý obrázek ceny/hodnoty/QE, před kterým jsem „varoval“ v úvodu. Třeba pomůže.

 

Čtěte více:

Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
02.06.2020 16:16
Evropská komise představila nový rozsáhlý fiskální záchranný balíček v...
Banka Golman Sachs opustila pesimistický výhled na americké akcie
01.06.2020 17:00
Banka Goldman Sachs v nejnovější aktualizaci výhled pod tlakem pokraču...
Doba exotických valuací
02.06.2020 17:58
V několika posledních příspěvcích jsem se dotknul valuace akcií, dnes ...
JPMorgan Asset upřednostňuje hotovost, dluhopisy se mu moc nelíbí
03.06.2020 11:40
Investoři by měli ve svých portfoliích, podle JPMorgan Asset Managemen...

Váš názor
 • Trpasličí analýza
  03.06.2020 22:24

  Centrální banky akcie nenakupují a ani nakupovat nemohou. Ekonomice by to ani nijak neprospělo. Také nic jako "hodnota akcie" neexistuje. Akcie, která platí dividendu, není dlužní úpis, jednoduše proto, že dividenda může být kdykoli zrušena a je vyvážena úbytkem ceny. I kdybychom připustili "hodnotu" Pumilia, určitě by to nebylo 100 dolarů. Atd. atd.
  Dan314
  • Re: Trpasličí analýza
   04.06.2020 0:51

   https://archiv.ihned.cz/c1-65441220-bank-of-japan-kupuje-akcie-na-trhu-se-mluvi-o-bubline
   Jan47
  • Re: Trpasličí analýza
   03.06.2020 23:15

   přéésně. Kdyby to bylo 90 USD nebo 110 USD tak pohoda. Ale trpasličí akcie za 100? To néééé! :D
   lump
 •  
  03.06.2020 21:26

  Hezký článek:-)
  Support
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo