Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat

Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat

28.11.2020 16:07

Vlivem pandemie covidu-19 zakouší globální hospodářství nejstrmější propad od Velké hospodářské krize. Třebaže však strádají všichni, nedostane-li se větší pomoci nejchudším zemím světa, zaplatí nejvyšší cenu právě ony.

Zhruba 1,5 miliardy lidí žije v rozvojových zemích s nízkými příjmy, které se lopotně vypořádávají s chatrnými veřejnými zdravotnickými soustavami, omezenými institucionálními kapacitami a v mnoha případech s vysokými hladinami zadlužení. Všechny tyto země vešly do krize s omezenou schopností s ní zápasit. Stály před dramatickým zvýšením potřebných výdajů právě ve chvíli, kdy pandemie zapříčinila pokles příjmů z cestovního ruchu, remitencí a cen komodit. Zatímco aktivity na ochranu podniků a pracujících ve vyspělých ekonomikách dosáhly zhruba 20 % HDP, v zemích s nízkými příjmy tato podpora činila jen kolem 2 %.

Hrozí, že dnešní hluboký ekonomický propad, vystavující letos riziku skluzu do krajní chudoby až o 115 milionů víc lidí, vymaže dvě desetiletí přírůstků životních úrovní. Současná újma přetrvá mnoho let do budoucna, jelikož děti – zejména dívky – zanechají školní docházky, zhorší se kvalita zdravotnických služeb a zůstanou stlačené úrovně zaměstnanosti.

Význam to má pro všechny z nás. Nejistota v chudých zemích se promítá do nestability ve zbytku světa. Ještě důležitější je, že dokud nebude krize covidu-19 poražena všude, nebude nikdy skutečně za námi.

Chudým zemím musí za tím účelem pomoci mezinárodní instituce a bilaterální dárci, zatímco pracují na vytváření správných ekonomických podmínek pro zotavení domácího hospodářství. Mezinárodní měnový fond dál svým členům poskytuje praktickou odbornou asistenci a průpravu a pomáhá vládám zvládat dluh, zvyšovat příjmy a spravovat veřejné finance tak, aby byly efektivně zajištěny nezbytné služby, včetně zdravotnických. Nizozemsko tyto snahy podpořilo příspěvkem ve prospěch účelových tematických fondů MMF a sítě regionálních center MMF k rozvoji kapacit v subsaharské Africe, na Středním východě a v Karibiku.

Zásadním úkolem je teď pomoci rozvojovým zemím s nízkými příjmy překonat současnou krizi a do budoucna posílit jejich odolnost. Programy půjček MMF doplňují bilaterální dárci jako Nizozemsko cílenými intervencemi podporujícími zdravotnictví, školství a tvorbu pracovních míst a dále prostřednictvím programů, které řeší změnu klimatu a ozeleňování ekonomiky.

Je také nezbytné udělat víc na pomoc zemím s neudržitelnými dluhovými břemeny. Už před pandemií se zhruba polovina zemí s nízkými příjmy ocitala v dluhové tísni nebo byly ohroženy vysokým rizikem skluzu do dluhové tísně. Teď když má řada zemí nanejvýš omezený přístup k novému tržnímu financování, potýkají se s příšerným hledáním střední cesty mezi podporou svého lidu během pandemie a obsluhou dluhu.

Mezinárodní společenství podniká důležité kroky k vyřešení tohoto problému. S podporou 13 bilaterálních dárců, včetně Nizozemska, MMF už svým 29 nejchudším členům poskytl roční úlevu od dluhové služby ve výši přibližně 500 milionů dolarů a teď shání dodatečné zdroje k prodloužení této úlevy na období po dubnu 2022. Přivítaly jsme prodloužení Iniciativy G20 k odkladu dluhové služby, která už nejchudším zemím v dočasných úlevách od obsluhy dluhu poskytla pět miliard dolarů. MMF také podporuje zřízení ambiciózního nového Společného rámce G20 a Pařížského klubu pro řešení dluhů, který spojuje standardní přístup k rozhodování věřitelů s individuálním přístupem k úlevě od dluhu případ od případu.

Kromě řešení dluhu nízkopříjmové rozvojové země potřebují silnější mezinárodní finanční podporu. Od nástupu pandemie MMF zdvojnásobil čerpání fondů nouzového financování a 47 zemím v této skupině poskytl nouzové prostředky ve výši 11 miliard dolarů. MMF zůstává odhodlaný zajišťovat dostatečnou přístupnost takových úvěrů v nadcházejících letech.

Aby byl schopen toho dosáhnout, MMF spoléhá na nejbohatší členské země, že úsilí podpoří poskytnutím nových úvěrových zdrojů k financování programů zvýhodněných půjček. Od počátku pandemie si MMF zajistil dodatečných 22 miliard dolarů a teď usiluje o mobilizaci grantů s cílem na těchto úrovních zajistit bezúročné půjčky, k čemuž Nizozemsko také přispěje. Mnozí bilaterální dárci také posílili vlastní programy podpory nízkopříjmových zemí. Nizozemsko například nedávno dalo dohromady 500 milionů eur, aby udrželo nad vodou stávající rozvojové snahy a finančně zajistilo nové, které chudým zemím pomohou v boji proti pandemii.

Konečně země s nízkými příjmy teď víc než kdy dřív potřebují obchod. Během uplynulých dvou desetiletí se dramaticky snížily globální úrovně chudoby, neboť tyto země posílily svou účast na mezinárodních trzích. Pandemie a probíhající obchodní pnutí však tento pokrok ohrožují. Pro zajištění globální ekonomické stability, inkluzívního a udržitelného růstu a dlouhodobé prosperity zůstává naprosto nezbytný otevřený, stabilní a transparentní obchodní systém založený na pravidlech.

MMF neustává v podpoře oživení globálního obchodu úsilím o zachování otevřených trhů a prosazováním další reformy politik. Nizozemsko a Francie v rámci Evropské unie naléhají na obchodní politiky, které budou klást větší důraz na udržitelnost a zodpovědné podnikatelské chování.

K uspokojení mnoha nenaplněných potřeb nízkopříjmových zemí budou nezbytná další společná úsilí bilaterálních dárců, včetně národních veřejných rozvojových bank a multilaterálních institucí. Společně dokážeme nejzranitelnějším zemím a společenstvím pomoci zotavit se z pandemie. Vybudujeme tak odolnější a inkluzívnější svět pro každého.

Kristalina Georgieva je výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu. Sigrid Kaag je nizozemskou ministryní zahraničního obchodu a rozvojové spolupráce.

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Krugman: Přichází Bidenův boom
26.11.2020 12:09
Následující měsíce nebudou v USA jednoduché, příčinou je pandemický vý...
Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
25.11.2020 17:35
Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 procenta. Negativní dopad pa...
Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
26.11.2020 17:20
The Economist letos v souvislosti se společností pana Muska SpaceX psa...
Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
27.11.2020 9:12
Guvernér ČNB vyjádřil své pochybnosti ohledně připravovaných daňových ...

Váš názor
  •  
    11.12.2020 14:55

    Tak to bych chtěl vidět ten seznam. Když člověk vidí ty kvanta aut a postavených mrakodrapů v Africe tak to vypadá že chudáci jsme my a dělají si z nás prču.
    HenryFord
Aktuální komentáře
26.01.2021
10:52Fels: Evropa v další recesi, USA porostou o 7 %, Čína utahuje
9:04Rozbřesk: Tuzemský průmysl zachraňuje ekonomiku před propadem
8:49PFNonwovens zveřejnila návrh rozhodnutí valné hromady o nuceném přechodu akcií na hlavního akcionáře
8:49Evropské burzy čeká zřejmě opatrný začátek. Dolar roste  
8:48PFNonwovens a.s. : Návrh rozhodnutí o schválení nuceného přechodu účastnických cenných papírů, 26.1.2020 zahájení procesu hlasování
8:30Americkou ministryní financí byla potvrzena Janet Yellenová
8:18Švýcarská banka UBS více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
25.01.2021
22:03Nevýrazný start do nového týdne, Gamestop se může zapsat do učebnic o spekulacích  
17:50Tři trochu přehlížené rysy čínské ekonomiky
17:42Akcie odpoledne rychle padají, peníze rotují do dluhopisů  
16:29I kdyby trh stagnoval, lze profitovat na rotaci
16:12Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR
15:09Odhad výsledků O2: Zisk ve 4Q zřejmě lepší, výnosy zhruba nastejno  
13:412021 jako opak roku 2020
12:23Týdenní výhled: Virus vs fiskální podpora  
11:53UNICAPITAL Invest III a.s. - Oznámení o výplatě úrokových výnosů
11:36Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za půl roku
11:08Úvod týdne vychází lépe dolaru a dluhopisům než akciím, Prahu však táhne výš Moneta  
10:43Wall Street zaplavují akcie firem založených jen pro akvizice
9:49Petr Dufek: Nižší důvěra v ekonomice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Boston Properties Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
General Electric Co (12/20 Q4)
Johnson & Johnson (12/20 Q4, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
Microsoft Corp (12/20 Q2, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Novartis AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Polaris Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Prologis Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Raytheon Technologies Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Rockwell Automation Inc (12/20 Q1, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/20 Q1, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
UBS Group AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
13:00American Express Co (12/20 Q4)
13:00Verizon Communications Inc (12/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board