Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie Tesly má cenu jenom 150 dolarů, říká analytik z Roth Capital. To by bylo o 77 procent níže, než je nyní

Akcie Tesly má cenu jenom 150 dolarů, říká analytik z Roth Capital. To by bylo o 77 procent níže, než je nyní

06.04.2021 16:36
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Akcie Tesly je nadhodnocená a její cena je jenom 150 dolarů. Tvrdí to Craig Irwin, seniorní analytik ve společnosti Roth Capital. Firma Elona Muska je nyní s velkým náskokem nejhodnotnější automobilovou společností na světě. Podle Irwina ale musí dělat víc, aby dosavadní cenu skoro 700 dolarů za akcii nějak ospravedlnila.

Společnost, která kromě elektromobility působí i v rezidenční fotovoltaice, v pátek oznámila, že odbyt se jí v letošním prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil na rekordních 184.800 vozů, což bylo více, než se na trhu předpokládalo.

Firma těží ze silné poptávky po svých elektromobilech, v poslední době se však podobně jako další výrobci automobilů potýká s globálním nedostatkem čipů. V prvním čtvrtletí nicméně zvýšila produkci na 180.338 vozů ze 179.757 vozů v posledních třech měsících loňského roku. Trh podle průzkumu společnost FactSet počítal s dodávkou pouze 168.000 vozidel v daném období.

Výkonnost akcií Tesla od začátku roku ukazuje následující graf. Dnes hodinu od začátku obchodování na Wall Street odepisoval titul zhruba 0,5 procenta na 687,50 dolarů za akcii. Dolů ale mířily i hlavní akciové indexy poté, co si Dow Jones i S&P 500 sáhly v pondělním závěru na nové historické rekordy. Tesla si v něm včera připsala 4,4 %.

Tesla akcie elektromobilita

Irwin z Roth Capital se domnívá, že možnost, že Tesla poráží odhady, je už „jasně obsažena v její valuaci“. Ta dosahuje zhruba 660 miliard dolarů a nemá daleko k celkové velikosti amerického a evropského automobilového trhu (!) dohromady, i když jako taková je Tesla jenom „menším hráčem“, uvedl také analytik.

Banka Goldman Sachs podle webu CNBC jmenovala Teslu a dalších pět akciových titulů s nákupním doporučením jako firmy, které budou podle ní kapitalizovat z trendu rozvoje elektrických vozidel.

Prodeje elektromobilů, kde je Tesla lídrem na trhu, vidí optimisticky i Irwin z Roth Capital. Věci se přitom pro Teslu podle něj vyvíjejí dobře. Očekává se její vstup do Indie a také vyhlídky v Číně jsou faktorem, který napomáhá její prognóze.

Na ospravedlnění současné ceny akcií to ale nestačí, domnívá se také.

„Vážně by museli přijít s robotaxi, plně autonomními vozidly,“ uvedl podle CNBC tento analytik s tím, že Tesla podle všeho bere v této oblasti zpátečku, zatímco jiné firmy přicházejí s „mnohem lepší technologií“.

„Takže pokud jde o mě, vnímám to jako tržní dislokaci, jako něco, co se vyhýbá analýze fundamentů, a na trhu je podle mě prostor pro mnoho úspěšných firem. Lidé prostě předpokládají, že Tesla nemá žádnou konkurenci, když firmu spojí s takto impozantní valuací,“ uvedl také podle CNBC.

Zdroje: CNBC, ČTK

 

Čtěte více:

Tesla vložila do bitcoinu 1,5 mld. USD, bitcoin +10%
08.02.2021 14:52
Bitcoin dnes vyskočil o více než 10 % a přesáhl rekord 43 000 USD pot...
Tesla dnes až -13 %, od začátku roku už je v záporu
23.02.2021 16:36
Akcie americké společnosti Tesla se od začátku roku dostaly dnes do mí...
Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
08.03.2021 16:15
Elon Musk to asi nestihl dát vědět, v Texasu ale buduje obrovskou bate...
VW chce porazit Teslu na jejím hřišti, v roce 2024 Applemobily
23.03.2021 10:54
Co se týče elektromobilů, tak německý Goliáš jde cestou, kterou nastav...
Konec dominance Tesly může přijít dříve, než se zdá
24.03.2021 16:37
Nechodí se synth-popovou hvězdou, nešlukuje trávu na veřejnosti ani ne...
Volkswagen přispěje do tržeb Tesle. V Číně skoupí její zelené poukázky
01.04.2021 15:21
Společný podnik automobilek Volkswagen a FAW koupí v Číně od americké ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university