Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daly: Několik měsíců, než se trh práce srovná

Daly: Několik měsíců, než se trh práce srovná

21.04.2021 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Mary Daly stojí v čele San Francisco Federal Reserve a v rozhovoru pro Bloomberg Markets uvedla, že „skutečně dochází k oživení americké ekonomiky a to je vítané“. Není ale oživení silnější, než se čekalo, s odpovídajícím dopadem na monetární politiku?

Ekonomka uvedla, že ona sama očekávala dost prudké oživení, hospodářství pomáhá i to, jak rychle se lidé snaží vrátit do práce či obnovit své firmy. To pomáhá poptávce i zaměstnanosti, ale Daly míní, že i tak bude trvat několik měsíců, než se trh práce dostane do stavu, kdy bude možné říci, že dopad pandemie pominul. K tomu je třeba nezapomínat na to, že pandemie ještě úplně neskončila.

Na otázku, jak hodnotí dopad obrovské fiskální stimulace, ekonomka odpověděla, že Spojené státy se také nachází v naprosto mimořádné situaci, kdy ekonomika rychle ztratila asi 20 milionů pracovních míst a během měsíce byly smazány roky ekonomického růstu. K tomu jsou stále patrná slabá místa v americkém hospodářství a Kongres tak učinil „odvážný krok“, který byl třeba a který spolu s politikou Fedu pomáhá rychlému oživení.

Dayl následně hovořila o tom, že Fed má k dispozici řadu nástrojů, z nichž nejdůležitější jsou sazby. K nim se přidávají nákupy aktiv a v neposlední řadě i takzvaná forward guidance, která popisuje, jak by se politika měla vyvíjet v závislosti na stavu ekonomiky. Změny v každé oblasti bude Fed podle ekonomky avizovat dostatečně dopředu, ona sama ale nechce dávat žádnou indikaci možných změn, protože na jednu stranu má velmi optimistický výhled, na stranu druhou si je vědoma i rizik. Fed podle šéfky San Francisco Federal Reserve jasně hovoří o tom, co sleduje a jak bude na případné změny reagovat. Neposkytuje ale přesná data, protože lepší je výhled podmíněný skutečným vývojem. 

Bez školy až do Fedu

Ekonomka byla tázána i na její osobní život. Vyprávěla o tom, že když se její rodina dostala do těžké situace, musela si začít vydělávat a nemyslela si, že jednou bude studovat na univerzitě. Nakonec se jí to podařilo a dnes se podle svých slov snaží ukázat ostatním, že uspět může v dané profesi i ten, který v ní nemá žádné rodinné zázemí a přichází zvenčí. Dayl se podobným tématům věnuje i ve svém výzkumu. Na Bloomberg Markets hovořila i o tom, že větší příležitosti napříč společností zvyšují inovace, produktivitu a hospodářskou aktivitu. 

Zdroj: Bloomberg Markets 


 
 
 
 

Čtěte více:

Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy
09.04.2021 11:08
V důsledku pandemie byla přijata masivní měnová a fiskální opatření, k...
Summers: Co by vyšší daně přinesly americkým firmám a ekonomice?
08.04.2021 13:24
Plány americké vlády na obnovu infrastruktury zahrnující i oblasti, ja...
Schlumberger je podle Morningstar 40 procent pod férovou hodnotou
07.04.2021 17:43
Hned 33 podhodnocených akcií pro druhé čtvrtletí zmiňuje Morningstar v...
The Economist: Barbaři aneb jak Netflix vytváří společnou evropskou kulturu
08.04.2021 8:48
Televizní seriál Barbaři, který vznikl v dílně Netflixu a odehrává se ...
Splunk a atraktivita malých firem
08.04.2021 17:16
Včera jsem tu psal o tom, že podle Morningstar je výrazně podhodnocena...
Další oběť nedostatku čipů? Váš router pro domácí internet
09.04.2021 5:56
I na více než roční zpoždění narážejí poskytovatelé vysokorychlostního...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data