Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy

Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy

09.04.2021 11:08
Autor: Redakce, Patria.cz

V důsledku pandemie byla přijata masivní měnová a fiskální opatření, která poskytla americkým domácnostem a podnikům ekonomickou pomoc a úlevu. Federální rezervní systém snížil sazby a nakupuje cenné papíry. Kongres schválil několik fiskálních balíčků. Ve svém projevu na to poukázal guvernér Fedu Christopher J. Waller. Podle něj tyto kroky vedou k diskusi nad tím, zda centrální banka nakonec nepodlehne tlakům na udržení nízkých úrokových sazeb, které by pomohly splácet dluh. Waller tvrdí, že k ničemu takovému nedojde.

„Problémy s deficitním financováním a obsluhou dluhu nehrají v našich politických rozhodnutích žádnou roli a nikdy nebudou,“ řekl guvernér. Dodal ale, že „to však neznamená, že ministerstvo financí a Federální rezervní systém by nikdy neměly spolupracovat.“ Fed totiž jednak poskytuje ministerstvu financí služby, které bychom mohli nazvat „bank office“. Tedy spravuje jeho účty, přijímá vklady, vyplácí šeky a provádí elektronické platby. A pak je tu spolupráce ministerstva financí a Federálního rezervního systému v některých oblastech makroekonomické politiky.

V rámci této druhé oblasti spolu ministerstvo financí a Fen spolupracovaly třeba před rokem, když vznikly záchranné programy. Vše s cílem podpořit finanční stabilitu v době krize. Nicméně „pokud se spolupráce změní ve fiskální kontrolu, nese to s sebou významné náklady.“ Guvernér v této souvislosti vysvětloval, že je na ministerstvu financí, aby zajistilo splátky dluhů. Jestliže dojde k jejich růstu, může to s sebou nést tlak na růst sazeb. Pokud by centrální banka nebyla nezávislá, mohla by být donucena držet sazby nízko, což by ale nakonec mohlo vést k přehřívání ekonomiky a vysoké inflaci.

Waller pokračoval s tím, že právě proto je důležité mít nezávislou a důvěryhodnou centrální banku a tento argument podporují i mezinárodní zkušenosti. Kongres si také byl při založení Fedu vědom tohoto rizika a z toho pramení jeho nezávislost. Významným poučením byl podle guvernéra vývoj během druhé světové války a po ní. Fed totiž během války začal udržovat sazby nízko tak, aby ministerstvo financí bylo schopno financovat vládní výdaje. Což odpovídalo mimořádné situaci, v jaké se země nacházela. Jenže tento stav trval i několik let po válce, což vedlo k tomu, že se inflace zvedla nad 6 % a v roce 1951 byly provedeny legislativní změny, podle kterých měl Fed jednat tak, aby to prospívalo dlouhodobému ekonomickému rozvoji bez ohledu na vládní dluhy.

Guvernér uzavřel svůj projev s tím, že spolupráce mezi Fedem a vládou je v dobách, jako byl počátek pandemie, nezbytná. Je totiž nutné vyhnout se dlouhodobým ekonomickým škodám a poslat ekonomiku na cestu oživení. Nezávislost Fedu je ale v nejlepším zájmu všech a „měla by být považována a chráněna všemi“.

Zdroj: Fed

 

Čtěte více:

Natixis: USA to přehnaly se stimulací, pocítí to i zbytek světa
15.03.2021 6:16
Nepřehnaly to Spojené státy s ekonomickou reakcí na pandemii? A jaký b...
Týdenní výhled: Střelivo pro retailové kupce...a vydrží Fedu spokojenost?
15.03.2021 13:01
Mezi klíčové události začínajícího týdne beze sporu patří zasedání ame...
Kvadratura kruhu v podání Fedu: Agresivně pozitivní prognóza se silně holubičím výkladem
17.03.2021 21:09
Dokud Fed neuvidí skutečné, a nikoliv jen prognózované, zlepšení na tr...
El-Erian: Tři otázky, nad kterými by se měli investoři zamyslet
23.03.2021 14:10
Pohyby na amerických finančních trzích z minulého týdne vyvolávají tři...
Sumner: Co přinesou vysoké deficity a dluhy
03.04.2021 15:10
Monetarista Scott Sumner si všímá toho, že jeho kolega Larry Summers v...

Váš názor
 •  
  09.04.2021 11:49

  tak potom nerozumím, proč dělají vše pro to aby nerostly výnosy u desetiletých dluhopisů?? a to nedělá FED ale i ECB....potom o nezávislosti nemůže být ani řeč
  abc1
  •  
   09.04.2021 13:44

   Ale to je přece jednoduché. V současnosti FED brání růstu sazeb z důvodu neplnění inflačního cíle a slabého oživení ekonomiky. Teprve až bude hrozit inflace a přehřátí ekonomiky, pak nebude FED bránit růstu sazeb, bez ohledu na to, jak špatně by se vládě splácely při vyšších sazbách úroky ze státního dluhu.
   Richard Fuld
   •  
    09.04.2021 14:40

    "pak nebude FED bránit růstu sazeb".....to si tak jistý nejsem.....pokud zvýší FED sazby, tak to bude mít negativní dopady minimálně na rozvíjející trhy, kam naše republika taky patří....co bude hloupá tetka Šilerka dělat, až ty naše dluhopisy nikdo nebude chtít, nebude za rozhodně vyšší sazby......
    abc1
    • Hloupá tetka Schillerka
     09.04.2021 14:45

     Hloupí tetka Schillerka může hospodařit s deficitem 500 miliard klidně ještě celých pět let, než doženeme ostatní státy ve veřejném dluhu. Jsem kliden.
     Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data