Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozžhavená část

Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze

17.05.2021 5:55
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Fondy investující do čistých energií se poslední dobou potýkají s odlivem peněz. Ten je nejrychlejší za poslední rok a dva z největších burzovně obchodovaných fondů sledujících celý sektor - iShares Global Clean Energy ETF (ICLN) a Invesco Solar ETF (TAN) se letos propadly o minimálně 24 procent. Děkovné dopisy posílejte jinam: tlaku na velké technologické firmy, napsal Bloomberg.

"Obnovitelné zdroje si prošly za poslední měsíce výrazným propadem. Investoři se očividně předčasně nadchli z jejich nástupu a valuace vyhnali spekulativně příliš rychle, příliš vysoko," říká akciový analytik Patrie Ján Hladký. "V případě skladby ETF ICLN na tom nese nemalou zásluhu jeho kdysi největší člen Plug Power. Společnost vyrábějící vodíkové palivové články a generující dlouhé roky záporný zisk se stala cílem vyloženě spekulativní horečky, která se v posledních měsících rozplynula. Akcie se od únorového vrcholu propadly o téměř 70 % a pořád si hledají dno. Neprospívá tomu ani rotace investorů z růstových do cyklických akcií," dodává.

Je to zotavování v závěru pandemie, co teď rozpoutává rotaci do levnějších akcií. Fondy s vyššími standardy v oblasti ochrany životního prostředí, řízení a zodpovědnosti vůči společnosti (investice uváděné pod zkratkou ESG) dlouhou dobu těžily z nezanedbatelných podílů v obřích růstových společnostech. Z těchto benefitů se teď ale rychle stávají nevýhody. Pozorujeme rotaci do "titulů, které jsou orientované na hodnotu", říká Mohit Bajaj, ředitel pro ETF u WallachBeth Capital. 

Další podrobnosti o plánu prezidenta Joea Bidena na podporu infrastruktury za 2,25 bilionu dolarů nevyvolaly takové nadšení, v jaké analytici často doufali. Několik fondů v čistých energiích navíc v dubnu dostalo ránu, když firma Enphase Energy, což je poměrně oblíbený holding, oznámila nedostatek čipů a problémy v dodavatelském řetězci.

clean energy ESG investice technologie rotace pokles

“Návrat toků peněz do ETF v čistých energiích, který by převýšil lednových 5 miliardy dolarů, může vyžadovat zotavení v návratnosti,” napsala tento týden v komentáři Adelina Diab, analytička pro ESG v Bloomberg Intelligence. “Rostoucí úrokové sazby, zostřující se konkurence a napjaté dodavatelské řetězce šláply motoru penězotoků na brzdu.”

Aktiva v této kategorii klesají tři měsíce za sebou a jsou nyní na 18,1 miliardy dolarů. Na konci ledna dosahovala vrcholových 22,3 miliardy.

Výkonnost již zméněného ETF fondu ISHARES GLOBAL CLEAN ENERGY na burze Nasdaq od začátku roku:

ETF energie čisá investice pravidelnépatria

Odlivy prostředků se nevyhnuly ani dalším velkým ETF fondů do čistých energií, jako jsou First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Fund Index (QCLN) a Invesco Wilderhill Clean Energy ETF (PBW). Ty letos zatím klesají o více než 18 procent.

Protože fondy do čistých energií mají silnou expozici na technologie, mohlo by bolestivé období vlastně teprve začínat. Správcům peněz s velkými alokacemi do růstových a ESG strategií může inflace ublížit, varoval už minulý týden analytik JPMorgan Chase Marko Kolanovic.

Data o inflaci z této středy pak technologické tituly zasypala. Americká dubnová inflace překvapila výrazně vyšším výsledkem, když vyskočila na 4,2 %. To je nejvyšší hodnota od roku 2008 a výsledek překonal i ta nejvyšší očekávání v průzkumu agentury Bloomberg, napsali ve čtvrtečním ranním komentáři ekonom ČSOB Petr Dufek a hlavní ekonom Patrie Jan Bureš. "Svět se nyní dělí na tábory. První, podobně jako většina bankéřů Fedu, říká, že nárůst inflace je dočasný a není třeba se bát. Druhý tvrdí, že vysoká inflace po odeznění pandemie jen tak nezmizí a Fed na ni bude muset reagovat rychlejším utažením měnové politiky." Je otázkou, který zvítězí.

Z monetární podpory doteď nejvíc profitovaly právě technologické akcie, připomíná k tomu akciový analytik Hladký. „Pokud by se potvrdily nejhorší obavy, bylo by utažení ráznější a přísnější než kdykoli od vypuknutí finanční krize v roce 2008. To by ohrozilo převahu investování do růstových akcií (drahé akcie s vysokým očekávaným růstem zisků), které ve svém výkonu poslední roky drtilo investování hodnotové (investování do levných a hlavně podhodnocených akcií),“ napsal v článku pro Forbes.

Nic pro spekulanty 

Analytici Patrie se ve svých investičních doporučeních v průběhu tohoto roku zmiňovali mimo jiné o ETF fondu ICLN. Konkrétně to však podle Hladkého byla jeho evropská varianta ETF (IQQH), která trackuje samotný ICLN v eurech. 

"Na naší dlouhodobé investiční tezi se ale nic nemění," podotkl k tomu Hladký. "Pro dosažení cílů klimatické Pařížské dohody a uhlíkové neutrality budou obnovitelné zdroje stěžejním faktorem. Nejde jen o nahrazení stávajících tepelných elektráren, ale také o postupnou elektrifikaci celé ekonomiky od automobilové dopravy, přes výrobu tepla až po těžký průmysl. Poptávka po elektřině bude růst a obnovitelné zdroje ji budou muset uspokojit. Investor ale musí mít na paměti, že jde o tezi s výhledem na celou příští dekádu, ne o krátkodobou spekulaci."

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, Forbes

 

 

Disclaimer:

U podkladových nástrojů tohoto finančního produktu zatím nebylo prokázáno, že zohledňují kritéria EU pro environmentálně udržitelné hospodářské činnosti ve smyslu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/2088 ze dne 27. listopadu 2019 o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb (dále jen jako „Nařízení“). Memorandum o udržitelnosti investic je dostupné na našich stránkách na tomto odkazu.

 
 
 
 

Čtěte více:

NextEra Energy a ETF Clean Energy: Investiční tipy pro senátní volby v Georgii
05.01.2021 17:22
Dnešní senátní volby v americkém státě Georgia mohou mít nenadále velk...
Dluhopisová ETF mohou dělat psí kusy. A to je podle BIS dobře
04.03.2021 5:59
Kritici rozmachu pasivního investování do dluhopisů varují před riziky...
Investujte pravidelně pomocí ETF: Zelené energie pro čisté svědomí i velice zajímavé zhodnocení
26.04.2021 11:50
Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodov...
Investujte pravidelně pomocí ETF: Roboti a automatika cestou k atraktivnímu průmyslu 4.0
27.04.2021 17:35
Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodov...
Investujte pravidelně pomocí ETF: Naráz a v dolarech do 500 největších obchodovaných amerických firem
29.04.2021 17:02
Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodov...
Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
07.05.2021 17:36
ÉTéEf. Články na finančních webech jako patria.cz se touto trojicí pís...
Guru stock-pickingu radí
13.05.2021 6:08
Vybírání jednotlivých akciových titulů vypadá jako jednoduchá hra, úsp...

Váš názor
 •  
  17.05.2021 7:00

  …. Hlad po energii poroste a obnovitelné zdroje ji budou muset uspokojit…. Zní mi to jako nepřímá úměra, logicky by znělo…. hlad po energii bude klesat, obnovitelné zdroje to snad pokryjí…
  Čert
  •  
   17.05.2021 11:49

   "Udrzitelne" investovani je pro pokrytce, neni nad to poradne si zatopit z uhli nebo plynu. Kazdemu poradnemu investorovi jde az na prvnim miste o zisk
   Trade4fun
  •  
   17.05.2021 9:08

   Sektor biotechnologie vykazuje podobný propad v daném období, korekce TECHu neznamená, že končí inovace.
   TomPok86
Aktuální komentáře
16.06.2024
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data