Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Báze pražského indexu PX od 20. prosince: Burzovní jedenáctku vedou Erste, Avast a ČEZ

Báze pražského indexu PX od 20. prosince: Burzovní jedenáctku vedou Erste, Avast a ČEZ

20.12.2021 8:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Od 20. prosince tohoto roku vstupuje v platnost pravidelná rebalance klíčového indexu pražské burzy PX , tedy úprava jeho složení a vah jednotlivých v něm zastoupených titulů. Jak bude index vypadat? Opakujeme text, skrze který jsme již dříve o nové bázi informovali.

V souladu s Pravidly pro výpočet indexů PX , PX-TR, PX-TRnet se stal burzovní den 30.11.2021 rozhodným datem pro periodickou aktualizaci báze, která bude účinná od 20.12.2021.

Požadavkům pravidel burzy, kladeným na bazické emise indexů PX , PX-TR a PX-TRnet, vyhovělo 11 emisí. Aktualizované báze indexů budou tedy obsahovat 11 bazických emisí.
Redukční faktor bude uplatněn u emisí ERSTE GROUP BANK a AVAST z důvodu překročení maximálního podílu emisí na tržní kapitalizaci báze.

Redukovaná tržní kapitalizace u vedoucí trojice, kterou doplňuje energetika ČEZ, dosahuje 73,33 miliardy korun. Následují Komerční banka, Moneta Money Bank a pojišťovna VIG.

Burzovní jedenáctku uzavírají zbrojovka CZG, Kofola a Photon Energy.

Na aktuální podobě indexu PX se z 22,36 % podílejí akcie Erste, následovány s 21,4 % ČEZ a 19,8 % Avastem. Následují Komerční banka s 16,37 %, Moneta s 8,37 % a VIG s 5,87 %. Váha dalších titulů se pohybuje od 2,22 % u Philip Morris ČR směrem níže až po SAB Finance s 0,13 %, které nově ve skladbě indexu figurovat nebudou.

Báze indexu PX 20. 12. 2021

Tři indexy Burzy cenných papírů Praha jsou koncipovány jako obchodovatelné indexy a lze je použít jako základní hodnotu pro strukturované produkty a pro deriváty. Indexy jsou v českých korunách a jsou zveřejňovány v reálném čase. Maximální váha jednotlivých členů indexu se (s ohledem na směrnici UCITS IV pro diverzifikaci portfolia) čtvrtletně aktualizuje. Indexy jsou počítány, zveřejňovány a licencovány vídeňskou burzou.

Index PX je oficiálním cenovým indexem Burzy cenných papírů Praha. Jedná se o cenový index s váženým poměrem nejlikvidnějších akcií. Index je počítán také jako "total return" index PX-TR. Jedná se o index s váženým poměrem nejlikvidnějších akcií, v jehož výpočtu jsou zohledněny dividendové výnosy. PX-GLOB index je pak cenový index, který zahrnuje všechny obchodované akcie. Je počítán jednou denně po ukončení burzovního dne.

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Pravidla úspěšného tradingu
02.12.2021 12:24
Chcete hlouběji proniknout do pravidel úspěšného tradingu? Zúčastněte ...
FIXED.zone čeká letos překonání plánu a obratu 300 milionů korun. Vlastní  značka silně roste, posílit chce výrobu v Česku
02.12.2021 8:18
Společnost FIXED.zone, český výrobce příslušenství pro mobilní zařízen...
Rozbřesk: Omikron nastartoval výkyvy trhů, index volatility VIX nejvýše od února
02.12.2021 9:19
Nová varianta omikron na trhy přináší extrémní nejistotu a tím pádem i...

Váš názor
  • A co teď
    02.12.2021 16:12

    Dobrá. Informace o indexu PX máme. Avšak jak to na PX vyhodnotit. ČEZ je dobré držet nebo snad ještě přikoupit. PM možno držet jen kvůli dvi, jinak to s růstem nebude nijak slavné. KB je dnes již dost riskantní VIG a ERSTE možná ještě rizikovější. AVAST na vrcholu CZG dost neprůhledné a asi taky již vyčerpal růstový potenciál. STOCK, AVAST a MONETA je spíše pro insidery.Tedy část kapitálu v hotovsti a čekání na černou labuť nebo jsem něco vhodného přehlédl?
    FYI
    • Re: A co teď
      02.12.2021 18:27

      Přehlédl jsi to: že ČEZ buzde za tágo. Erste za 1200 a komerčka taky ...Do dubna příštího roku.
      hfosna
      •  
        11.12.2021 1:44

        Dal bych tomu do svestek ale jinak jo…
        Český Čert
      •  
        02.12.2021 20:12

        jj. Možná. Nebo taky ne.
        FYI
        •  
          02.12.2021 21:00

          Jen tak jsem se díval co na to portál investiční Simply Wall Street. Tak ČEZ je 38.8% Undervalued tedy férová cena podle SW je 1,224 Kč, KOMB je Undervalued 14.4% a férová cena 1,017 Kč nebo PM dokonce Undervalued 69.3% férová cena 51,088 Kč. Tedy co "odborník" to názor. Uvidíme jaká bude realita. Ale, po pravdě dobře se na to dívá ne?
          FYI
Aktuální komentáře
29.01.2026
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m