Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E.ON, EdF, Iberdrola. Přechod na nízkouhlíkovou energetiku táhnou evropské utility

E.ON, EdF, Iberdrola. Přechod na nízkouhlíkovou energetiku táhnou evropské utility

06.04.2022 13:50
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Evropské utility jsou nejlépe nachystané na to využít přechodu na zelenější paliva. Ve zvládání klimatického rizika jsou na tom nejlépe německý E.ON, španělská Iberdrola a francouzská Electricité de France. Vyplývá to z analýzy Bloomberg NEF, která porovnávala, jak je 98 velkých elektrárenských firem připraveno na svět s nízkými emisemi uhlíku.

“Investoři se stále více ptají na klimatickou transformaci, protože si uvědomují, že to přináší jak případné riziko, tak příležitost,” uvedl podle Bloombergu Jonas Rooze.

Jsou to především evropské společnosti, kterým se dostává ocenění za to, jak se přesouvají z fosilních paliv. Osm z deseti nejlepších společností ve studii BNEF se tak nachází v Evropě. Firmy, které jsou z hlediska přechodu na nízkouhlíkové energie nejvíce v popředí, dokážou vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů, vody a jádra. Nejlepších deset tak v průměru produkuje 0,16 tuny oxidu uhličitého na jednu MWh.

10 

Naopak sedm z nejhorších deseti porovnávaných firem hodlá svoji produkci elektřiny z černého uhlí zvyšovat. Mnoho se jich nachází v asijských zemích.

Evropská unie loni představila plán, podle kterého se chce stát do poloviny století klimaticky neutrální. Od února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, urychlil evropský blok také svůj odklon od závislosti na Rusku. Na význam zelené transformace upozornil dnes také viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos, podle kterého je uspíšení procesu zelené tranzice klíčovou prioritou.

Studie Bloomberg NEF měřila připravenost každé firmy z obrázku níže na to fungovat a expandovat za podmínek trhu s nulovými emisemi, a to relativně k jejich konkurenci. Společnosti v zeleném rámečku jsou součástí kampaně Climate Action 100+ ke snížení emisí z největších světových emitentů skleníkových plynů.

11

Nejnovější vyhodnocení toho, jak se svět posouvá ke snížení emisí skleníkových plynů, nabídl v pondělí mezivládní panel OSN pro klimatickou změnu. Podle jeho závěrů je planeta na cestě k oteplení o tři stupně Celsia, což je více než dvojnásobek cíle stanoveného Pařížskou dohodou. Ta ukládá udržení nárůstu globální průměrné teploty výrazně pod hranicí 2 stupňů Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí. Její smluvní strany také mají vyvíjet snahu o to, aby nárůst teploty nepřekročil 1,5 stupně.

13

Kritickým hybatelem v energetické transformaci jsou podle tohoto panelu finance. Do fosilních paliv podle předních světových expertů na financování klimatu pořád teče spousta peněz a jenom málo se daří přesměrovat do čistých energií. Finanční systém podle tohoto panelu klimatické riziko „systémově podceňuje“.

Aby svět splnit svoje klimatické cíle, je třeba zásadně redukovat celkové využití fosilních paliv, což znamená, že podstatné množství se jich nespálí, uvedl IPCC. Finanční sektor ale rozvoj fosilních paliv dál financuje. Více než polovina ze 150 největších finančních institucí na světě nemá podle dvou studií jiných neziskových organizací žádné omezení pro financování ropy a plynu a dvě třetiny největších světových bank a správců aktiv si nedokázalo stanovit konkrétní klimatické cíle pro toto desetiletí.

Komerční finanční instituce, institucionální investoři a fondy poskytly v roce 2020 jenom pětinu financování klimatu:

15 

Bloomberg napsal 18 firmám, mimo jiné Allianz, AXA, Credit Suisse a UBS, aby se k těmto studiím vyjádřily. Ty, které odpověděly, pokaždé poukazovaly na svoje závazky směrem k dosažení čisté nuly. Většina také zmiňovala svoje úsilí firmy do tohoto úsilí raději zapojit, než je divestovat. Divestice podle jednoho správce aktiv nejsou ten „nejdůraznější nástroj pro investory“, protože „omezují příležitost pozitivního dopadu na chování firem“.

Zdroje: Bloomberg, Reuters

 

Čtěte více:

Investoři do ESG fondů jsou loajálnější. Více podrželi akcie během pandemických výprodejů, zjišťuje studie
24.11.2021 13:12
Ovlivnil propad akciových trhů během pandemie různé třídy aktiv a fond...
Už v 18:00: Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Účast zdarma stále ještě stíháte
30.11.2021 17:26
Udržitelnost. ESG. Trend, na nějž můžeme mít různé názory, ale který s...
EU stanovila část pravidel pro zelené investice a jejich podporu. Kolem jádra a plynu se zatím opatrně našlapuje
09.12.2021 14:06
Evropská unie dnes stanovila první část pravidel pro posuzování klimat...
Jádro a plyn budou v EU dočasně čisté zdroje, schválila Komise. Rakousko chystá žalobu, jiné státy reaktory dál vypínají
02.02.2022 14:54
Evropská komise dnes schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čis...
Nakolik jsou zelená ETF skutečně zelená a nakolik prostě jen sledují trh
03.02.2022 12:18
Na současném volatilním trhu mají největší burzovně obchodované fondy ...
Kouzelná nálepka ESG přilákala biliony dolarů. Nyní tento sektor čeká zásadní otřes, říká tvůrce zkratky ESG
22.03.2022 6:06
Přilákaly biliony dolarů a v příštích pěti letech projdou zásadním ot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)