Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Meziroční propad maloobchodních tržeb v srpnu zesílil na 8,8 procent

Meziroční propad maloobchodních tržeb v srpnu zesílil na 8,8 procent

06.10.2022 10:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v srpnu z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,7 %, zatímco meziroční propad se prohloubil ze 7,9 % na 8,8 %, což skončilo pod očekáváním trhu (-6,5 %). Meziroční dynamika tržeb přešla v květnu do záporných hodnot z titulu vyšší srovnávací základny po znovuotevření ekonomiky po pandemických restrikcích v loňském roce a z titulu menší ochoty utrácet ze strany domácností následkem vyšších nákladů.

"K meziročnímu poklesu tržeb v maloobchodě přispěl vývoj prodeje potravin i nepotravinářského zboží. Na snížení maloobchodních tržeb se podílel i nižší prodej pohonných hmot, avšak oproti předchozímu měsíci pokles zmírnil," uvedla k srpnovým výsledkům maloobchodu vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Za celý letošní rok tržby již klesají o 1 %, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku další zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok propad 4 %. V srpnu se z reálného pohledu tržby nacházely jen nepatrně pod průměrnou úrovni předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,7 %, zatímco v předešlém měsíci poklesly o 1,2 %. Čísla minulého měsíce tak byla revidována směrem ke slabším hodnotám, jelikož původní pokles činil 0,6 %. Meziměsíční pokles tržeb v srpnu byl plošný a týkal se jak potravin (-1,1 % mom), tak nepotravinářského zboží (-1,1 % mom), a prodejů automobilů (-1,8 %), u pohonných hmot se tržby zvýšily o 3 %. Z pohledu vývoje meziměsíční dynamiky tak tržby (bez aut) klesají již pátý měsíc v řadě.

Z meziročního pohledu pak propad tržeb zrychlil z červencových -7,9 % (revize z -7,2 %) na -8,8 %. Pokles byl také poměrně plošný s výjimkou farmaceutického a zdravotnického zboží. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně poklesly o 10 %, prodeje potravin o 6,6 %. Uvedené hodnoty jsou však očištěny o vliv rozdílného počtu pracovních dní (v srpnu o jeden více než před rokem), z pohledu neočištěných čísel tržby v srpnu meziročně poklesly nepatrně méně, a to celkově o 7,6 % (po -9,2 % v červenci), u potravin o 5,8 % a nepotravinářského zboží o 8,8 %.

02

Také prodeje automobilů meziměsíčně poklesly a meziroční propad prodejů jen nepatrně zpomalil ze 7,5 na 7,2 %. Za celý letošní rok tržby u automobilů poklesly o 6 %.

03

Maloobchodní tržby tak dle dále slábnou, což je spojeno s růstem inflace a slábnoucí kupní sílou domácností. Ačkoli tak z meziročního pohledu domácnosti koupily reálně o 9 % méně, v nominálním pohledu zaplatily o 7 % více. Za celý letošní rok tržby meziročně klesají o 1 %, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok pokles o zhruba 4 %. V srpnu se z reálného pohledu tržby nacházely 1,5 % pod úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Zdroj: ČBA, ČTK, ČSÚ


 

Čtěte více:

Maloobchodní tržby v červenci  klesaly už třetí měsíc po sobě. Pokles byl větší, než se čekalo
07.09.2022 10:10
Maloobchodní tržby (bez automobilů) v červenci z meziměsíčního pohledu...
Po nepříznivém roce by mohli evropští maloobchodníci představovat čerstvou příležitost
12.09.2022 11:59
Akcie evropských maloobchodníků mohou po bídném roce brzy zažít úlevu....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data