Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pavel podepíše důchodovou novelu, musí ji podle něj ale přezkoumat Ústavní soud

Pavel podepíše důchodovou novelu, musí ji podle něj ale přezkoumat Ústavní soud

15.03.2023 17:26
Autor: ČTK

Prezident Petr Pavel se rozhodl podepsat spornou vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů. Je ale nezbytné, aby zákon přezkoumal Ústavní soud (ÚS), řekl na dnešní tiskové konferenci v Hrzánském paláci. Pokud by se opozice nakonec neobrátila v souvislosti s novelou na ÚS, učiní tak Pavel.
      
Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová už oznámila, že poslanci ústavní stížnost podají, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodnil snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Pavel uvedl, že rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. "Skutečně v tomto případě byl použit sporným způsobem," řekl Pavel.

Za pravdu ale dává i vládě. "Její argumenty, stejně jako argumenty ekonomických odborníků, hovoří jasně o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné," poznamenal prezident. Má výhrady kvůli tomu, že kabinet o celé záležitosti nedostatečně komunikoval. Vadí mu i to, že vláda nezahrnula potřebné peníze na mimořádnou valorizaci penzí do rozpočtu, přestože na to byla opakovaně upozorňována.

V případě, že by Pavel novelu vetoval, Sněmovna by už pravděpodobně nestihla přehlasovat jeho postoj včas. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve Sbírce zákonů do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

Pavel nebyl po schůzce s ANO ještě rozhodnut, zda podepíše valorizaci penzí

Po dnešní schůzce se zástupci ANO před tiskovou konferencí ještě prezident nebyl rozhodnut, zda novelu o snížení valorizace důchodů podepíše. Řekl to dnes dopoledne serveru Deník.cz. Vláda i opozice podle něj mají dost relevantních argumentů.

"Rozhodnutý stále ještě nejsem, protože relevantních argumentů na obou stranách je dost," řekl. Proces podle něj komplikují i emoce a řada různých pochybení a nesprávných rozhodnutí. Kdo za pochybeními stojí, nechtěl rozebírat.

Zopakoval, že problém nemá vyloženě dobré řešení, ale pouze špatné a méně špatné. "Ať už moje rozhodnutí bude jakékoli, tak vždycky se negativně dotkne poměrně velké skupiny lidí," podotkl. Záležitost se podle něj nedotkne pouze důchodců, ale i dalších občanů, kteří jsou v tíživé sociální a ekonomické situaci, jako jsou samoživitelé nebo lidé s postižením. Poukázal také na to, že takto razantní zvýšení důchodů zvýší základy, ze kterých se budou vypočítávat další důchody. "A to samozřejmě bude znamenat ohrožení rozpočtu pro všechny občany této země," doplnil.

Řekl, že neposuzuje pouze ekonomická a ústavně-právní kritéria, ale "běžná lidská", jak opatření bude "na koho působit" a jak ovlivní důvěryhodnost státních institucí a politiků. Připomněl také, že se ústavní právníci neshodnou na tom, jak by se k otázce postavil Ústavní soud, na který se chce obrátit opozice. Řekl, že pokud by ústavní soudci novelu odmítli, Česko by se dostalo do komplikované právní, ale i ekonomické situace.

 

Čtěte více:

Štafetu panikáře na bankách přebírá Credit Suisse (až -30 %). Hlavní akcionář rozhodně nedodá nový kapitál
15.03.2023 12:10
Evropské bankovní tituly jsou ve středu znovu pod silným tlakem a zdro...
Zamrazilová: Předpoví-li ČNB růst mezd o 10 procent, hrozí zpřísnění měnové politiky
15.03.2023 13:13
Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst ...
Pravděpodobnost letošního poklesu sazeb a pozor na to, co si kdo přeje
15.03.2023 15:37
Již řadu měsíců hovoří řada ekonomů o tom, že tržní očekávání letošníh...
Britská ekonomika letos podle vlády zpomalí, ale vyhne se technické recesi
15.03.2023 16:24
Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zlepšil svůj odhad vývo...

Váš názor
 • Exsoudkyně Ústavního soudu jasné a stručně
  25.03.2023 16:58

  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/eliska-wagnerova-snizeni-valorizace-duchodu-legislativni-nouze_2303250500_jgr#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=vKTD9SCUFpa-202303251548&dop_id=20042117
  drahota
 • HOT NEWS: Prezident Pavel má podcast
  22.03.2023 20:08

  https://m.youtube.com/watch?v=FdHBDZwsh8A&feature=youtu.be.........https://twitter.com/prezidentpavel/status/1638603823907217412
  Študák
 • Petr Miller
  21.03.2023 6:53

  první polistopadovy ministr práce a sociálních věcí: " 33 let, tedy od Federálního ministerstva práce a sociálních věcí, byl princip valorizace důchodů koncipován, a diskutován zároveň s tím, jak budou důchody vypadat mnoho let dopředu. Tuším, že to bylo v roce 1991 na FMPSV, kdy pod vedením prof. Tomeše a týmu skutečných odborníků i ze zahraničí, důchodový systém včetně jeho valorizace začal nabývat konkrétní obrysy. V té době, plné euforie a nadšení si nikdo nepřipouštěl, že zákonem stanovené principy valorizace by mohla jakákoliv vláda porušit. Dnes se to stalo, a dokonce se pro takový krok hledají důvody, které by to aspoň nějak ospravedlnily. Protože takové důvody neexistují, tak to je přece silný signál pro ministra práce a sociálních věcí, tedy pokud jím opravdu je, aby vstal a bouchl pěstí do stolu a vládě, Parlamentu, do medií a lidem, o jejichž kvalitu života má tu čest pečovat, řekl nahlas, že cesta k spravedlivému státu nevede přes žonglování s tím, co se vládě nehodí. Ano, můžeme být solidární, ale to má své limity. Zcela jednoznačně je to kodifikováno ve Výzvě za mír a spravedlnost, kterou jsem podepsal: „Šetříme, abychom mohli válčit. Odkládáme investice, abychom mohli válčit. Zadlužujeme se, abychom mohli válčit. Válka si postupně podmaňuje všechna rozhodnutí západních vlád i té naší, včetně toho kostelníka ze zapadlého vesnického kostelíka. A co je nejhorší, že nikdo neřekl nebo smysluplně nevysvětlil, proč a v koho zájmu se to děje. Místo toho vidíme jen přihlouplý úsměv opřený o kolektivní alibismus dočasně vládnoucí podivné pěti sestavy. "
  drahota
 • Jak to dopadá,
  19.03.2023 18:10

  když se stane programové prohlášení vlády cárem papíru https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/495662-vlada-hleda-kde-usetrit-penize-mezi-ministry-vznikaji-prvni-spory#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
  drahota
 • Když tak čtu některé názory zjišťuji,
  18.03.2023 8:58

  že někteří přirovnávaji způsob konání generála ve vztahu k nynější valorizaci důchodů k útěku z boje (ve vojenské terminologii). https://cnn.iprima.cz/pavel-si-vybral-pstrosi-taktiku-jeho-argumentace-k-valorizaci-byla-utekem-z-boje-rekl-kubacek-207633#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context
  drahota
 • Jakoby mně Šlachta mluvil z duše
  16.03.2023 22:48

  "Bizarní na celé věci je prezidentovo prohlášení, že má o ústavnosti náhlého snížení valorizací pochybnosti, jedním dechem však dodává, že ho i přes své výhrady podepíše. Proč podepisuje něco, o čem má pochybnosti? To opravdu nechápu. Na druhou stranu musím přiznat, že tento vývoj jsme v Přísaze předpovídali, a jak se ukazuje, nemýlili jsme se. Dosavadní prezidentovy kroky mne nepřesvědčily o tom, že Petr Pavel dokáže být protiváhou vlády, naopak, jen mne utvrdily v tom, že bychom vůči jeho aktivitám a rozhodnutím měli být ostražití a nedůvěřiví. Jsem rád, že jsem nepodlehl strachu z případné kritiky veřejnosti, když se nezúčastním druhého kola prezidentských voleb. Mám čisté svědomí vůči svým příznivcům a stojím si za správností svého tehdejšího rozhodnutí."
  drahota
  • Re: Jakoby mně Šlachta mluvil z duše
   18.03.2023 12:15

   má pochybnosti, tak chce aby to přezkoumal ústavní soud. Je na tom něco, co jste v Přísaze nepochopili? Pokud to bude v pořádku, bude to platit a nedojde k prodlení ;-)
   lunatic with skateboard
   •  
    18.03.2023 13:43

    Ústavní soud není přítel na telefonu.
    drahota
 • Bude Milion chvilek trhat na Letné Ústavu?
  16.03.2023 22:31

  Ústavní soud se k zákonu snižujícímu valorizaci penzí do 1. června nevyjádří, míní ústavní právník Jan Kudrna. Pokud novelu později shodí, bude muset stát lidem rozdíl v důchodech vyplatit zpět. Zákon je podle něj retroaktivní a neměl být schvalován ve stavu legislativní nouze. https://www.novinky.cz/clanek/domaci-omezeni-valorizace-nemelo-byt-schvalovano-v-legislativni-nouzi-rika-pravnik-kudrna-40425966#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  drahota
 •  
  16.03.2023 14:33

  K zamyšlení při odpoledním kafíčku: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Konec-demokracie-Vlada-nevi-co-to-je-Hrozi-nebezpeci-731970
  drahota
 •  
  16.03.2023 11:56

  Na možnost zmrazení platů politiků, někteří vládní politici reagují pouze tím, že jejich platy podléhají automatickému nastavování. Jako kdyby valorizace důchodů nepodléhala automatickému valorizačnímu mechanismu také. Buď tito politici nemají mozky v pořádku, nebo spoléhají na to, že bazální problémy s myšlením má drtivá většina občanů této země. Politici by si neměli pouze zmrazovat platy, protože po rozmrznutí ty platy všechno zase doženou. Rozhodnutí o platech politiků by mělo mít stejně trvalé negativní účinky na jejich platy, jako má jejich rozhodnutí trvalé účinky na snížení valorizace důchodů. Žádné následné rozmrazovaní platů by nemělo být vůbec ani uvažováno.
  Richard Fuld
  •  
   16.03.2023 14:05

   Nedal vládě náhodou Rajchl ultimátum k odstoupení? V opačném případě za měsíc další demonstrace a prý blokáda. Že by Pražské jaro?
   drahota
   •  
    16.03.2023 14:21

    Z tohoto mraku pršet nebude... :-)
    Richard Fuld
    •  
     16.03.2023 14:22

     Zaprší z jiného.
     drahota
     •  
      16.03.2023 16:33

      To ty už tady nebudeš. Češi zase tak hloupí nejsou, aby zvolili SPD, tvůj vzor.
      Velkamedvědice
     •  
      16.03.2023 14:43

      no mokro bude, az tyhle proruske smejdy kteri parazituji na normalnich dane platicich lidech bude rozhanet policie. A taky se nebojim ze je Rajchl poradne podoji :D treba jako s temi predrazenymi autobusy co je svazely na tu posledni demosku :D :D
      Make_CEZ_1200Kc_again
      •  
       16.03.2023 17:02

       Jen aby ta policie nerorozhanela ty, co je platí ze svých daní.
       drahota
       • To nikoho neopravňuje ji napadat
        16.03.2023 17:19

        , nabadta bodovy a násilně strhávat vlajky Ivane.
        Velkamedvědice
        • Re: To nikoho neopravňuje ji napadat
         16.03.2023 17:50

         Kdo konkrétně?
         drahota
        • Re: To nikoho neopravňuje ji napadat
         16.03.2023 17:21

         ...ji napadat, napadat budovy a strhávat vlajky. Co jste za chudáky byli dobře vidět, jak jste napadli to Ukrajinské auto a pokusili s ezbít za řidiče za nadšeného povzbuzování. Zmanipulovaná náckovská svoloč.
         Velkamedvědice
         •  
          16.03.2023 17:50

          Kdo konkrétně?
          drahota
          •  
           16.03.2023 17:53

           Ty a tvůj brácha.
           Velkamedvědice
           •  
            16.03.2023 18:13

            Uplatňování kolektivní viny je v Česku na vzestupu a je třeba ji odmitnout. Poslouchej, přemýšlej o tom, co jsi napsal a pochopíš, co jsi zač. Poslouchej pozorně https://www.mujrozhlas.cz/prolomit-vlny/uplatnovani-kolektivni-viny-je-v-cesku-opet-na-vzestupu-je-treba-odmitnout
            drahota
            •  
             16.03.2023 18:17

             Jak kolektivní, Vždyť jste jen dva.
             Velkamedvědice
             •  
              16.03.2023 18:29

              Problém je v tom, že o nás nic nevíš nebo jsi nenávisti zhloupnul do té miry, že to nedokážeš ani spočítat a nechápeš rozdíl mezi chlapem a ženou. Nakonec tvůj nick v tomto směru o tobě ledacos vypovídá. Jsi chlap nebo ženská? Musíš se u toho zjištění koukat do kalhot?
              drahota
              •  
               18.03.2023 11:20

               To je dobrej vtip od nekoho, kdo tu vystupoval pod nickem Monika...
               ..
               •  
                18.03.2023 13:45

                To nebyl vtip.
                drahota
                • Ne, to nebyl
                 18.03.2023 13:46

                 jen ukázka tvého křiváctví.
                 Velkamedvědice
                 • Re: Ne, to nebyl
                  18.03.2023 13:50

                  Nedeleguj na mě tvoje špatné svědomí, že jsi volil za prezidenta bývalého nemenklaturniho komunistu a rozvedcika.
                  drahota
Aktuální komentáře
24.06.2024
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo