Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Saúdská Arábie chystá obří fond na investice do umělé inteligence

Saúdská Arábie chystá obří fond na investice do umělé inteligence

20.03.2024 15:01
Autor: ČTK

Vláda Saúdské Arábie chystá obří fond zaměřený na investice do umělé inteligence (AI), vložit chce do něj asi 40 miliard dolarů (934 miliard Kč). S odkazem na informované zdroje to napsal americký list The New York Times (NYT) a později to potvrdily i zdroje televize CNBC. Saúdská Arábie se snaží svou ekonomiku zbavit závislosti na příjmech z prodeje ropy a více ji diverzifikovat.

Newyorský list v úterý s odkazem na tři své zdroje napsal, že zástupci saúdskoarabského Veřejného investičního fondu (PIF) jednali v minulých týdnech o potenciálním partnerství s americkou společností rizikového kapitálu Andreessen Horowitz a s dalšími finančníky.

O záměru se podle zdrojů CNBC jedná už několik měsíců. Saúdskoarabský státní investiční fond PIF patří k největším svého druhu na světě, ve správě má zhruba 925 miliard dolarů a Saúdská Arábie jeho prostřednictvím realizuje své investiční plány ve světě. Andreessen Horowitz je jednou z největších společností rizikového kapitálu v kalifornském Silicon Valley, ve správě má investice zhruba za 35 miliard dolarů.

Andreessen Horowitz a správce PIF Jásir ar-Rumajján podle NYT jednali o možnosti, že by si americká firma zřídila kancelář v Rijádu. Představitelé PIF se také zabývali otázkou, jakou roli by mohl hrát Andreessen Horowitz a jak by takový fond fungoval. Plány se ale ještě mohou změnit.

Investic do saúdského fondu pro umělou inteligenci by se mohli účastnit i další investoři z odvětví rizikového kapitálu. Fond by měl začít fungovat v druhé polovině letošního roku. Zástupci Saúdské Arábie potenciálním partnerům naznačili, že země má zájem podporovat různé technologické start-upy spojené s umělou inteligencí, včetně výrobců čipů a rozsáhlých datových center, napsal NYT.

Ar-Rumajján v únoru představil saúdské království jako potenciální centrum pro aktivity umělé inteligence mimo USA. Odkazoval přitom na energetické zdroje a finanční kapacitu, kterou Saúdská Arábie disponuje. Království má podle něj "politickou vůli" projekty AI realizovat a také dostatek finančních prostředků, které by mohlo vynaložit na rozvoj této technologie.

PIF hledá vhodné investiční příležitosti po celém světě a je pilířem iniciativy nazvané Vize 2030, kterou prosadil korunní princ Muhammad bin Salmán. Miliardy dolarů už fond investoval do nákupu podílů ve významných firmách s mezinárodní působností, jako je Uber, Bank of America, Citigroup, SoftBank či Blackstone.

Andreessen Horowitz už podpořil několik úspěšných firem, včetně Airbnb, Coinbase, Facebook a Slack. V portfoliu má téměř 100 start-upů, které se věnují umělé inteligenci. "Hrozba, že nebudeme razantně usilovat o globální dominanci AI,... je značná," napsal loni v červnu na blogu firmy její spoluzakladatel Marc Andreessen.


Čtěte více:

Jen 10 % hodnoty Tesly ve výrobě elektromobilů?
20.03.2024 12:30
Ross Gerber, ředitel investiční společnosti Gerber Kawasaki Wealth & I...
Koruna před ČNB slábne, hlavní trhy se připravují na Fed bez jednotné myšlenky
20.03.2024 11:11
Domácí finanční scénu dnes ovládne zasedání bankovní rady ČNB. Zopakuj...
Než otevře Wall Street: Intel, Riot Platforms, Tesla
20.03.2024 12:57
Zámořské akciové indexy včera dokázaly otočit záporné otevření a posil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data