Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bayer zaplatí výrazně nižší odškodné kvůli Roundupu, rozhodl soud v Pensylvánii

Bayer zaplatí výrazně nižší odškodné kvůli Roundupu, rozhodl soud v Pensylvánii

05.06.2024 16:09
Autor: ČTK

Německá chemická firma Bayer v jednom ze sporů ohledně zdravotních následků používání herbicidu Roundup zaplatí výrazně nižší odškodné. Místo původní částky 2,25 miliardy dolarů (51 miliard Kč) to bude 400 milionů USD (asi 9,1 miliardy Kč). V úterý o tom rozhodl soud ve Filadelfii, informují tiskové agentury.

V tomto případě měl přitom Bayer zaplatit zatím nejvyšší odškodné od začátku soudních sporů ohledně Roundupu v roce 2018. Firma se však i nyní odvolala.

"Ačkoliv soud snížil protiústavně vysokou náhradu škody, stále nesouhlasíme s rozsudkem o odpovědnosti, protože soudní řízení provázely významné chyby, které lze napravit," uvedla společnost ve svém sdělení.

V dubnu soud v americkém státě Missouri v dalším sporu ohledně používání Roundupu snížil odškodné, které má Bayer zaplatit, na 611 milionů USD (14,3 miliardy Kč) z předchozích 1,56 miliardy USD.

V červenci 2019 soud v Kalifornii snížil odškodné, které měl Bayer zaplatit manželům Alvovi a Albertě Pilliodovým ze dvou miliard USD (45,3 miliardy Kč) na 87 milionů USD. Pár používal Roundup na pozemku u San Franciska 35 let. Oba posléze onemocněli rakovinou a tvrdili, že na tom měl podíl právě tento herbicid.

Bayer v roce 2018 převzal za 63 miliard dolarů americkou firmu Monsanto, světovou jedničku na trhu osiv. Následovala vlna žalob od amerických zemědělců, kteří tvrdí, že onemocněli rakovinou v důsledku dlouholetého používání herbicidu Roundup. Jde o produkt s účinnou látkou glyfosát.

Vlna žalob kvůli Roundupu firmu Bayer dosud přišla na 13 miliard eur (320 miliard Kč), připomněla agentura DPA. V roce 2020 zahájila společnost Bayer program za několik miliard dolarů, jehož cílem je urovnat většinu žalob bez přiznání odpovědnosti. Na konci ledna bylo stále otevřeno asi 54.000 ze zhruba 165.000 sporů.

 

Čtěte více:

Technická analýza: Oracle na zajímavých úrovních, akcii podržel klouzavý průměr
05.06.2024 14:16
Akcie Oracle se nacházejí na zajímavých úrovních. Nedávný pokles byl z...
Slabost britského trhu má první oběti, aktivističtí investoři se firmy snaží přesunout z Londýna
05.06.2024 15:49
Aktivističtí investoři, kteří hledají lepší výnosy, se snaží přesvědči...
Zpráva o vývoji penzí: Počet seniorů v Česku bude vyšší, než se čekalo
05.06.2024 14:55
Počet seniorů bude v polovině století asi o 200.000 vyšší, než se před...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?
16:37ECB sazby nezměnila, pozorně sleduje Blízký východ
16:01Tržby Alibaby zaostaly za očekáváním, čistý zisk se kvůli investicím propadl o 66 procent
15:34MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:35ČNB úrokové sazby nezměnila
13:38Braňo Soták: Všechny segmenty Micronu jedou na plný plyn, trh je ale ostražitý  
13:20Íránské útoky na energetickou infrastrukturu straší trhy. Katarské LNG může být mimo provoz i několik měsíců
12:54Colt CZ a Explosia prohlubují spolupráci. Poptávka po zbrojní produkci je trojnásobná, kapacity nestačí
12:15Íránská válka eskaluje s útoky na energie a Fed trhům také nepomohl  
12:06Akcionář CSG vyzval skupinu k odkupu svého podílu, chce údajně 35 miliard
11:55Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3019003253
11:10Silné výsledky i výhled Micronu kazí vysoké kapitálové výdaje. Akcie klesají
10:33Cena plynu pro evropský trh prudce roste kvůli vývoji na Blízkém východě
10:00Rozbřesk: Koruna zůstává pod tlakem, ČNB jí dnes nepomůže
8:51Komodity zdražují po dalšíeskalaci na Blízkém východě a tlačí evropské futures do záporu  
6:03Průzkum BofA: Trhy ještě dna nedosáhly, sentiment zůstává opatrný
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data