Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled

Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled

26.07.2024 11:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Skupina Mercedes-Benz snížila horní hranici své prognózy kvůli utlumenému výhledu a silné konkurenci v Číně, což se shoduje s varováními ostatních výrobců. Společnost nyní očekává ziskovost výroby automobilů v rozmezí 10 až 11 % poté, co dříve uváděla, že marže by mohly dosáhnout až 12 %. Zisk ve druhém čtvrtletí prudce klesl v souladu s mnoha výrobci automobilů, kteří se potýkají s poklesem poptávky po elektromobilech.

Akcie společnosti v úvodu obchodování klesly až o 3 %, přičemž za poslední rok se jejich hodnota nezměnila. Zisk společnosti Mercedes-Benz Group AG ve druhém čtvrtletí klesl, protože prudce poklesl prodej jejích elektromobilů a oslabila se poptávka v Číně.

Zisk skupiny se za tři měsíce do června propadl o 19 % na 4,04 miliardy eur (4,4 miliardy USD). Výsledek Mercedesu završuje týden neuspokojivých zpráv pro automobilový průmysl. Ve čtvrtek vedla společnost Stellantis propad cen akcií v celém sektoru poté, co se její zisk za první pololetí snížil téměř o polovinu. Nissan Motor a Ford Motor rovněž nesplnily očekávání.

Výrobci automobilů jsou pod tlakem slabší poptávky v Číně a poklesu nákupů automobilů na baterie v Evropě poté, co vlády začaly snižovat nebo ukončovat finanční pobídky. Pouze BMW, největší konkurent Mercedesu v oblasti prémiových vozů, se v Evropě tomuto trendu vyhnul poté, co uvedl na trh několik nových bateriových modelů. Zatímco zákazníci v Číně zůstávají opatrní, Mercedes „pečlivě“ řídí ceny, uvedl generální ředitel Ola Källenius v telefonátu s analytiky.

Celosvětový prodej osobních vozů Mercedes se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o 3,7 % na přibližně 496 700 vozů, přičemž prodej plně elektrických vozů klesl o čtvrtinu. Prodej modelů nejvyšší třídy poklesl o 17 %, důvodem jsou podle Mercedesu modelové změny a utlumená poptávka v Číně.

Mercedes omezil plány elektrifikace, včetně úpravy svých ambicí v oblasti baterií, protože se připravuje na větší výdaje na svou lukrativní řadu vozů se spalovacím motorem. Zároveň plánuje uvést na trh nové plně elektrické modely poté, co jeho první generace vozů na baterie nesplnila očekávání.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže
26.07.2024 8:51
Evropské trhy v pátek otevřou smíšeně s tím, celosvětový výprodej akci...
Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
26.07.2024 9:25
Soudě podle výsledků amerického HDP za 2. kvartál se největší ekonomik...
Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo
26.07.2024 10:46
Akciové trhy v Evropě se snaží zvedat a některým se to i daří. Patří s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index