Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila odhad celosvětové poptávky po ropě na letošní i příští rok. OPEC to dnes uvedl ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou. Ke zhoršení výhledu tak přikročil již druhý měsíc za sebou, napsala agentura Reuters.
OPEC nyní předpokládá, že v letošním roce se poptávka zvýší o 2,03 milionu barelů denně, zatímco minulý měsíc letošní růst odhadoval na 2,11 milionu barelů denně. Odhad růstu poptávky v příštím roce zhoršil na 1,74 milionu barelů denně z dříve předpokládaných 1,78 milionu barelů denně.
Za zhoršením výhledu stojí zejména Čína, kde poptávku po ropě podkopávají ekonomické problémy a přechod ke zdrojům energie šetrnějším k životnímu prostředí. Odhad letošního růstu poptávky v Číně kartel snížil na 650.000 barelů denně z dříve předpokládaných 700.000 barelů denně.
Zhoršující se vyhlídky pro poptávku komplikují kartelu OPEC a jeho spojencům snahy o zajištění rovnováhy na trhu. Skupina OPEC+, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, se minulý týden kvůli poklesu cen ropy dohodla na dvouměsíčním odkladu plánovaného zvýšení těžby.
OPEC+ se už delší dobu snaží omezováním těžby podporovat ceny ropy a bránit převisu nabídky nad poptávkou. Začátkem června se však skupina dohodla na postupném odbourávání části těžebních škrtů. To mělo odstartovat v říjnu zvýšením těžby o 180.000 barelů denně. OPEC+ v současnosti omezuje dodávky na trh o celkem 5,86 milionu barelů denně, což odpovídá téměř šesti procentům celosvětové poptávky.
Ropa na zhoršující se vyhlídky pro poptávku a obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh reaguje výrazným poklesem ceny. Cena severomořské ropy Brent tak poprvé od konce roku 2021 sestoupila pod 70 dolarů za barel. Brent vykazovala pokles o zhruba 3,3 procenta a pohybovala se v blízkosti 69,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela téměř 3,7 procenta a blížila se k 66 dolarům za barel.