Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Trendy, křivky… co nám řeknou, tentokrát o průmyslovém sektoru?

20.12.2005 15:54
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Existují dva trendy na akciovém trhu. První následuje celkový pohyb cen akcií a měl by nám potvrdit absolutní směr. Nazvěme ho „býčí“ a „medvědí“ trend (trh). Ten druhý už poměřuje vzájemnou výkonnost sektorů a skupin na trhu a ten nazýváme „rotace“. Tato sektorová rotace je velmi důležitou metodou používanou při investování, pokud chceme překonat výkonnost trhu jako takového, když svou nedílnou roli sehrávají přirozené tendence odlišných sektorů v různém období.

Jako příklad by mohly posloužit akcie společností, které jsou senzitivní na pohyb úrokových měr v období inflace. Když se zvyšují úrokové sazby, vybrané tituly z těchto sektorů profitují z rostoucích průmyslových cen a cen surovin. Jako nejlepší příklad uveďme akcie společností operujících v sektoru nerostných surovin.

V posledních týdnech na sebe vedoucí úlohu vzaly akcie finačního sektoru a cyklické akcie. Přes poslední tři měsíce trvající rally akcie spotřebitelského sektoru nepřinesly kýžený efekt a investoři by vydělali víc, kdyby své peníze investovali kdekoliv jinde.

Jedním ze sektorů, který je také mimo zájem dnešních investorů, je průmyslový sektor, který v sobě obsahuje velké průmyslové skupiny jako dodavatele ministerstva obrany, armády a výrobce těžkých strojů.

Jako příklad uveďme vývoj Philadelphia Stock Exanchge Defense indexu, který se v půlce roku ujal rozhodující role vůdce, která mu vydržela až do půlky října. Zatímco ostatní sektory nadále rostly, investoři začínali své peníze transferovat jinam.

Jedním z členů této skupiny je společnost L3 Communications, která v tomto čtvrtletí zaostala za výkonností trhu, ale také v dnešních dnech prorazila křivku dlouhodobého růstu, která podporovala „býčí“ trend od března 2003.

Přes několikrát zmiňovanou bublinu ve stavebnictví si tento sektor udržel velmi dobrou výkonnost. Při pohledu na akcie výrobce zařízení pro vytápění a klimatizaci, společnosti Lenox International, uvidíme silnou pozici v druhé polovině roku. Při podrobnějším pohledu však zjišťujeme, že z největší pravděpodobností dochází k obratu. Akcie společnosti udělaly dvojitý vrchol na úrovni 30,30 USD a dostaly se pod hranici podpory 29,21 USD z 9.12. To by se mohlo promítnout v poklesu směrem k dlouhodobé křivce růstu.

Analýza průmyslového sektoru by byla neúplná bez pohledu na největšího z největších, General Electric. Jedním z poznatků naší analýzy bude fakt, že akcie GE nedokázaly překonat své letošní maximum oproti vývoji indexu S&P 500, kterému se to podařilo. Po velmi silném listopadu akcie společnosti nesměřují nikam a oscilují okolo úrovně 36,25 USD. Podle pohledu na graf vidíme, že současné rozpětí 36,50 USD a 35,25 USD doprovází akcie společnosti po zbytek letošního roku. A tak, pokud akcie vystoupí nad 36,25 a prorazí 36,50 USD, může to být nejen dobrý signál pro akcie samotné, ale pro sektor jako takový. Naopak klesne-li jejich hodnota pod 35,25 USD, pak to bude špatný signál nejen pro GE.


Váš názor
 • opravte
  20.12.2005 16:21

  Opravte si prosím strašlivou hrubku v "investoři by vidělali víc".
  Dušan D.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data