Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Uregulujeme se k smrti ?

6.9.2005 16:09
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Opakovaný komentář
Již v roce 1962 manželé Milton a Rose Friedmanovi ve své knize „Free to choose: A personal statement“ vyslovili relativně logickou tezi – Jediným subjektem, který utrácí peníze, jsou jednotlivci. A ti to v principu dělají čtyřmi způsoby:

* Scénář 1 - Jednotlivec utrácí své peníze ke svému vlastnímu prospěchu.

* Scénář 2 - Jednotlivec utrácí své peníze ku prospěchu někoho jiného.

* Scénář 3 - Jednotlivec utrácí peníze někoho jiného ke svému vlastnímu prospěchu.

* Scénář 4 - Jednotlivec utrácí peníze někoho jiného (doufejme) ku prospěchu někoho jiného.

Partikulární zájmy každého z nás nejspíše povedou ke scénáři číslo 1 – budeme hledat nejlepší hodnotu za nejlepší cenu. Scénář číslo 2 bude nejspíše zahrnovat například členy rodiny daného jednotlivce, přesto snaha o maximalizaci hodnoty při nejlepší možné ceně bude stále převažujícím tématem investičního rozhodování. Scénář č. 3 sice plní stejný účel jako scénář č. 1 (kupuji si co chci), použití cizích zdrojů však nejspíše povede k mnohem menší citlivosti ve vztahu k poměru cena/výkon. Poslední scénář (č. 4) je, de facto, manuálem každého politika – nezajímá Vás kolik daná věc stojí (z Vašeho to nejde), prostě si ji koupíte (analogie s uplácením voličů lacinými sliby je čistě náhodná). Jak někdo moudrý poznamenal – „Postup od scénáře 1 ke scénáři 4 působí rozpad morálních a ekonomických zábran“.

Správná otázka by nyní měla znít – A co to má společného s přehnanou regulací kapitálových trhů (která je již nyní všudypřítomná a hrozí, že jí bude ještě více)? Společného to má to, že velká většina z posledního návalu předpisů, vyhlášek, metodik a pouček je výsledkem bezbřehé honby vládních úředníků a byrokratů za stavem, který má s normálním fungováním kapitálových trhů pramálo společného (málokdo z nich také někdy na kapitálovém trhu opravdu pracoval). Společného to má také to, že vládní úředníci a byrokrati pracují zcela podle scénáře č. 4 – z jejich přece náklady na „compliance“ dozajista nejdou, právě naopak. Každá mince je však o dvou stranách a „spojení regulátoři světa“ současně čelí riziku, že si podříznou slepici snášející zlatá vajíčka. Nikdo jiný než výnosy z obchodů na kapitálových trzích dané byrokraty nezaplatí – snaha direktivně určovat, co je a co není volný a „spravedlivý“ trh může trvat jenom omezenou dobu. Navíc – účastníci kapitálového trhu jsou (na rozdíl od regulátorů) firmy pracující za účelem zisku, proto můžou absorbovat rostoucí náklady spojené s „compliance“ a přidruženými činnostmi pouze dočasně. Dříve či později dojde k situaci, že na tento fakt doplatí ti, jejichž ochranou se regulátoři ohánějí – individuální investoři.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC