Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analýza: Ceny ropy a zemního plynu – třetí ropný šok?

Analýza: Ceny ropy a zemního plynu – třetí ropný šok?

9.8.2005 11:00
Autor: David Marek

Od objevení parního stroje se ekonomika v jistém ohledu příliš nezměnila. Základním pohonem většiny ekonomik světa jsou i nadále fosilní paliva. Závislost na ropě, zemním plynu a uhlí je důvodem k tomu, že ceny těchto komodit jsou bedlivě sledovány a analyzovány. A jsou i předmětem následujících řádků.

Ceny ropy se na začátku srpna pohybují nad 60 dolary za barel. Nikdy v historii nebyly vyšší. Příčiny jsou omílány stále dokola. Nejčastěji zní: rychle rostoucí poptávka vytvořená vysokým hospodářským růstem v USA a Číně, kapacitní limity v těžbě i zpracování ropy a geopolitická rizika v oblastech nejvyužívanějších nalezišť ropy a zemního plynu. V posledních třiceti letech se celosvětová spotřeba ropy zvyšovala průměrně o 1,3 % ročně. V roce 2004 ovšem stoupla o 3,4 %, loni o 2,4 % a letos by se měla zvýšit podobně. Právě od roku 2004 se ceny ropy trvale drží nad 30 dolary za barel. Jednou z nejčastějších otázek je, zda jsou současné ceny ropy příliš vysoké, tj. zda existuje určitá bublina na tomto trhu, případně jak by měla být ropa drahá za současných ekonomických podmínek.

Ukázka je z analýzy krátce na téma s názvem "Ceny ropy a zemního plynu – třetí ropný šok?". Celou analýzu naleznou klienti Patria Plus ZDE.

Pokud nejste klientem Patria Plus a máte zájem o registraci služeb Patria Plus na zkušební období, klikněte ZDE (analýza však není ve zkušebním období přístupná).

Pokud máte zájem o registraci služeb Patria Plus na placené období, klikněte ZDE.

Bližší informace k službě Patria Plus naleznete tamtéž.

Vaše dotazy týkající se služby Patria Plus můžete zasílat na adresu info@patria.cz nebo můžete kontaktovat pracovníky Patria.cz na tel. čísle 221 424 332.


Váš názor
 • uz je rok 2006-chybicka?
  17.8.2005 12:11

  "V roce 2004 ovšem stoupla o 3,4 %, loni o 2,4 % a letos by se měla zvýšit podobně"
  bacteria
 • ale
  9.8.2005 18:38

  Pokud chtějí ropní šejkové šroubovat ceny do astronomických výek, riskují, že jednou přijdou o všechno. Vysoké ceny podněcují vývoj alternativních paliv (např.vodík) a kdyby se v dohledné době podařila najít efektivní alternativa vůči ropě, mohlo by to snížit poptávku po ropě tak, že by už jí arabové neměli komu prodat. Ale netuším, jak rychle se může najít konkurenceschopné palivo vůči ropě.
  Martin Štros
  • Uhlí
   11.8.2005 16:17

   Kdysi jsem někde četl, že při ceně kolem 50 $ se vyplatí vyrábět benzín z uhlí, jehož zásoba je nejméně na 500 let.
   Milan
  • Váš názor byl zrušen
   10.8.2005 10:50

   Váš názor byl zrušen kvůli neodůvodněnému napadání společnosti Patria. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
 • Reakce
  9.8.2005 12:30

  Tak tohle je skutečně soukromý názor pana Davida Marka. Zajímalo by mne z čeho jste čerpal. Cenu ropy nemůžete brát podle historických cen a podle vývoje ekonomiky. Ropa je v dnešní době nejstratieičtější surovina, její největší dodavatelé na světové trhy jsou si toho velmi dobře vědomni. Znáte názor někoho třeba z Perského zálivu, někoho z královských rodin, které v těchto zemích ovládají produkci černého zlata? Oni nemají ani sebemenší chuť dodávat za méně než 60 USD/barel. Sami také hlásají po kotaci ropy v měnovém koši a ne jen v USD. Zásoby ropy se tenčí a nikde není vidět, že by se s ní chtělo šetřit. Koukněte se na průmysl, kde se všude používá včetně derivátů z ní. Viděl jste chování třeba Číňanů, kteří objíždějí rozvojové země a nabízejí těžbu ropy s tím, že sebou přinesou i přidružené assety ve formě investic nebo dodávek čínského zboží a také úplatky, které si nemohou velké ápadní firmy dovolit. Namalovaný graf je hezká věc, ale je to održeno od současné reality. Zeptejte se někoho z SA, Bahrainu, SAE, Kuwaitu, tyhle země chtějí za své černé zlato dostat co nejvíce, jejich nově vybudované státní systémy potřebují čím dál více peněz a navíc oni myslí i na budoucnost. Koukněte se na City corp., Motorolu a jiné, sice Americké firmy, ale ve vlastnictví lidí ze zemí Perkého zálivu... Arabský svět si moc dobře uvědomuje, že zásoby jednou dojdou, pokud cena na trhu klesne, a já se domnívám, že neklesne, tak OPEC 100% sníží její produkci. A můžou Američani dělat co chtějí... Zajeďte si někdo z analytiků Do Bahrainu nebo SAE nebo SA a uvdíte, kde tyto země v součastnosti jsou, pak pochopíte...
  • 9.8.2005 14:04

   Kdo jen trochu rozumí možnostem zemské kůry, jejímu drancování,(děje se tak i u nás-viz Ostrava), ničení momentálně neefektivních dobývek, ten pochopí i to co jste teď napsal. Ropa už moc dolů nepůjde. Kdo se chce seznámit s jejími zásobami v zemské kůře pochopí vše, i imperiálníchování US.
   rejp
Aktuální komentáře
18.3.2018
15:42The Economist: Otrávené vztahy Británie a Ruska
10:02Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn
17.3.2018
19:11Uprchlíky tam, špagety sem. Efektivita má místo i v černém byznysu
14:05Vítěz ruských voleb je znám předem
8:15Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci
16.3.2018
21:14Americký průmysl přinesl na trhy mírné povzbuzení
18:11Londýn: Globální pračka špinavých peněz?
17:30Technická analýza: Dolar se úspěšně otřepal z Trumpových prohlášení a začal se připravovat na zasedání FEDu
17:18Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra  
16:04Trumpovy kroky vnesly na ropný trh zvýšenou míru nejistoty  
15:31Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze
14:37Pátek přináší mělký zisk trhům v Evropě i Praze. Adobe po výsledcích +4 %  
14:35Výroba se rozjela. Průmysl v USA překonal slabý úvod roku
14:26Tisk: USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel
14:04Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi
13:14Počet kyber útoků na finanční firmy se za 5 let ztrojnásobil
12:40Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
11:24Eurodolar koriguje včerejší pokles, korunu trochu vylekaly nižší výrobní ceny  
11:11Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
9:52Výrobní ceny v Česku klesly v únoru poprvé za více než rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data