Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby v květnu: Automobily jedou na plný plyn, prodej knih čeká na Harryho Pottera

Maloobchodní tržby v květnu: Automobily jedou na plný plyn, prodej knih čeká na Harryho Pottera

19.7.2005 9:24
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 7,7 %. K výraznému zvýšení maloobchodních tržeb v květnu nejvíce přispěl obnovený zájem o automobily. Příznivě se ovšem vyvíjí také tržby z prodeje ostatního sortimentu, až na knihy, jejichž prodej téměř stagnuje. Zde pomůže asi jen čarodějnický učeň Harry Potter.

Květnová data podpořil jeden pracovní, resp. prodejní, den navíc ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Citlivost tohoto ekonomického ukazatele na kalendářní variace je ovšem zřetelně nižší ve srovnání s průmyslovou či stavební výrobou.

Podobně jako v jiných zemích ovlivňuje vývoj celkových maloobchodních tržeb prodej automobilů. Zatímco po většinu loňského roku byly tržby v této oblasti nevalné, letos si autosalony stěžovat nemohou. Tržby z prodeje a oprav automobilů se v květnu meziročně zvýšily o 14,6 %. Data o registracích nových osobních a lehkých užitkových vozů ukazují, že příznivý byl i červen. A protože automobily většinou nejezdí na vodu, resp. vodík, stoupají také tržby z prodeje benzínu a nafty. V květnu se meziročně reálně zvýšily o 10,6 %.

Obrat mimo motoristický segment stoupl o 5,2 %. Tržby ve většině sortimentních skupin rostly zhruba stejným tempem. Výrazně rychleji rostou tržby z prodeje oděvů a obuvi (+18,5 %), kde poptávku stimulují nízké ceny. Meziroční deflace v cenách tohoto zboží nyní dosahuje téměř pěti procent. Naopak jen minimálně vzrostly tržby z prodeje knih a papírenského zboží (+0,6 %). Alespoň na chvíli by mohl příjemnější čísla knihkupcům přičarovat šestý díl ságy o Harry Potterovi.

Maloobchodní tržby ukazují, že poptávka domácností se ve 2. čtvrtletí letošního roku vzchopila a měla by výrazněji přispět k růstu hrubého domácího produktu. Mezi hlavní stimuly poptávky domácností patří zrychlení růstu reálných mezd díky poklesu inflace a nízké úrokové sazby. Zdá se, že zvýšení míry úspor v 1. čtvrtletí bylo jen dočasné. Rychlejší růst spotřebních výdajů domácností posiluje očekávání přechodu od stimulativní měnové politiky k neutrálnímu postoji centrální banky.

Červnové prodeje automobilů a vývoj objemu oběživa naznačují, že příznivé údaje o maloobchodních tržbách přinese také červen, kdy očekáváme jejich zvýšení o 5,0-5,5 %. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodu o 4,7 % po loňském růstu o 2,5 %.


Váš názor
  • dotaz
    19.7.2005 14:00

    zajimalo by me kde na ty cisla chodite a jak a hlavne z ceho je kdo vypocitava.Zeptejte se jakehokoliv prodejce na strednim nebo mensim meste a rekne vam,ze trzby klesaji.
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data