Američané – s výjimkou 20 % nejbohatších v zemi – vyčerpali extra úspory získané díky vládní podpoře během pandemie covid-19 a nyní mají méně hotovosti než před jejím začátkem, uvádí nejnovější studie Fedu ohledně finanční situace domácností.
Pro spodních 80 % domácností dle příjmů byla úroveň jejich bankovních vkladů a dalších likvidních aktiv v červnu 2023 nižší než v březnu 2020 po očištění o inflaci.
Zdroj: Bloomberg
Všem příjmovým skupinám zůstatky na účtech v reálném vyjádření poklesly od vrcholu v roce 2021, vyplývá ze studie Fedu. Nicméně 20 % domácností s největšími příjmy má stále likvidní úspory větší o 8 % než když udeřil covid-19.
Naopak nejchudších 40 % domácností dle příjmů za toto období vykázalo reálný pokles úspor o 8 %. A zbývajících 40 % - zhruba odpovídajících americké střední třídě – zaznamenalo v posledním čtvrtletí pokles úspor pod před-pandemickou úroveň.
Čísla ukazují slábnoucí „palebnou“ sílu amerických zákazníků, jejichž odolnost dynamicky držela růst ekonomiky v letošním roce a odvrátila recesi, kterou mnozí očekávali. Někteří analytici ale varují, že pokles ekonomiky stále hrozí, jak domácnostem dochází volná hotovost.
Pobočka Fedu v San Francisco odhaduje, že celkový objem nadměrných úspor bude pravděpodobně vyčerpán v tomto čtvrtletí.
Celkově čistý majetek domácností vzrostl podle údajů Fedu o 5,5 bilionu dolaru od dubna do června na rekordní maxima. Zvýšení bylo zapříčiněno zejména vývojem na trhu realitním – méně likvidní formě bohatství – a akciovém, ze kterého těží zejména bohatší domácnosti.
Data Fedu dále ukazují neobvyklou trajektorii financí domácností od vypuknutí pandemie v porovnání s předchozími recesemi. Rozsáhlá pomoc od vlády a vynucené šetření kvůli lockdownům pomohly Američanům nashromáždit zásoby peněz navíc. Jejich kupní síla podpořila rychlé oživení, kterému však nyní pravděpodobně dochází dech.
Zdroj: Bloomberg