Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec minulého týdne přinesl na trh dluhopisů větší aktivitu

Konec minulého týdne přinesl na trh dluhopisů větší aktivitu

10.5.2005 11:35
Autor: 

Výnosová křivka se nakonec v týdenním porovnání prakticky nepohnula, přesto to neznamená, že by se ceny dluhopisů nehýbaly. Většina aktivity se soustředila do druhé poloviny týdne, díky zveřejňovaným zprávám centrální banky. Navíc týden negativně poznamenalo množství svátků v zahraničí (pondělí Londýn, úterý Polsko, čtvrtek část Evropy). Až do čtvrtka se proto ceny dluhopisů prakticky neměnily, změnu na trh přinesla až inflační zpráva, která připomenula investorům, že zvyšování úrokových sazeb je velmi vzdáleno.

Jak již dříve naznačil guvernér Tůma, centrální banka nyní předpokládá zvyšování úrokových sazeb až v druhé polovině roku 2006. Trh proto následně mírně posunul svůj odhad prvního zvýšení sazeb dále do roku 2006, konkrétně na únor. Výnosy dluhopisů proto ve čtvrtek ztratily okolo 5 bps. Pozitivní náladu již nijak neovlivnil páteční zápis z dubnového zasedání bankovní rady ČNB. Ta se podle očekávání při posledním jednání opět rozdělila na zastánce co nejnižších sazeb a na odpůrce častých změn úrokových sazeb. Rozhodnutí snížit reposazbu o 25 bps proto podpořila jen těsná většina 4 členů sedmičlenné rady.

Kromě hlasování za pozornost stojí i názor, že rada nepovažuje za důležité zda se reposazba pohybuje pod obdobnou sazbou ECB či nikoliv. Z toho plyne, že negativní úrokový diferenciál nebude bance bránit v dalším snižování sazeb, pokud bude žádoucí. Ve světle komentářů centrální banky a její prognózy inflace se ukazuje očekávání trhu, že dojde ke zvýšení sazeb už v prvním čtvrtletí 2006 jako neadekvátní. Banka může vzhledem k očekávané velmi nízké inflaci držet současné úrokové sazby i po většinu příštího roku. únor nejeví jako pravděpodobný odhad, mnohem pravděpodobněji k růstu sazeb dojde až později.

Pátek ale nakonec opět připomenul, že pro vývoj českého trhu je neméně důležitý vývoj na vyspělých trzích. Proto po nečekaně dobrých statistikách z amerického trhu práce dluhopisy vymazaly všechny čtvrteční zisky a uzavřely týden na stejných hodnotách jako jej otvíraly. Jelikož nejdůležitější údaj tohoto týdne, inflace, nepřinesl žádné zásadní překvapení, a tudíž podnět pro pohyb trhu, měl by trh opět hledat inspiraci převážně v zahraničí.

Zbývající zveřejňované indikátory již těžko trh nějak ovlivní. Na trh by mohlo mít i nadále negativní vliv zvýšení výnosů amerických dluhopisů a posílení dolaru. Na druhou stranu výrazné posílení koruny a středoevropských měn zlepšuje sentiment v celém regionu, proto očekáváme, že dluhopisy budou stagnovat tento týden. Středeční aukce čtyřletého státního dluhopisu pravděpodobně trh neovlivní. Stát bude nabízet dluhopisy (3,8/2009) za 8 mld. Kč. Mezi investory by měl být dostatečný zájem, jelikož se jedná o krátký papír a nízký nabízený objem.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data