Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilancí opět zamávala arbitráž, tentokrát příznivě

Platební bilancí opět zamávala arbitráž, tentokrát příznivě

13.4.2005 10:16
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Běžný účet platební bilance vykázal v únoru přebytek 14,4 mld. Kč a na hony se vzdálil všem odhadům. Zdrojem překvapení je první splátka peněz vysouzených ČSOB na Slovenské republice. Na finanční účtu zesílil příliv přímých zahraničních investic, zároveň ale došlo k odlivu portfoliových investic v důsledku výprodeje českých akcií.

V závěru loňského roku bylo v arbitráži u Mezinárodního střediska pro řešení investičních sporů ve Washingtonu rozhodnuto, že Slovenská republika má zaplatit ČSOB 24,8 mld. Sk k uhrazení pohledávky za Slovenskou inkasní. V únoru poslalo slovenské ministerstvo financí na účet ČSOB 16 mld. Sk (12,6 mld. Kč). Zbylých 8,8 mld. Sk Slovensko zaplatí do konce letošního roku. Otázkou je konverze těchto prostředků do českých korun. Zde se nejedná o transakci českého státu, které v podobných případech projdou přes zvláštní účet u ČNB, aby neovlivnily devizový trh. Prodej takového objemu prostředků přes devizový trh by nezůstal bez odezvy v kurzu české i slovenské koruny.

Bilancí výnosů, jehož schodek zhruba vyrovnal přebytek obchodní bilance, tentokrát nehýbaly jen repatriace zisku, ale také nižší příjmy z portfoliových investic v zahraničí.

Finanční účet vykázal odliv prostředků v objemu 11,5 mld. Kč. Přímé zahraniční investice se zvýšily o 14,6 mld. Kč, díky přílivu nových investic v objemu 8,9 mld. Kč a reinvestovaným ziskům v objemu 5,5 mld. Kč. Proti tomu ovšem stojí pokles portfoliových investic o 17,8 mld. Kč, na němž se významnou měrou podílelo vybírání zisků na pražské burze. Zahraniční investoři se v únoru zbavili českých akcií v hodnotě 9,5 mld. Kč. Jako odliv kapitál byly v platební bilanci zaznamenány také krátkodobé úložky bank v zahraničí. Jejich objem se v únoru zvýšil o 12,0 mld. Kč. Patrně k tomu přispělo uložení prostředků vyhraných ve výše zmíněné arbitráži.

V březnové platební bilanci můžeme očekávat dopad masivního výprodej akcií a dluhopisů, který kromě České republiky postihl celou střední Evropu a Jižní Ameriku. Událostí dubnové platební bilance potom bude splátka 10 procent kupní ceny španělské Telefonicy českému státu za podíl v Českém Telecomu.

Za celý letošní rok očekáváme pokles schodku běžného účtu na 123 mld. Kč (4,2 % HDP) z loňských 143 mld. Kč (5,2 % HDP).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data