Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budou zahraniční hypoteční úvěry přístupnější pro české spotřebitele?

Budou zahraniční hypoteční úvěry přístupnější pro české spotřebitele?

7.1.2005 12:55
Autor: 

Dne 13. prosince 2004 Evropská komise („Komise“) uveřejnila zprávu pracovní skupiny pro hypoteční úvěry (tzv. Forum Group on Mortgage Credit), která se zabývala možnostmi zvýšení konkurence na trhu hypotečních úvěrů k financování bydlení prostřednictvím jejich poskytování přes hranice jednotlivých členských států Evropské unie.

Pracovní skupina pro hypoteční úvěry byla založena na popud Komise za účelem analýzy hlavních překážek fungování skutečného evropského trhu s hypotečními úvěry a vypracování doporučení, jak dosáhnout integrovaného evropského trhu i v této oblasti. Pracovní skupina vznikla mimo jiné jako reakce na studii, která odhalila, že pouze jedno procento obyvatel Evropské unie uzavírá smlouvu o hypotečním úvěru za účelem financování nákupu nemovitosti s finanční institucí z jiného členského státu. Podle této studie hypoteční úvěr z jiného členského státu Evropské unie v současnosti přijímají především lidé žijící v příhraničních oblastech a také osoby, které si pořizují druhé bydlení. Členy pracovní skupiny byli odborníci z řad finančních institucí, ale i organizací zabývajících se ochranou spotřebitelů z jedenácti členských zemí EU.

Podle zprávy pracovní skupiny tvoří hlavní bariéry integrace trhu s hypotečními úvěry především složitost porovnání jednotlivých komplexních produktů a jazykové a právní bariéry, včetně rozdílů v úrovni právní ochrany spotřebitelů (např. v oblasti pravidel upravujících předčasné splacení hypotečních úvěrů), určení právního řádu, kterým se řídí smluvní vztahy stran hypotečních úvěrů, apod. K odstranění těchto bariér pracovní skupina především navrhla, aby byla harmonizována národní pravidla upravující poplatky za předčasné splacení hypotečních úvěrů a pravidla pro výpočet skutečných úrokových sazeb hypoték. Zpráva rovněž vyzývá Komisi, aby podpořila vzájemnou výměnu informací týkajících se registrů úvěrů a evidencí (katastrů) nemovitostí mezi členskými státy.

Předpokládá se, že Komise na základě doporučení pracovní skupiny ještě v průběhu roku 2005 přijme konkrétní opatření, která usnadní poskytování přeshraničních hypotečních úvěrů. Z těchto opatření by měli profitovat také spotřebitelé v České republice, neboť nová opatření by měla ještě zvýšit konkurenci na českém trhu hypotečních úvěrů.

Tomáš Porupka

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data