Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blýskání se na lepší časy v úpadkovém právu?

Blýskání se na lepší časy v úpadkovém právu?

15.10.2004 13:06
Autor: 

Zákon o konkursu a vyrovnání je i přes jeho současných 22 novel jedním z nejčastějších terčů kritiky v našem novodobém právním řádu ze strany domácích i zahraničních podnikatelů.

Poukazováno je zejména na zdlouhavost konkursů či na možná "spojení" konkursních soudců a správců konkursní podstaty. Po vícerých nedotažených pokusech, jak danou situaci změnit, prohlásila za jednu ze svých priorit v legislativní oblasti - změnu úpadkového zákona i současná vláda.

Aktuálně připravovaná novela zákona o konkursu a vyrovnání je přitom poslaneckým návrhem (iniciovaným napříč politickými stranami), který je již ve 2. čtení (obecná rozprava), tedy v poměrně pokročilém stádiu projednávání v Poslanecké sněmovně.

Smyslem navrhované právní úpravy je podle důvodové zprávy zejména posílení postavení věřitelů a zvýšení jejich aktivní účasti na konkursním řízení, zjednodušení, zrychlení, zlevnění a celkové zefektivnění konkursního řízení, zvýšení míry právní jistoty jak osob zúčastněných na konkursním řízení tak i třetích osob zavedením insolvenčního rejstříku (veřejného seznamu vedeného elektronickou formou) a odstranění některých aplikačních problémů stávajícího zákona.

Z dílčích vylepšení se do zákona nově zavádí možnost, aby do konkursu přihlásili své pohledávky i tzv. nekonkursní věřitelé, nově se zavádí tzv. žaloba z lepšího práva, tedy nárok na vydání bezdůvodného obohacení získaného zpeněžením majetku, který nepatřil do konkursní podstaty, přímo z podstaty. Vyhovuje se požadavkům Světové banky i Mezinárodního měnového fondu na uspokojení oddělených věřitelů do výše 100% výtěžku (dnes přednostně pouze do výše 70%) zajištění pohledávky. Navrhuje se dále zrušit dosavadní dělení věřitelů do 1. a 2. třídy.

Nově zpracovaná část pátá upravující úpadek institucí poskytujících finanční služby je do zákona vkládána k zajištění implementace směrnic Evropské unie. Především je zde upravován úpadek bank, spořitelních a úvěrních družstev, zahraničních bank a zahraničních osob oprávněných vydávat elektronické peněžní prostředky podnikajících na území České republiky. Doplňuje se ustanovení, kterým se naplňuje požadavek směrnice 2001/24/ES na informaci o opatřeních vůči bance, která se dotýkají klientů pobočky této banky ve členském státě EU. Navrhovaná úprava rovněž obsahuje zmocňovací ustanovení pro ministerstvo spravedlnosti k vydání příslušných prováděcích předpisů.

Závěrem lze konstatovat, že předkládaný návrh novely zákona o konkursu a vyrovnání naplňuje hlavní cíle a požadavky stanovené věcným záměrem zákona o úpadku a oproti dosavadnímu stavu je krokem vpřed směrem k posílení práv konkursních věřitelů a většímu prostoru pro jejich aktivitu v konkursním řízení.

I tolik upřednostňované posílení postavení konkursních věřitelů v celém průběhu konkursu má však již dnes své kritiky. Jejich obava spočívá zejména v tom, že upřednostněni budou v podstatě pouze velcí věřitelé (hlavně banky) sledující své specifické zájmy v konkursu (např. na odkoupení nemovitostí či pohledávek z konkursní podstaty), a to na možný úkor věřitelů malých. Sladění posíleného postavení konkursních věřitelů v připravované novele s nezastupitelným postavením konkursního soudce jako nezávislého orgánu dozorujícího průběh konkursu tak může patřit k dále diskutovaným problémům tolik potřebné rekodifikace našeho úpadkového práva.

Barbora Měchurová

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba