Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: přebytek aneb zakletá statistika

Zahraniční obchod: přebytek aneb zakletá statistika

06.08.2004 9:23
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance se v červnu překvapivě přehoupla do kladných čísel a dosáhla přebytku 0,9 mld. Kč. V předchozím měsíci bylo saldo stejné, jen s opačným znaménkem. Vývoz se meziročně zvýšil o 33,6 %, dovoz vzrostl o 28,8 %. Nejvíce se zlepšila bilance se členskými zeměmi EU, což by se po vstupu do EU dalo čekat. Jenže podrobnější pohled ukazuje, že se nejednalo o bilanci se západoevropskými zeměmi, nýbrž o obchod se Slovenskem.

Zahraniční obchod v současnosti ovlivňují následující faktory: zrychlení hospodářského růstu v západoevropských i středoevropských zemích, akcelerace domácí investiční poptávky, drahá ropa a příznivé směnné relace v ostatních kategoriích. Výkon západoevropských ekonomik není nijak zářný, přesto se mírné zotavení hospodářského růstu projevilo i na růstu českého vývozu do těchto zemí. Zlepšila se bilance v obchodu s Francií, Rakouskem a Itálií. Potíž je s Německem. Jisté zlepšení sice přišlo, ale je tak křehké, že váhají i tamní ekonomové a manažeři, jak ukazují výkyvy v Ifo a ZEW indexech. Dovoz do Německa proto stále roste rychleji než dovoz z Německa a bilance českého obchodu s Německem se zhoršuje. Loni v prvním pololetí byla tato dílčí bilance v přebytku 23 mld. Kč, letos je kladné saldo zhruba poloviční. Slovensko je sice relativně malou ekonomikou, vzhledem ke společné minulosti a přetrvávajícím vazbám však má stále poměrně velký význam pro český zahraniční obchod. No a Slovensku se letos daří. V 1. čtvrtletí se HDP zvýšil o 5,5 % a sektorové statistiky naznačují, že druhý kvartál také nebude špatný. Výsledkem je zvýšení přebytku v obchodu se Slovenskem téměř o tři miliardy ve srovnání s loňským červnem.

Zrychlení domácí investiční aktivity s sebou přineslo vyšší dovozy investičního zboží. Dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 14 mld. Kč (29 %). Opomenout ovšem nelze ani skutečnost, že poměrně svižně roste také dovoz průmyslového spotřebního zboží (meziroční zvýšení o 4,1 mld. Kč, resp. 37 %). Se spotřebou domácností to asi nebude nijak zlé ani ve druhém čtvrtletí.

Ropa už zase zlobí všechny, kdo nemá vlastní vrty. Dovoz ropy do ČR byl kvůli vysokým cenám letos v červnu o 3 miliardy vyšší než loni v červnu. V červenci a srpnu bylo na trhu s ropou ještě hůř a českou obchodní bilanci to jistě zatíží. Navíc kromě ropy zdražují také chemikálie z ní vyráběné, což dále zatěžuje obchodní bilanci.

Ostatní ceny zahraničního obchodu se ovšem vyvíjí příznivě, tj. vývozní ceny rostou rychleji než ceny dovozu. Podle našeho odhadu by bylo saldo obchodní bilance o 2,3 mld. Kč horší, kdyby letos v červnu byly ceny vývozu a dovozu stejné jako loni v červnu. Schodek obchodní bilance v 1. pololetí činil 11,7 mld. Kč, loni ve stejném období 17,4 mld. Kč. Jenže nebýt příznivého vývoje směnných relací bylo letošní pololetní saldo cca -29 mld. Kč. Reálně se ve 2. čtvrtletí vývoz meziročně zvýšil o 25,7 %, dovoz o 26,2 %. Negativní příspěvek čistého vývozu k růstu HDP by se měl zvýšit zhruba o 0,5 procentního bodu.

Zahraniční obchod je zakletou částí ekonomické statistiky. Jeden rok se zjistí, že si celníci a statistici zcela neporozuměli a přepočítávají se desítky miliard korun. Rok na to se změní systém sběru dat i metodika, což zrelativizuje srovnatelnost s předchozími čísly, a to jak na celkové úrovni, tak v průřezových statistikách. Data i interpretaci je tak nutno brát s určitou rezervou, nic jiného ovšem k dispozici nemáme.

Za celý letošní rok nyní počítáme se schodkem obchodní bilance na úrovni 60 mld. Kč.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.03.2021
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechaly investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl
9:47Aktivita v českém průmyslu v únoru nečekaně zvolnila
9:14Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
9:00AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna, využila prudkého růstu jejích akcií na vakcíně
8:56Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
8:51Omezení proti COVID-19 se ode dneška utahují, Primoco překvapilo tržbami a BofA opět vidí ropu nad 100 USD  
6:08M&B: Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023
28.02.2021
22:00TMR Finance CR, a.s.: Výroční zpráva TMR Finance CR, a.s.
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
0:00TMR, a.s.: Zveřejnění Roční zprávy spol. TMR, a.s.
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Novavax Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Zoom Video Communications Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m