Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vnější nerovnováha – staronové téma v ČR ... schodek běžného účtu v 1Q: 6,8 % HDP

Vnější nerovnováha – staronové téma v ČR ... schodek běžného účtu v 1Q: 6,8 % HDP

04.06.2004 10:18
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v 1. čtvrtletí letošního roku prohloubil na 16,7 miliardy korun a ve srovnání s loňským prvním kvartálem se zdvojnásobil. V poměru k HDP se schodek propadl na 6,8 % z loňských 6,5 %. Přebytek finančního účtu se ve srovnání s loňským prvním kvartálem zmenšil na desetinu a dosáhl pouhých 3,6 mld. Kč.

Za zvýšením schodku běžného účtu stojí především skutečnost, že loňské údaje příznivě ovlivnily mimořádnými převody ze zajištění českým pojišťovnám a snížením rozsahu zahraniční pomoci z fondů Evropské unie v souvislosti s likvidací následků povodní. V bilanci běžných převodů kvůli tomu přebytek loni v 1. čtvrtletí dosáhl 9,3 mld. Kč, zatímco letos činil jen 1,6 mld. Kč. Příjmy z dopravy i turistického ruchu se sice o několik miliard zvýšily, výdaje za finanční služby, stavební práce, telekomunikační a IT služby ovšem rostly ještě rychleji a přebytek bilance služeb se ztenčil na 1,8 mld. Kč z 3,2 mld. Kč před rokem. Negativně běžný účet ovlivnila také bilance výnosů. Předběžná měsíční statistika sice ukazovala na schodek v této části platební bilance 15,8 mld. Kč, dnešní data uvádí 19,2 mld. Kč, tj. o 2,8 mld. Kč více než před rokem. Jediným pozitivním prvkem je pokles schodku obchodní bilance o 3,3 mld. Kč na 0,9 mld. Kč. Nebýt ovšem zlepšení směnných relací, propadl by se obchodní deficit na 10,3 mld. Kč. Schodek běžného účtu se prohlubuje, ať již zohledníme či nezohledníme reinvestované zisky, na něž se často svaluje vina. Saldo běžného účtu nezahrnující reinvestované zisky se meziročně zhoršilo zhruba o 13 miliard a přebytek 0,6 % HDP loni v 1. čtvrtletí se proměnil na tříprocentní schodek v poměru k HDP.

Přebytek finančního účtu se ztenčil z 34,5 mld. Kč loni v 1. čtvrtletí na pouhých 3,6 mld. Kč, což je nejméně od 4. čtvrtletí 1997. Důvodem je pokles krátkodobých depozit zahraničních subjektů v českých bankách a investice domácího bankovního sektoru v zahraničí. Příliv přímých zahraničních investic se zvýšil o 4 miliardy na 31,5 mld. Kč. Účet portfoliových investic dosáhl přebytku 25,6 mld. Kč díky poptávce zahraničních investorů po českých akciích a dluhopisech.

V souhrnu byla v 1. čtvrtletí platební bilance „deficitní“ (účetně je samozřejmě vždy vyrovnaná), což koresponduje s relativní slabostí kurzu koruny. Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu na úrovni 165 mld. Kč, tj. 6,4 % HDP. Přebytek na finančním účtu by se měl pohybovat kolem šesti procent HDP. Mezi šesti a sedmi procenty HDP se schodek běžného účtu, hlavní měřítko vnější nerovnováhy, bude patrně pohybovat i v dalších letech v souvislosti s investiční aktivitou zvyšující dovoz strojů a jiného investičního zboží. Druhým faktorem bude posun v cyklu zahraničních investic tj. zvyšující se objem reinvestovaných a později i repatriovaných zisků. Pokud nebude vykazovat česká ekonomika jiné známky nerovnovážného vývoje (kurz, inflace, veřejné rozpočty), je vnější nerovnováha tohoto rozsahu pro rozvíjející se či tranzitivní ekonomiku akceptovatelná. Největší hrozbou pro stabilitu směnného kurzu je tak nyní především vláda, resp. její fiskální nezodpovědnost. Každopádně je schodek běžného účtu v teritoriu, kde je nutné pozorně ho sledovat. Vyšší byl jen v roce 1997.

Na závěr ještě informace o dopadu na HDP. Výkonová bilance je součástí hrubého domácího produktu. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se sice o půl procentního bodu snížil záporný příspěvek zahraničního obchodu k reálnému růstu HDP, kladný příspěvek bilance služeb ve výši 0,4 procentního bodu se ovšem změnil na záporný příspěvek 0,5 procentního bodu. Celkem by měl čistý export ubrat z tempa růstu HDP 2,6 procentního bodu.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.03.2021
22:04Wall Street přerušila výprodeje. Zoom Video +9,7 %  
17:38Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací
17:30Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru  
16:58Tomáš Vlk: ISM ukazuje na silný průmysl i velké cenové tlaky
16:07Německé banky pomáhají klientům ukládat si peníze jinde, píše WSJ
15:49Smith: Silný dolar oslabuje a fedcoin by ohrozil pár firem
15:29Ropný kartel OPEC v únoru poprvé po sedmi měsících přiškrtil těžbu, hlavně díky Saúdské Arábii
14:42Schodek rozpočtu stoupl ke konci února na rekordních 86,1 mld. Kč
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechala investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl
9:47Aktivita v českém průmyslu v únoru nečekaně zvolnila
9:14Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
9:00AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna, využila prudkého růstu jejích akcií na vakcíně
8:56Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
8:51Omezení proti COVID-19 se ode dneška utahují, Primoco překvapilo tržbami a BofA opět vidí ropu nad 100 USD  
6:08M&B: Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y