Koruna navazuje na včerejší korekci a znovu výrazně oslabuje na 31,86 Kč za euro. Obrat ve vývoji nastal po zveřejnění nepříznivé statistiky zahraničního obchodu. Dolar pokračuje v oslabování k euru, tím je brzděn pád korunového kurzu, který stagnuje na 26,22 Kč/USD.
Devizový trh čeká na výsledek dnešního jednání bankovní rady ČNB o úrokových sazbách, spekulace na jejich rychlý a razantní vzestup v tomto roce přitom byly, podle našeho názoru, jedním z faktorů zájmu o českou měnu v posledních týdnech. Dnes změnu měnové politiky ale neočekáváme, první „rate hike“ by měl přijít v červnu. Posilování koruny v posledních dnech dostatečně „utáhlo“ měnové podmínky, a tak zřejmě poskytlo ČNB delší čas na zvýšení úroků.
Koruna ještě na začátku týdne posilovala k 31,50 Kč za euro, na 8měsíčních maximech byla ale patrná silná rezistence. Na trhu se tak včera odrazil 10miliardový schodek obchodní bilance, stejně jako první zprávy o dividendách, které by mohly plynout do zahraničí. ČSOB sice oznámila, že KBC nechce svůj podíl na zisku konvertovat do eur, to bylo ale očekáváno. Jsou tu ale další velké korporace – po loňském rozpuštění podílu TelSource v Českém Telecomu na kapitálových trzích může jít v tomto případě o částku až 2,5 mld. Kč do zahraničí, dále je tu dividenda ČS pro Erste, zatím není známý návrh Komerční banky a další menší podniky.
Vlivem repatriace zisků může koruna v dalších dnech oslabovat až k 32,00 Kč za euro, jak již delší dobu avizujeme. Do hry však může vstoupit i ČNB, koncentrujeme se především na odpolední tiskovou konferenci.
Dolar testuje klíčovou úroveň 1,2180 USD za euro, po které může přijít prudký pád k euru. Americká ekonomická data byla včera neočekávaně slabá, k tomu se přidává cena ropy, jež zůstává velmi vysoko. Na trhu je patrná změna sentimentu, který ještě na začátku května favorizoval dolar před eurem. Dnes bude zveřejněna první revize 1Q HDP v USA a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Aktuální kurz na trhu 1,2158 USD/EUR, úroveň 1,2180 lze považovat za mezník oddělující „korekci v rámci pásma“ od trendového propadu měny.
Radim Krejčí, Patria Online