Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední a východní Evropa: vítané či nevítané dítě Evropské unie?

12.5.2004 9:58
Autor: 

Každý by se chtěl narodit do rodiny, která se na něj těší. Šťastné dětství, méně problémové dospívání a šance na úspěšné založení vlastní rodiny do značné míry pramení z mateřské a otcovské lásky. Evropská unie si před týdnem pořídila hned desaterčata. Jak se na ně ale těšila? Narodili jsme se od šťastné evropské rodiny národů?

Propaganda české vlády před referendem o vstupu do EU nám ukazovala veselé tváře západoevropanů vyjadřujících svou touhu po našem přistoupení do EU. Realita je trochu jiná. Právě dnes zveřejnila Evropská komise výsledky pravidelných půlročních anket souhrnně nazývaných Eurobarometer. Aktuální materiál představuje výsledky šetření provedeného v období od 20. února do 28. března.

Obr. : Podpora rozšíření EU o 10 zemí v květnu 2004

Zdroj: Evropská komise

Výsledky jsou tristní. Že bychom byli vítaným dárečkem se zrovna říci nedá. V sedmi z patnácti zemích se více dotázaných vyslovilo proti rozšíření než pro rozšíření EU. Nejméně rádi nás v EU vidí naši sousedé, Němci a Rakušané. Proti rozšíření EU se vyslovila většina jak v západní části Německa, tak v bývalé NDR. Nadšení z nás nejsou ani v Belgii, Francii a Lucembursku. V liberálním Nizozemsku byly síly vyrovnané. V jihoevropských zemích (Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie), protestantském severu (Dánsko, Švédsko, Finsko) a prointegračně nadšeném Irsku se více než polovina respondentů vyslovila pro rozšíření unie. Zajímavé je, že většina z těchto zemí čerpá značné prostředky ze strukturálních fondů EU a jejich obyvatelé se tedy mohli obávat, že po rozšíření o deset chudých příbuzných zbude méně pro ně. Nestalo se. Chudým chudí nevadí. Zcela jistě není dobré jitřit vášně a pěstovat negativní postoj k jiným národům. Stejně tak ale není dobré vodit lidi za nos a účelově vyrábět „klamavou reklamu“.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Eurobarometr se do roku změní
  12.5.2004 22:33

  Současné výsledky říkají, že čím dál od přistupujících zemí, tím více nadšení pro nové členy. Což je logické, protože je kvůli větší vzdálenosti méně znají. Do roku budou jejich výsledky na úrovni německých a rakouských, protože lépe nové členy poznají. Je to střet zcela rozdílných civilizací. Kdo 40 let pochodoval a skandoval komunistické nesmysly, ten nemohl zůstat bez mentálních poruch. Nyní se tyto národy budou podílet na hlasováních a na práci komise. Nejhorší je, že budou střežit svými pilnými a morálně zdatnými pracovníky například vnější hranice EU a dbát na řádný výběr cel a na obranu před asijskými padělky. Během pár měsíců dojde u starých zemí ke značnému rozčarování, protože poznají skutečnosti, které dosud pokládaly za nemožné.
  Rilev
  • Pobavil jsi mne
   13.5.2004 0:31

   Pan primar (ten hodny pan v bilem plasti, co ti podava bile lentilky) by te mel odpojit od internetu v okamziku, kdy napises nesmysly. Kazdy vi, jak v na vychode EU tak i na zapade EU, ze rozsireni bylo hnano politky, bez nejakeho nadseni obyvatel v obou castech Evropy. Zajimave je, ze Nemecko ci Rakousko na rozsireni Evropy vydelava nejvice. Export do techto zemi je vetsi nez do Ciny ci USA.. Jeste v 80tych letech bylo Rakousko povazovano za pr*del Zapadu, ted diky sve pozici ma nizkou zamestnanost, investice, svetove firmy si tam zridili radu pobocek pro obchod s vychodni Evropou. A urcite, tu civilizaci radovych obcanu zapadu lze videt i na ulicich Prahy a Budapesti, jako napriklad pri hazeni dlazebnich kostek pri zasedani IMF a fnukanim po stabilite doby Studene valky pod zastitou USA. Opravdu jdi se vycpat.
   Mirek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data