Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč je Praha ekonomicky až trojnásobně vyspělejší než ostatní regiony ČR?

Proč je Praha ekonomicky až trojnásobně vyspělejší než ostatní regiony ČR?

09.04.2004 16:08
Autor: 

Praha a bratislavský region jsou jedinými oblastmi mezi zeměmi vstupujícími v květnu do Evropské unie, které v rámci nomenklatury NUTS II EU přesahují ekonomický průměr evropské patnáctky. Regionální HDP Prahy dosahoval v roce 2001 v paritě kupní síly na obyvatele 135 % průměru EU, „bratislavský region“ potom dosáhl na 102 % průměru. Vyplývá to z letošní analýzy Eurostatu. Celá Česká republika dosahuje ekonomicky (v paritě kupní síly) 60,6 % průměru EU, celé Slovensko potom 44,7 %. Jak jsme se ale dozvěděli z výsledků ankety na patria.cz, 40 % hlasujících uživatelů našich stránek očekává, že nás Slovensko do 5 let ekonomicky dožene. (Obsáhlou diskusi k tématu naleznete ZDE, výsledky ankety ZDE.)

V rámci Evropské unie, hospodářsky nejvyspělejšími regionu jsou vnitřní Londýn (263 %), Brusel (217 %), Lucembursko (194 %) a Hamburg (171 %). Mezi 21 regiony, které převyšují úroveň 125 % průměru, je pět německých, po třech z Itálie, Nizozemí a Velké Británie a jeden z Belgie, Francie, Irska, Lucemburska, Rakouska, Finska a Švédska. Jedna pětina regionů stávající Evropské unie je pod úrovní 75 % průměru HDP na obyvatele v paritě kupní síly.

Z pohledu deseti přistupujících států je 37 z celkových 41 regionů pod úrovní 75 % průměru Evropské unie. V rámci České republiky je na tom nejlépe Praha (135 %), ostatní regiony dosahují nejvýše 55 % (jihozápad) a nejméně 48 % (střední Morava). Celá Česká republika je dle parity kupní síly na 60,6 % průměru EU a v rámci kandidátských zemí se tak řadí až na 4. příčku za Kypr, Maltu a Slovinsko. Mezi Top 10 regionů má Česká republika trojí zastoupení, chybí přitom ve výčtu deseti nejhorších regionů, kde kraluje Polsko.

Tzv. nomenklatura územních statistických jednotek (NUTS) se v EU používá pro nejrůznější vzájemná porovnání. Zásadní význam má jejich vymezení jak pro statistické potřeby EU, tak pro účely distribuce prostředků. NUTS II, ze kterých zde vycházíme, obvykle odpovídá úrovni středního článku územně správního členění daného státu, počet obyvatel se pohybuje mezi 1-2 mil. (průměr EU je 1,83 mil.), rozloha u menších států mezi 3-10 tis. km2 (prům. EU je 23 tis. km2). V EU je celkem těchto regionů 213 + 41 v kandidátských zemích.

Ekonomická úroveň jednotlivých regionů je tak významná pro rozdělení prostředků z fondů EU. Z tabulky je zřejmé, že na tyto fondy nemá šanci dosáhnout Praha, která je se svými 135 % průměru na 16. místě v celé Evropské unii. 70procentní hranici překonal z kandidátských zemí už jen bratislavský region (102 %), jeden maďarský region (81 %) a Kypr (78 %). Zatímco Praha je v rámci ČR extrémem a naše ostatní regiony se pohybují kolem 50 % průměru EU, regiony v Polsku, Maďarsku i Slovensku tak vysoké extrémy nevykazují. Volba regionů je přitom v národní působnosti. Příjmy z EU jsou však jen jednou stránkou věci.

Na druhé straně se zdá, že Praha táhne ekonomiku České republiky, rozdíl mezi úrovní hlavního města a zbytku země je přitom v ČR nejmarkantnější ze všech kandidátských zemí. Otázka k diskusi zní, proč je Praha ekonomickým extrémem v rámci celé střední a východní Evropy a proč je právě do ní koncentrována relativně velká část celkového HDP. Například vládní agentura CzechTourism chce do roku 2010 z Prahy udělat třetí nejnavštěvovanější město v Evropě (po Paříži a Londýnu).

Domníváte se, že je na tom Praha skutečně tak dobře, jak vyplývá z údajů Eurostatu? Na jaké ekonomické úrovni jsou ostatní velká města v ČR, například Brno, Ostrava, Plzeň? Co způsobuje vysoký náskok Prahy nad ostatními regiony? Je správné tvrzení, že Praha vydělává na celou Českou republiku? Hlasujte v Anketě, Vaše názory prosím sdělujte ve Fóru. Děkujeme.


Váš názor
 • Reakce
  13.04.2004 17:00

  Líní Cazli jsou holt hazli !!!
  Lojza
 • nie iba praha
  13.04.2004 9:44

  v článku je napísané, že regióny v SR, PR a MR nevykazujú také extrémy (v úrovni hdp per capita v pps). nuž, nie je to tak. pomer hdp/capita praha/stredé čechy je 2,8, pomer bratislava/východné slovensko je 3,0. v SR je prosto druhý najbohatší aj druhý najchudobnejší región pristupujúcich krajín. ďalším problémom "pražského extrému" je, že budapešť, príp. budapešť a okolie, nie sú samostatný štatistický región. ak by boli, aj v MR by vykazovavané rozdiely medzi budapešťou a zvyškom boli obrovské. takže úvahy a diskusie o obrovských rozdieloch budú z veľkej časti platné aj pre SR a MR.
  zimmer
  • sr
   19.04.2004 12:51

   vážený pisateli, laskavě zanechte svých komentářů a radši si ošetřete svoji politickou scénu. jak je vidět fólklór na Slovensku nepřestane. pana gašparovicče si moc dobře pamatuji jako řiť lizajícího Mečiarovi. Slovensko nikdo a nikdy nebude brát vážně, nejste stát, ale malý vesnický region!
   Volf
 • republika pracuje na Prahu
  12.04.2004 19:41

  Jestliže Praha je centrem téměř všech centrálních úřadů,většina nadnárodních firem má centrálu v Praze,všechny banky apod.,ti všichni vykazují své hosp.výsledky jakoby vznikaly v Praze,je spíše z podivem,že HDP Prahy není vyšší.Kdo zná pracovní morálku pražanů a jejich životní styl ví,že bez toho by Praha patřila mezi chudší regiony.
  Zdeněk Novák
  • republika pracuje na Prahu
   06.05.2004 23:40

   No, co to je pracovní morálka Pražanů??? 1/2 je ksindl ze Slovenska a druhá 1/2 je ksindl z Moravy. Pravej Pražák už prostě neexistuje...:-(
   Karel Omáčka
  • misc
   23.04.2004 17:23

   volf, you are arrogant piece of shit. sincerely.
   stefan
  • Výmluvy
   23.04.2004 10:12

   NEJVYŠŠÍ SOUD, ÚSTAVNÍ SOUD A ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE JSOU V BRNĚ. VRCHNÍ SOUD JE V OLOMOUCI. A TO JE JENOM CO MĚ OKAMŽITĚ NAPADLO.
   "Líné Cajzl"
  • MUSIME NA NE TVRDE
   21.04.2004 20:58

   Ja bych sel jeste dale. Vladni politika a politicky system vyhody Prahy jeste umocnuje. Poslanci nemaji osobni vztah ke svym volicum, /Topolanek rozvazuje zda kandidovat za Prahu ci za rodnou Ostravu, neni tohle otresne, volici mu daji najevo ze ho chteji udelat nejsilnejsi stranou a jeho prvni myslenka je jak se na ne rychle vyprdnout/ stotisice prazanu a hodne pohlavaruzije v regulovanych bytech a tim mestu unikaji miliardy, ktere dostane nahradou ze statniho rozpocu, prazaci si utopi metro a zaplati to federalni vlada, penez ktere by mely posilit zaostavajici venkov, at si prazaci na metro pujci, zvednou jizdne, ci zaplati vice dani, protoze oni si vozi sve prdele. No a potom nejsou penize na podporu infrastruktury /dalnice/ zivotne dulezite pro snizeni nezamestnanosti. Podnikani v krajich by take podporila decentralizace vzdelani pritomnost skol ozivi ekonomiku a pritomnost absolventu ozivi podnikani a rozjizdeni novych firem na venkove a naklady na studium se snizi pro stat i pro studeny. Uvolneni bytove regulace umozni lidem z venkova si najit praci ve velkych mestech. Vlada by mela aktivne vyhledavat instituce, zejmena ty zijici ze statniho rozpoctu, ktere je mozno vystehovat z Prahy na venkov / skoly vyzkumaky , armadu, /. Nakonec vina je i na volicich a mistnim tisku, ze si tohle nechaji libit a ze toleruji poslance a politicke strany, ktere zoufala situace na venkove nezajima /krome toho ze udelaji pred volbami vyjezdi zasedani , COZ JE TOTALNI VYSMECH A SASKARNA./ , volici na venkove by meli davat hlasy tem kdo se o ne staraji, napr lidovci by meli svuj program vice timto smerem naladit a zabranit tomu aby z venkovske nespokojenosti tezila demagogie KSCM,
   VASEK
 • Skutečný výkon rozhodně nezrcadli HDP
  09.04.2004 23:44

  Pražský region nemá žádné výrazné hmatatelné výkony, které by dopovídaly poměru 1:2 nebo až 2,5 vuči ostatním regionum. Je to jenom místo kde se stekají výkony ostatních a "přerozdělují se". A jelikož jsou přerozdělovný lidmi kteří profitují z tohoto regionu, tak výsledky vypadají právě tak jak vpadají neboli se tomu taky říká pragocentrismus. Z toho asi taky vyplýva politka vlády, který diktuje zakony podle životní urovně Prahy a ne ostatních regionu.
  Jarek
  • Praha jede
   23.04.2004 11:25

   Pražský region výrazné hmatatelné výkony samozřejmě má. Jde především o služby (turistika, ale i účetní a právní poradenství, atp.) s vysokou přidanou hodnotou. Stejně jako (ovšem v naprosto nesrovnatelně větším měřítku) třeba Londýn. Jde o to, že z hlediska "socialistického" pohledu na ekonomiku jde o výkony nehmatatelné (jen kdo vyrábí něco hmotného, produkuje bohatství). Což je však naprostý nesmysl a hlavně je to národohospodářsky velmi nebezpečné uvažování.
   Ondra
  • Je to jen dobre administrativni deleni
   14.04.2004 19:31

   A uprimne vzato je to dobre deleni! Pokud budete pocitat ze Praha ma statisticky v NUTS II nadprumerne prijmy, je jasne, ze o tolik se snizi prijem ostatnich regionu. Pokud by v tusim 1997 proslo deleni republiky do jedne statisticke jednotky, tak mame nyni celkem 62% urovne EU tj. 13 % pod prumer. Kdyz budeme predpokladat ze prumer EU se nebude zvysovat, tak za 7 let bychom se pri 3% cistem rustu dostali jako cely stat z moznosti ziskat podporu. Zatimco touto administrativni klickou se sice obetoval jeden region (10% populace - Praha), ale prodlouzil se teoreticky narok na strukturni fondy pri stejnych predpokladech na 14 let (tj. dvojnasobek doby) ciste jen statistickym snizenim zakladu. Dal pokus si spocteme prumer z Stred. Cech a Prahy tak se dostaneme na 93% za cely dvojregion, coz je mnohem realistictejsi cislo mluvici o postaveni Prahy v CR. Cili v celku je to akademicka debata !
   mike
   • Dodatek
    14.04.2004 19:33

    A to samozrejme nemluvim o tom ze je tu dvakrat tolik vysokoskolaku, kteri maji nejvyssi produktivitu prace, oproti zbytku CR.
    mike
 • Je to zcela naopak
  09.04.2004 19:08

  Naopak - celá republika vydělává a odvádí daně na to, aby Praha mohla živit skvěle placené a zcela zbytečné státní úředníky, z jejichž "výkonů" (tj. v konečném důsledku z jejich mezd) se potom vykazuje ten obdivovaný přínos k HDP.
  Josef
  • ale my úředníci to vidíme jinak....
   10.04.2004 10:50

   bez nás úředníků, centrální správy a celého státního aparátu byste vy, mimopražští podnikatelé vůbec nemohli existovat ! Buďte rádi, že máte naše zákony, vyhlášky, nařízení a výnosy, protože jinak byste ani nevěděli jak správně pracovat a přemýšlet. Na to máme monopol MY, státní byrokracie. Takže to HDP je v pořádku ! Ahoj.
   MartinFX
   • Veskere instituce jsou v Praze...
    21.04.2004 20:23

    To je absolutni nesmysl...hodny vskutku jen urednika.Jsem pravnik,ale dobre vim, ze hodnotu nevytvari urednik ,ale podnikatel, obchodnik, vyrobce atd.Normy sice jsou treba,ale jsou odvozene od vule lidi...a urednici jsou tu pro lidi a nikoliv lidi pro urednika...Rict, ze by obchodnik nevedel , jak mam myslet bez urednika , muze vyslovit jen komunista.Byrokracie je brzdou zeme...bez debat. A je zcela zrejme, ze Praha je na tom diobre vskutku proto, ze v dusledku komunisticke centralizace se vsechny instituce..ale hlavne BANKY, tepny, ktere rozvadeji krev do celeho organizmu..nachazeji v Praze a produkuji tak hodnotu tam, ac pochazi z cele zeme...Je to obrovska chyba, ze je vse tak koncentrovano v Praze...ale snadno to zmenit nepujde..
    Pavel
   • stát má být co nejmenší
    18.04.2004 17:51

    o tuhle základní poučku se snad nebudeme přít, co nepodléhá konkurenci nemůže být efektivní... úřednický aparát nám za léta vládnutí ČSSD kyne jak těsto na knedlíky, i když u voleb slibovali jinou.. smozřejmě, že není možné chtít po státním úředníkovi, aby nám přiznal svou nadbytečnost :-) mimochodem J.Buchanan obdržel už v roce 1986 Nobelovku za nahlížení na úředníky pomocí ekonomickejch kritérií, kdy převažujícím motivem jejich práce není péče o ještě větší veřejné blaho nás všech, ale mamon - jako na trhu, a ne nadarmo neustále klesáme na mezinár. žebříčku korupce Transparency International.... mimochodem: jsem z Prahy.
    ss
   • O úřednících ...
    14.04.2004 8:36

    ČNB je zářným příkladem draze přeplácených úředníků v Praze. Na počet obyvatel má naše národní banka druhý nejvyšší počet úředníků na světe (předběhlo nás jen Rusko ...). Instituce má za pár let končit, přesto rekonstrukce budovy v Praze stála 5 miliard Kč ... Jistě "výhodná" investice pro státní rozpočet v tehdejší době úsporných balíčků pro ostatní. Co lze ale čekat od jejího tehdejšího guvernéra, který byl do roku 1989 kovaný komunista, po napsání plačtivého dopisu a výměny kabátu usedl opět na teplé úřednické místečko guvernéra ČNB a v roce 1997, v období měnové krize, už zase mohl jásat na Velikonočních ostrovech. Smlouva o prodeji Aera Vodochody Boeingu v době jeho úřednické vlády je další příklad "kvalitní" úřednické práce. V bance v Benátkách (jistěže ne nad Jizerou :-) jako zástupci ČR tomuto člověku špatně asi také není ...
    PaulC
Aktuální komentáře
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data