Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie - Německo 4:2 aneb HDP ve Francii roste o 0,4%

Francie - Německo 4:2 aneb HDP ve Francii roste o 0,4%

24.5.2002 13:42
Autor: 

Francouzský národní statistický úřad dnes následoval svůj německý protějšek a zveřejnil údaje o hrubém domácím produktu za 1. čtvrtletí letošního roku. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP zvýšil o 0,4% (připomeňme, že německý HDP vzrostl o 0,2%). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se HDP zvýšil o 0,3% (Německo: -1,2%). Na růstu francouzské ekonomiky se rovnoměrně podílely spotřeba domácností, spotřební výdaje vlády, investice a změna zásob. Každá z těchto položek přispěla k růstu HDP jednou desetinou procentního bodu.

Spotřeba domácnosti sice zpomalila své tempo růstu a meziročně se zvýšila o 1,7% po růstu o 2,9% v loňském roce, přesto svědčí o stále příznivém pohledu francouzských spotřebitelů, ačkoli index spotřebitelské důvěry nabízí spíše opačný závěr. Tato dichotomie však není neobvyklá, stačí se podívat na česká data. Jedním z vysvětlení proč francouzští spotřebitelé i nadále více utrácejí, je zvýšení jejich příjmů o 1% ve srovnání s předchozím čtvrtletím a nižší míra nezaměstnanosti ve srovnání s Německem. Na rozdíl od Německa mohla francouzské ekonomice pomoci i vláda. Její spotřební výdaje se meziročně zvýšily o 2,2%. Francouzskou státní pokladnu totiž na rozdíl od Německa netíží schodky a kritika rozpočtové politiky ze strany Evropské komise. Zvýšení hrubé tvorby fixního kapitálu o 0,4% sice není žádný zázrak, důležité je však, že došlo k zastavení nepříznivého trendu v této oblasti hospodářství. V souhrnu lze říci, že domácí poptávka drží francouzskou ekonomiku i nadále nad vodou, zatímco zahraniční obchod působí neutrálně. Vývoz a dovoz totiž klesly v podobném rozsahu, -3,9% resp. -3,7% meziročně. Rozdíl mezi francouzskou a německou ekonomikou je patrný.

Význam francouzské ekonomiky pro Českou republiku sice není tak významný jako v případě Německa, přesto není zanedbatelný. Do Francie loni směřovalo 4,3% českého vývozu.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data